Nadciąga "Jitka", IMGW ostrzega Polaków. "Silne obciążenie dla organizmu"
Przez część kraju naszych sąsiadów przechodzi cyklon "Jitka". Wiatr w porywach osiągał nawet 100 km. Zawirowania pogodowe dotrą też do Polski. W najnowszym komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi wiatrami i opadami śniegu.
1. "Jitka" wędruje do Polski
"Jitka" uderzyła w północną część Niemiec. Berlin i Brandenburgia musiały zmierzyć się z prawdziwym kataklizmem pogodowym, strażacy brali udział w dziesiątkach akcji.
W Teltow-Fläming padł też rekord: wiatr wiał z prędkością 100 km/h. Synoptycy ostrzegają, że "Jitka" dotrze także do Polski, a wiatr może wiać nawet z prędkością 110 km/h, szczególnie nad morzem, w rejonach górskich oraz podgórskich.
W najnowszym komunikacie IMGW ostrzega, że czekają nas: silny wiatr, intensywne opady śniegu i roztopy. Ostrzeżenia hydrologiczne dla niektórych regionów kraju związane są z zagrożeniem pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, tj. gwałtownymi wzrostami, przekroczeniem stanów ostrzegawczych bądź przekroczeniem stanów alarmowych.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 25, 2024
‼️ AKTUALNE OSTRZEŻENIE #IMGW ‼️
METEOROLOGICZNE:
💨Silny wiatr;
❄Intensywne opady śniegu;
🧊Roztopy.
HYDROLOGICZNE:
🔴3° -przekroczenia stanów alarmowych;
🟠2°- przekroczenia stanów ostrzegawczych;
🟡1°- gwałtowne wzrosty.
➡️https://t.co/J1lY0YG2g6 pic.twitter.com/2CEYhUovDO
IMGW wskazuje również na niekorzystne UTCI (ang. Universal Thermal Climate Index) wynoszące średnio -3 niemal w całej Polsce. UTCI jest wskaźnikiem biotermicznym, który służy do oceny obciążeń termicznych organizmu człowieka. W przypadku, gdy osiąga wartość -3, oznacza to "silne obciążenie zimnem".
2. "Silne obciążenie organizmu"
Według rekomendacji zgodnych ze skalą UTCI w takim wypadku należy:
- zabezpieczyć skórę twarzy (użycie kremu, osłonięcie twarzy),
- zastosować odzież o zwiększonej termoizolacyjności,
- ograniczyć pobyt na terenie otwartym do niezbędnego minimum, zwłaszcza dzieci, osób starszych i chorych,
- zwiększyć aktywność fizyczną w razie dłuższego pobytu na terenie otwartym.
Prognoza IMGW wskazuje, że 25 stycznia niemal cała Polska doświadczy "bardzo niekorzystnych" warunków biometeorologicznych.
"Kolejny dzień dynamiczna, pochmurna pogoda z porywistym wiatrem i opadami przez większość dnia będzie niekorzystnie wpływała na organizm człowieka. Obojętne warunki biometeorologiczne zaznaczą się wieczorem na Pomorzu" - alarmują synoptycy IMGW.
Były badania, że halny, pora księżyca czy pogoda nie mają wpływu na ilość pacjentów z zawałami (OZW). Ni cholery w nie nie wierzę. Mój gumowy oddział pęka w szwach, pacjenci prawie leża na pietrowych lozkach, poza pacjentami lekarze się dekompensuja.. Byle do wiosny.
— Krzysztof Tomczyk (@blueeyedboy88) January 23, 2024
"Były badania, że halny, pora księżyca, czy pogoda nie mają wpływu na liczbę pacjentów z zawałami (OZW). Nie wierzę. Mój gumowy oddział pęka w szwach, pacjenci prawie leża na pietrowych lóżkach, poza pacjentami lekarze się dekompensują... Byle do wiosny" - pisze na platformie X kardiolog, Krzysztof Tomczyk.
"Bodźce mechaniczne w postaci porywistego wiatru oraz dość dużego wzrostu ciśnienia atmosferycznego (...) będą pobudzały ośrodkowy układ nerwowy człowieka, mogąc powodować niepokój i drażliwość" - alarmuje IMGW.
Inne dolegliwości, jakie mogą wystąpić, to problemy z koncentracją czy spadek motywacji i przygnębienie w związku z niedostatkiem światła słonecznego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.