Trwa ładowanie...

Na czym polega cystoskopia?

Avatar placeholder
07.12.2018 14:25
Na czym polega cystoskopia?
Na czym polega cystoskopia? (Zdjęcie badania/Shutterstock)

Cystoskopia to badanie urologiczne, określane także jako wziernikowanie pęcherza moczowego. Najczęściej stosuje się je w celu odpowiedniego zdiagnozowania chorób układu moczowego, choć umożliwia ono także podjęcie działań terapeutycznych. Podczas zabiegu wykorzystywany jest cystoskop, czyli wziernik, dzięki któremu lekarz ma możliwość wzrokowej oceny stanu dróg moczowych, przede wszystkim pęcherza moczowego.

spis treści

1. Kiedy zaleca się wykonanie badania?

Cystoskopia daje możliwość zaobserwowania zachodzących w obrębie pęcherza i ujścia moczowodów niepokojących zmian. Zdecydowanie ułatwia rozpoznanie stanów zapalnych, a także guzów pęcherza moczowego. W sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie, iż ukształtował się guz, konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Cytoskopia daje ponadto możliwość oceny ilości zalęgającego w pęcherzu moczu, co towarzyszyć może m.in. przerostowi gruczołu krokowego.  Wykonanie jej konieczne jest w przypadku wystąpienia takich chorób i dolegliwości jak:

  • krwiomocz – badanie ma w tym przypadku potwierdzić bądź wykluczyć obecność choroby nowotworowej;
  • kamica moczowa;
  • podrażnienia układu moczowego, będące skutkiem zabiegów w okolicy miednicy;
  • silne bóle układu moczowego, odporne na wdrożone leczenie;
  • nawracające zapalenie pęcherza moczowego;
  • wady rozwojowe pęcherza moczowego oraz cewki.

2. Jak wygląda przebieg cystoskopii?

Zobacz film: "Co to jest cytoskopia?"

Ważne jest, by przed przystąpieniem do badania opróżnić pęcherz i zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych. Zabieg jest dość bolesny, dlatego najczęściej stosowane jest znieczulenie, w zależności od potrzeb – miejscowe lub ogólne. Cystoskopia przypomina nieco badanie ginekologiczne i odbywa się w podobnej pozycji – w przystosowanym do tego fotelu, z rozchylonymi, lekko zgiętymi w kolanach nogami opartymi na podpórkach. Kiedy pacjent jest gotowy, cewka moczowa zostaje odkażona i lekarz wprowadza endoskop.

Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga długotrwałej hospitalizacji pacjenta. W jego następstwie pojawić się może uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu, a także trwające 1-2 dni wrażenie parcia na pęcherz i pieczenie. Objawy te ustępują samoistnie, ważne jest jednak, by w tym czasie przyjmować większe ilości płynów. Lekarz zazwyczaj zaleca również przyjmowanie środków o działaniu przeciwbakteryjnym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze