Trwa ładowanie...

Na południu Polski rośnie liczba przypadków choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. To nie bostonka

HMFS charakteryzuje się występowaniem wykwitów pęcherzykowych i plamisto-grudkowych na stopach, dłoniach oraz w okolicach ust
HMFS charakteryzuje się występowaniem wykwitów pęcherzykowych i plamisto-grudkowych na stopach, dłoniach oraz w okolicach ust (Getty Images, FB)

Na Podhalu, zwłaszcza w powiatach nowotarskim i tatrzańskim, jest coraz więcej przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Charakterystycznym objawem jest pęcherzykowa i plamisto-grudkowa wysypka, która pojawia się na wybranych partiach ciała. To powoduje, że wiele osób utożsamia chorobę z tzw. bostonką.

spis treści

1. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej - jakie są objawy?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot, and Mouth Syndrome - HFMS) najczęściej dotyka dzieci poniżej 10. roku życia, ale przypadki zachorowań zdarzają się również wśród dorosłych. Jest wywołana najczęściej przez wirusy Coxsackie. Objawy pojawiają się w ciągu trzech do sześciu dni od momentu zakażenia.

- HMFS charakteryzuje się występowaniem wykwitów pęcherzykowych i plamisto-grudkowych na stopach, dłoniach oraz w okolicach i wewnątrz ust. Pęcherzykowa wysypka ma charakterystyczny łososiowy kolor. Towarzyszą temu gorączka, ból gardła (odczuwalny w czasie jedzenia i przełykania śliny), brak apetytu i złe samopoczucie. U chorych obserwuje się także charakterystyczne zmiany w obrębie paznokci – linie Beau (poprzeczne bruzdowanie paznokcia) i złuszczanie się płytki paznokciowej, występujące średnio 40 dni po przebytej infekcji - wyjaśnia w mediach społecznościowych prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o badaniach nad amantadyną"
HMFS nazywana jest chorobą brudnych rąk ze względu na drogę przenoszenia
HMFS nazywana jest chorobą brudnych rąk ze względu na drogę przenoszenia (FB (Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - wirusolog & immunolog))

Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg, a objawy utrzymują się przez około tydzień. Zachorowania wśród dorosłych są znacznie rzadsze, a ich przebieg - cięższy. Zazwyczaj dolegliwości utrzymują się dłużej niż w przypadku najmłodszych, do tego istnieje ryzyko powikłań kardiologicznych i neurologicznych.

2. To nie "bostonka"

Prof. Szuster-Ciesielska wyjaśnia, że choroba jest często mylona z tzw. bostonką. Objawy w obu przypadka są niemal identyczne. W przypadku "bostonki" również pojawia się pęcherzykowa wysypka zwłaszcza na dłoniach, podeszwach stóp oraz w gardle i jamie ustnej.

- Używane określenia "choroba bostońska" jest niepoprawne. Co prawda w przeszłości zmiany skórne w przebiegu zakażenia Coxackie A9 nazywano "wysypką bostońską", ale nigdy nie była ona synonimem HMFS, która jest oddzielną jednostką chorobową - podkreśla wirusolożka.

3. Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus łatwo się przenosi, dlatego jeżeli pojawiają się ogniska w przedszkolach czy szkołach, szybko dochodzi do masowego rozprzestrzeniania.

- HMFS nazywana jest chorobą brudnych rąk ze względu na drogę przenoszenia wirusa – tzw. fekalno-oralną - tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska. - Kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się zakażenia tą drogą ma zachowanie wysokiej higieny, częste mycie rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluchy u niemowlęcia). W kale wirusy mogą być wydalane jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu zmian skórnych. Wirus może rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichanie lub ślinę - dodaje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze