Cichy zabójca. Poznaj pierwsze objawy nadciśnienia
Objawy nadciśnienia tętniczego to nie tylko wzrost ciśnienia. Może się ono objawiać zaburzeniami snu lub szumami w uszach. Jakie inne objawy nadciśnienia możemy zaobserwować?
Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.
1. Ile osób w Polsce cierpi na nadciśnienie tętnicze?
W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi od 6 do 10 milionów osób. Choroba ta charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi, czyli ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Rozpoznaje się ją na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia krwi, wykonywanych zazwyczaj w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach.
- Myślę, że nie mamy w stu procentach oszacowanej liczby osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Znam osoby, które poddały się badaniom profilaktycznym, a po ich wykonaniu okazało się, że miały podwyższone ciśnienie. Osoby te (30 proc. młodych osób w wieku 40 lat) nie wiedziały o tym wcześniej, ponieważ nie wykonywały żadnych badań i nie miały żadnych objawów. Po kilku latach podwyższone ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia naczyń i serca - opowiada dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2. Symptomy nadciśnienia
Pierwsze objawy nadciśnienia to kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, szum w uszach i zawroty głowy, zwiększona pobudliwość, a także uczucie ucisku w głowie, które najbardziej jest odczuwalne w skroniach i potylicy. Kiedy pierwsze objawy nadciśnienia utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się i dołączają do nich kolejne.
Objawom nadciśnienia tętniczego może towarzyszyć obniżona sprawność fizyczna i psychiczna, co objawia się niepokojem i rozdrażnieniem.
Osoba cierpiąca na nadciśnienie może odczuwać również pierwsze objawy choroby wieńcowej. Symptomy te to ból za mostkiem i pieczenie w klatce piersiowej. Pojawiają się również objawy nadciśnienia, takie jak zadyszka przy większym wysiłku.
Przy nadciśnieniu utrwalonym pojawiają się silniejsze bóle głowy. Towarzyszą im zawroty i szumy w uszach, a także nudności, wymioty, bezsenność i kłopoty z pamięcią.
Objawy nieleczonego nadciśnienia to obrzęk płuc, zaburzenia mowy, niedowłady, wylew krwi do mózgu.
3. Przyczyny nadciśnienia
Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia są czynniki dziedziczne, zaburzenia nerwicowe, otyłość, stałe napięcie psychiczne. Za objawy nadciśnienia może jednak odpowiadać również wysokie stężenie sodu we krwi. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością soli w potrawach.
Objawy nadciśnienia charakteryzują się kilkoma poziomami rozwoju. W początkowej fazie nadciśnienie może ujawniać się tylko w określonych sytuacjach, na przykład w chwili podwyższonego stresu.
Zdaniem dra Michała Chudzika, osoby w wieku 40 lat powinny regularnie mierzyć sobie ciśnienie.
- Osoby palące, nadużywające alkoholu, otyłe, z nadwagą - są w grupie ryzyka osób, które mogą borykać się z podwyższonym ciśnieniem. Niestety nadwaga i otyłość to problem społeczny. Każdy kilogram ponad normę zwiększa ciśnienie - informuje dr Michał Chudzik.
- Nadciśnienie to podstępna choroba, która zwykle nie daje żadnych objawów. Z biegiem lat uszkadza naczynia krwionośne w naszym organizmie. Jest to "bomba z opóźnionym zapłonem". Nieleczona może przyczynić się do zawału serca i udaru mózgu - dodaje.
4. Leczenie nadciśnienia
Przy nadciśnieniu należy postawić na zdrowy tryb życia. Ważna jest odpowiednia dieta, a także zastosowanie się do zaleceń lekarza. Istotne przy objawach nadciśnienia jest zażywanie leków, które wyrównają poziom ciśnienia. Leki powinny być dobrane do poziomu zaawansowania schorzenia.
Nadciśnienie to choroba, która wymaga stałego przyjmowania leków. Po odstawieniu i zauważeniu powrotu objawów chorzy wracają do leków, aby po wyraźnych zmianach, znów je odstawić. Takie działanie sprawia, że sami odpowiadamy za bardzo silne wahania ciśnienia. Niestety, ma to negatywny wpływ na zdrowie narządów, a w szczególności mózgu.
W leczeniu objawów nadciśnienia bardzo duże znaczenie ma: kontrolowanie ciśnienia i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, zmniejszenie ilość soli w diecie oraz zminimalizowanie sytuacji stresowych.
Przy objawach nadciśnienia tętniczego należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Powodują one skurcze mięśni i rozszerzają naczynia krwionośne, które zwiększają napór krwi na jego ściany. Jeżeli ściana naczynia jest osłabiona zmianami miażdżycowymi, przy zwiększonym naporze może po prostu pęknąć.
Według dra Michała Chudzika, lekarze są dobrze przygotowani do leczenia nadciśnienia tętniczego.
- Mamy dostęp do wszystkich nowoczesnych leków. Jakość leczenia jest na wysokim poziomie. Na pewno nie odbiegamy pod tym względem od innych krajów europejskich - twierdzi kardiolog.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.