Trwa ładowanie...

Objawy nadciśnienia – symptomy, przyczyny, leczenie

Objawy nadciśnienia tętniczego to nie tylko wzrost ciśnienia. Nadciśnienie może objawiać się zaburzeniami snu lub szumami. Jakie inne objawy nadciśnienia możemy zaobserwować? Jakie są najczęstsze przyczyny nadciśnienia? Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Zobacz film: "Nadciśnienie - najczęstsze powikłania"

spis treści

1. Symptomy nadciśnienia

Pierwsze objawy nadciśnienia to kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, szum w uszach i zawroty głowy, zwiększona pobudliwość, a także uczucie ucisku w głowie, które najbardziej są odczuwalne w skroniach i potylicy. Kiedy pierwsze objawy nadciśnienia utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się i dołączają do nich kolejne.

Objawom nadciśnienia tętniczego może towarzyszyć obniżona sprawność fizyczna i psychiczna, co objawia się niepokojem i rozdrażnieniem.

Osoba cierpiąca na nadciśnienie może odczuwać również pierwsze objawy choroby wieńcowej. Symptomy te to ból za mostkiem i pieczenie w klatce piersiowej. Pojawiają się również objawy nadciśnienia, takie jak zadyszka przy większym wysiłku.

Przy nadciśnieniu utrwalonym pojawiają się silniejsze bóle głowy. Towarzyszą im zawroty i szumy w uszach, a także nudności, wymioty, bezsenność i kłopoty z pamięcią.

Objawy nieleczonego nadciśnienia to obrzęk płuc, zaburzenia mowy, niedowłady, wylew krwi do mózgu.

Pierwsze objawy nadciśnienia to kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, szum i zawroty głowy.
Pierwsze objawy nadciśnienia to kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, szum i zawroty głowy.

2. Przyczyny nadciśnienia

Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia są czynniki dziedziczne, zaburzenia nerwicowe, otyłość, stałe napięcie psychiczne. Za objawy nadciśnienia może jednak odpowiadać również wysokie stężenie sodu we krwi. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością soli w potrawach.

Diagnoza nadciśnienia może zostać postawiona dopiero po kilkukrotnym badaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Objawy nadciśnienia charakteryzują się kilkoma poziomami rozwoju. W początkowej fazie nadciśnienie może ujawniać się tylko w określonych sytuacjach, na przykład w chwili podwyższonego stresu.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas...

zobacz galerię

3. Leczenie nadciśnienia

Przy nadciśnieniu należy prowadzić zdrowy tryb życia. Ważna jest odpowiednia dieta, a także zastosowanie się do zaleceń lekarza. Istotne przy objawach nadciśnienia jest zażywanie leków, które wyrównają poziom ciśnienia. Leki powinny być dobrane do poziomu zaawansowania choroby.

Nadciśnienie to choroba, która wymaga stałego przyjmowania leków. Po odstawieniu i zauważeniu powrotu objawów, chorzy wracają do leków, aby po wyraźnych zmianach, znów je odstawić. Takie działanie sprawia, że sami odpowiadamy za bardzo silne wahania ciśnienia. Niestety, ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie narządów, a w szczególności mózgu.

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?
Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub częściowym podwyższeniu ciśnienia...

zobacz galerię

W leczeniu objawów nadciśnienia bardzo duże znaczenie ma: kontrolowanie ciśnienia i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, zmniejszenie ilość soli w diecie oraz zminimalizowanie sytuacji stresowych.

Przy objawach nadciśnienia tętniczego należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Powodują one skurcze mięśni i rozszerzają naczynia krwionośne, które zwiększają napór krwi na jego ściany. Jeżeli ściana naczynia jest osłabiona zmianami miażdżycowymi, przy zwiększonym naporze, może po prostu pęknąć.

Następny artykuł: Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.