Trwa ładowanie...

Nadczynność jąder

Nadczynność jąder polega na zwiększeniu hormonalnej aktywności tych narządów. Występuje wówczas nadprodukcja hormonów męskich, w tym testosteronu, który jest odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie drugorzędowych cech płciowych, a także za libido. Co ciekawe, dla prawidłowego funkcjonowania mężczyźnie wystarczy jedno jądro. Nadczynność hormonalna jąder to niezwykle rzadkie zjawisko, które pojawia się zazwyczaj na skutek guzowatego rozrostu tkanki gruczołowej jądra. Rozrost tkanki gruczołowej jądra objawia się zwykle jednostronnym powiększeniem jądra, dzięki czemu można szybko zauważyć nieprawidłowości i udać się z tym problemem do specjalisty. Nadczynność jąder, a co za tym idzie - nadczynność hormonów męskich, która występuje przed okresem pokwitania, powoduje przedwczesne dojrzewanie płciowe chłopców.

spis treści

Objawy nadczynności jąder

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Do najczęstszych objawów nadczynności jąder należy wczesny, nadmierny rozwój narządów płciowych oraz przedwczesny rozwój drugorzędowych cech płciowych (moszna, prącie, nasieniowody). Czasami nadczynność hormonalna jąder objawia się agresywnymi zachowaniami, bardzo obniżonym tembrem głosu i rozrostem klatki piersiowej w zbyt młodym wieku. U dorosłych mężczyzn nadczynność jąder powoduje nadmierny rozwój cech płciowych, bardzo męską budowę ciała i wzmożony popęd seksualny. Czasami nadczynność hormonalna jąder objawia się również poprzez nadmierne owłosienie ciała, nie tylko w miejscach intymnych. Nadczynność hormonalna u dojrzałych mężczyzn, objawiająca się wzmożonym popędem seksualnym i rozrostem muskularnym całego ciała, bywa mylona z kryzysem wieku średniego. Panowie, którzy nie ukończyli 50 lat i czują, że z ich ciałem dzieje się coś dziwnego, powinni możliwie szybko udać się do lekarza i poddać się badaniom ochronnym. Może się okazać, że nagły wzrost libido i zmiany w budowie ciała mają swoje podłoże w nadczynności jąder. Wbrew pozorom, objawy tego zaburzenia nie są zbyt korzystne dla mężczyzn w średnim wieku. Zbyt duża aktywność seksualna może być wręcz niebezpieczna dla układu krążenia oraz serca. Aby sytuacja wróciła do normy, niezbędne jest rozpoczęcie leczenia. W początkowym stadium nadczynności jąder stosowana jest terapia hormonalna, ale ta metoda leczenia jest stosunkowo rzadko w użyciu ze względu na fakt, że wczesne wykrycie nadczynności jąder u dojrzałych mężczyzn zdarza się sporadycznie. Najczęściej panowie zgłaszają się do specjalisty, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że można zastosować tylko operację wycięcia guza z danego jądra.

1. Diagnoza i leczenie nadczynności jąder

Rozpoznanie guzowatego rozrostu tkanki gruczołowej jąder dokonywane jest w specjalistycznych klinikach medycznych na podstawie szczegółowych badań. Leczenie nadczynności jąder polega na chirurgicznym usunięciu nadczynnego hormonalnie guza lub naświetlaniu go, by nie dopuścić do jego zezłośliwienia. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, w jądrze może rozwinąć się rak, który z początku jest niewielki i bezbolesny. Komórki rakowe szybko rozprzestrzeniają się na inne organy, a życie chorego jest zagrożone. Jedynym wyjściem jest operacja i naświetlanie. Pacjentowi podawane są również preparaty hormonalne, których celem jest zmniejszenie stężenia męskich hormonów płciowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza