Nie ma recepty bez badania. Jest decyzja sądu w sprawie receptomatów
Receptomaty nie mogą wystawić recept na leki psychotropowe, a także opioidy czy marihuanę medyczną bez zbadania pacjenta. Tak zdecydował sąd, a rzecznik praw pacjenta zapowiada "jeszcze bardziej intensywne działania" wobec takich firm.
1. Najpierw badanie, potem recepta
Walka z receptomatami się zaostrza. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że nie można wystawiać recept na leki psychotropowe, opioidowe i medyczną marihuanę bez wcześniejszego badania pacjenta.
Chodzi o recepty wystawiane wyłącznie na podstawie ankiety online. Sąd uznał, że to narusza zbiorowe prawa pacjentów.
"WSA potwierdził stanowisko Rezcznika Praw Pacjenta w tym zakresie. Podejmujemy jeszcze bardziej intensywne działania wobec tych "receptomatów", które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej" - podkreślił w serwisie X Bartłomiej Chmielowiec.
Wystawianie recept wyłącznie na podstawie ankiety on-line bez badania narusza zbiorowe prawa pacjentów.
— Bartłomiej Chmielowiec (@BartChmielowiec) May 29, 2024
Dzisiaj WSA potwierdził stanowisko @RzeczPacjenta w tym zakresie.
Od poniedziałku podejmujemy jeszce bardziej intensywne działania wobec tych „receptomatów”, które wystawiają…
RPP zaznaczył, że wypisywanie takich leków, "z uwagi na bardzo duże ryzyko zdrowotne i problemy dotyczące uzależnienia bezwzględnie powinny być poprzedzone badaniami pacjenta lub udokumentowane wcześniejszym leczeniem".
2. Podstawa do dalszych działań
RPP ocenia, że ten wyrok będzie początkiem kolejnych działań wobec receptomatów.
"Wyrok jest bardzo mocnym dowodem, że mamy rację, i daje nam podstawy do dalszych działań w stosunku do receptomatów" – zaznaczył w rozmowie z "DGP" Bartłomiej Chmielowiec.
Przypomnijmy, że już w październiku ubiegłego roku RPP informował, że "placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty – na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów".
W komunikacie na stronie RPP można było przeczytać, że placówki medyczne zostały zobowiązane do zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeśli nie zastosują się do tych decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na nie kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł.
"Regulacje prawne mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa oraz skutecznego leczenia pod nadzorem lekarza, który to nadzór nie może być iluzoryczny. Chodzi w szczególności o odpowiedzialne stosowanie leków na receptę, które mogą powodować ciężkie działania niepożądane. Pacjentów nie można bezpodstawnie narażać na takie ryzyko – zaznaczał cytowany w komunikacie Chmielowiec.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.