Trwa ładowanie...

Na czym polega terapia celowana?

Celem leczenie onkologicznego jest jego jak największa skuteczność, dlatego wciąż poszukuje się nowych rozwiązań terapeutycznych. Wprowadzenie do onkologii terapii skojarzonej, a więc działania zarówno miejscowego jak i ogólnoustrojowego znacznie poprawiło efekt leczniczy oraz rokowanie u pacjentów z nowotworem złośliwym.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Istota leczenia miejscowego

Leczenie tętniaka
Leczenie tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych wypełnionymi krwią. Nie zawsze wywołują one jakiekolwiek...

zobacz galerię

Leczenie miejscowe to przede wszystkim chirurgiczne usunięcie nowotworu oraz naświetlanie tego obszaru. Leczenie ogólnoustrojowe (systemowe) polega natomiast na stosowaniu chemioterapii lub innych leków o działaniu na cały organizm, które mają ograniczyć rozsiew nowotworu poza ognisko pierwotne i powstanie przerzutów.

W ostatnich latach, w związku z coraz lepszym poznaniem biologii raka żołądka oraz innych nowotworów złośliwych, w ramach terapii systemowej zaczęto stosować tzw. terapię celowaną. Jej działanie jest ukierunkowane na tkanki nowotworowe i polega na hamowaniu poszczególnych szlaków molekularnych onkogenezy (zmniejszenie namnażania się komórek rakowych, zmniejszenie ukrwienia guza) oraz na indukcji niszczenia tych tkanek przez naturalne siły obronne organizmu.

O zasadach stosowania tej terapii opowie onkolog dr hab. n. med. Krzysztof Jeziorski.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.