Na co choruje Jan Englert? Aktor musi przejść operację
Ikona polskiej sztuki teatralnej i filmowej Jan Englert od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi. Kilka lat temu u artysty wykryto tętniaka aorty. Wtedy zrezygnowano ze skomplikowanej operacji ze względu na duże ryzyko powikłań. Teraz okazuje się, że aktor musi przejść inny zabieg.
1. Aktor żyje z tętniakiem
11 maja Jan Englert skończył 80 lat. Pierwszą głośną kreacją, którą zdobył serca publiczności w 1970 r. była rola "Zygmunta" w serialu Janusza Morgensterna Kolumbowie. Dziś jest wzorem i inspiracją dla artystów młodego pokolenia. Jego dorobek artystyczny robi wrażenie: ma na swoim koncie ponad 150 ról teatralnych, zagrał w 270 filmach, serialach, spektaklach telewizyjnych i nadal jest aktywny zawodowo - jest dyrektorem artystycznym w Teatrze Narodowym.
W książce "Bez oklasków", która ukazała się w listopadzie 2021 r., aktor po raz pierwszy opowiedział o poważnej chorobie. Wykryto u niego tętniaka aorty, czyli poszerzenie dużej tętnicy, w której krew płynie od serca do reszty ciała. Lekarze wtedy odradzili mu operację - ze względu na ryzyko powikłań, a zalecili stałą kontrolę.
- Poinformowano mnie, że w moim wieku już się go nie rusza. Trzeba tylko sprawdzać co jakiś czas. No i tyle - wyjaśniał aktor w wywiadzie z Kamilą Drecką.
Choroba najczęściej jest wykrywana przypadkowo podczas wykonania ultrasonografii czy tomografii. Największe zagrożenie jest w sytuacji, gdy dojdzie do pęknięcia takiego tętniaka, takie ryzyko dotyczy głównie przypadków, kiedy zmiana jest duża lub szybko rośnie. Z reguły operacyjnie leczenie jest stosowana w przypadkach, kiedy tętniak jest większy niż 5,5 cm.
2. Englert czeka na operację strun głosowych
Pomimo choroby, aktor nie zrezygnował z aktywności zawodowej. Niedawno okazało się, że pojawił się nowy problem zdrowotny. Jak informuje tygodnik "Rewia" Englert w najbliższym czasie ma przejść operację strun głosowych. Guzki na strunach głosowych wykryto kilka lat wcześniej również u córki Jana Englerta - Heleny.
Przyczyny schorzeń strun głosowych mogą być różne - od zapalenia krtani, afonii, czyli bezgłosu, przez chrypkę, po tzw. guzki śpiewacze. Problemy najczęściej dotykają osoby, które "pracują głosem" - wokalistów, aktorów i nauczycieli. Operację strun głosowych kilka lat temu przeszedł m.in. Kamil Bednarek, u którego w 2011 roku wykryto guzki na strunach.
Guzki na strunach z reguły powstają w wyniku przewlekłego zapalenia krtani. W przypadku trwałych zmian konieczne jest przeprowadzenie zabiegu tzw. mikrolaryngoskopii, podczas którego są ścinane przerośnięte okolice fałdów głosowych. Po operacji przez pierwszy okres pacjenci nie mogą mówić, potem muszą przejść rehabilitację głosu pod okiem specjalisty.
3. Już ma plany na występy po operacji
Aktor wierzy, że zabieg przejdzie bez komplikacji i uda mu się szybko wrócić na scenę. W planach ma m.in. powrót do tytułowej roli w sztuce Williama Szekspira "Król Lear".
- Janek wie, czego chce. Czas wahań ma za sobą. Poza tym wydaje mi się młodszy od wielu moich kolegów. Urzeka mnie jego fantazja, pomysły, poczucie humoru, sposób objaśniania świata, opiekuńczość - opowiada Beata Ścibakówna, żona Jana Englerta w wywiadzie dla magazynu "Rewia".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.