MZ zapowiada kontrole. Obejmą szpitale, w których pracował Dawid Kacprzyk

Ministra Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda wydała oficjalne stanowisko w sprawie Dawida Kacprzyka i doniesień na temat zgonów pacjentów w Szpitalu Południowym, gdzie był koordynatorem SOR. Zapowiedziała też kontrole w tej placówce i w Szpitalu Bródnowskim.

Ministra Zdrowia zapowiada kontrole w warszawskich placówkachMinistra Zdrowia zapowiada kontrole w warszawskich placówkach
Źródło zdjęć: © EastNews.pl
Mateusz Różański

- Informacje, które pojawiły się wczoraj w mediach i są szeroko komentowane trzeba wyjaśnić od początku do końca. Dlatego podjęłam decyzję o zleceniu kontroli Wojewodzie Mazowieckiemu oraz Konsultantowi Krajowemu w dziedzinie Medycyny Ratunkowej szpitalnych oddziałów ratunkowych Warszawskiego Szpitala Południowego i Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego - poinformowała Ministra Zdrowia.


Jak zaznacza szefowa resortu, kluczowym motywem tych działań jest bezpieczeństwo Polaków. - Kontrola zlecona przez Ministerstwo Zdrowia wynika z potrzeby pełnego wyjaśnienia sytuacji oraz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom – deklaruje Sobierańska-Grenda.

"To jest patologiczna sytuacja". Warszawiacy karcząco o skandalu w szpitalu

Równolegle swoje działania prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ już wcześniej prowadził tam czynności sprawdzające w zakresie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, jednak w obliczu nowych faktów ich ramy zostały rozszerzone.

- W związku z doniesieniami medialnymi NFZ rozszerzył kontrolę o kwestię bezpieczeństwa pacjentów na SOR. Liczę, że wszystkie fakty w tej sprawie ujrzą światło dzienne. Jesteśmy to winni pacjentom - zaznaczyła Ministra - Zdrowie i życie pacjentów powinno być zawsze priorytetem każdego zarządzającego szpitalem. Dlatego jestem przekonana, że podjęte przez m. st. Warszawa działania nie tylko wyjaśnią sprawę, ale wpłyną również na dalsze decyzje związane z zarządzaniem szpitalami w mieście - napisała w oświadczeniu. 

 Osobne, niezależne śledztwo w sprawie Dawida Kacprzyka prowadzi już prokuratura.

Prześwietlą dokumentację i zgony

Oficjalny komunikat resortu precyzuje, że kontrola będzie miała charakter wyjątkowo drobiazgowy. Inspektorzy wezmą pod lupę okres od 1 lipca 2025 r. do 31 maja 2026 r. z uwzględnieniem wcześniejszych miesięcy, jeśli miały one wpływ na sprawę.

Zakres kontroli obejmuje przede wszystkim ocenę prawidłowości całości postępowania personelu medycznego SOR i przebieg procesu diagnostyczno-terapeutycznego zastosowanego wobec pacjentów, którzy zmarli w trakcie pobytu na SOR;

Szczegółową analizę stosowanych procedur oraz dokumentacji medycznej - w tym badanie, czy była ona w jakikolwiek sposób modyfikowana.

Weryfikację wykonanych pacjentom badań obrazowych oraz dokładnego czasu ich pobytu na oddziale.

Konsultant Krajowy: "Rozmawiajmy o faktach, a nie emocjach"

Głos w sprawie zabrał także Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Ratunkowej, prof. dr hab. med. Jerzy Robert Ładny, który wspólnie z Wojewodą Mazowieckim osobiście zrealizuje ministerialne zlecenie. Profesor zapewnił, że każdy podejrzany przypadek zostanie dogłębnie zbadany.

- W związku z powyższym chciałbym poinformować, że zgony w SOR-ach, o ile ich okoliczności i przyczyny budzą jakiekolwiek wątpliwości, są szczegółowo analizowane i wyjaśniane - podkreślił prof. Ladny. - Obecna kontrola ma na celu analizę prawidłowości postępowania personelu medycznego SOR oraz prawidłowość procesu diagnostyczno–terapeutycznego zastosowanego wobec pacjentów SOR, którzy zmarli w trakcie pobytu na SOR.

Konsultant Krajowy podkreślił jednocześnie, że incydenty z Warszawy nie mogą rzutować na ocenę ratownictwa medycznego w całym kraju, a polskie SOR-y statystycznie bronią się wysoką skutecznością.

- Mając na względzie wszystkie zgony związane z działalnością służby zdrowia w Polsce, Szpitalne Oddziały Ratunkowe mają najniższe wskaźniki śmiertelności, a ich liczba charakteryzuje się tendencją spadkową. Oczywiście, jak wszędzie zdarzają się przypadek zgonów, którym nie udało się zapobiec, ale zawsze są one analizowane pod kątem ewentualnej możliwości ich uniknięcia - tłumaczył.

Lekarz podkreślił, że wszystkie SOR-y w Polsce spełniają wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zarówno pod względem organizacyjnym, kadrowym, jak i sprzętowym.

Konsultant Krajowy zwrócił uwagę na destrukcyjny wpływ medialnych doniesień na zaufanie obywateli do lekarzy. - Każdy medialny przypadek opisujący nieprawidłowości w SOR-ach wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa pacjentów, dlatego ważne jest, aby rozmawiać o faktach i na podstawie konkretnych dowodów. Wyniki kontroli przedstawione będą w możliwie najkrótszym terminie - wskazał lekarz.

W podobnym tonie wypowiedziała się minister Jolanta Sobierańska-Grenda, apelując do opinii publicznej. - Apeluję również, aby przez pryzmat tej bulwersującej dla wszystkich sprawy, nie oceniać wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce.

Będą zmiany w prawie. Koniec systemowych patologii?

Ministerstwo Zdrowia daje jasno do zrozumienia, że działania doraźne i personalne rozliczenia w warszawskich szpitalach to za mało. Szefowa resortu zapowiedziała uderzenie w systemowe źródła problemów, które umożliwiają powstawanie podobnych afer.

- Niezależnie od wszystkich działań doraźnych, Ministerstwo przygotowuje również pakiet zmian legislacyjnych, które pozwolą wzmocnić system ochrony zdrowia i ukrócić systemowe patologie – zapowiedziała Jolanta Sobierańska-Grenda.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie