Trwa ładowanie...

Napletek - czym jest, naderwanie napletka

Napletek to fałd skórny, który częściowo lub całkowicie osłania żołądź prącia. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed potencjalnym uszkodzeniem żołędzi i wędzidełka a także zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. U dzieci napletek w pierwszych latach życia jest zrośnięty z żołędzią. U osób starszych może być zsuwany za żołądź.

Zobacz film: "Obrzezanie coraz popularniejsze w Polsce"

spis treści

1. Napletek - czym jest?

Gdy napletek jest zsunięty na żołądź zabezpiecza go przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zapewnia mu odpowiednią wilgotność. Należy pamiętać, że żołądź jest mocno unerwiona a co za tym idzie bardzo wrażliwa na ból. W przypadku osób dorosłych napletek może być zarówno nasunięty jak i zsunięty z żołędzi. Natomiast napletek u małych dzieci jest z nią zrośnięty i dopiero po kilku latach życia się od niej odkleja.

W czasie codziennych czynności higienicznych należy pamiętać, że bardzo ważne jest systematyczne zsuwanie napletka i mycie tej części ciała. Zaniedbanie tego może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych stanów zapalnych najczęściej o podłożu grzybiczym. W efekcie gwałtownych igraszkach miłosnych zbyt intensywnej masturbacji może dojść do naderwania napletka.

10 zaskakujących faktów o erekcji
10 zaskakujących faktów o erekcji [7 zdjęć]

Podczas fantazjowania, zbliżenia i każdego ranka towarzyszy mężczyznom. Erekcja, która wydaje się dość

zobacz galerię

2. Napletek - naderwanie

Naderwanie napletka to tak naprawdę zerwanie wędzidełka napletka, czyli fałdu skórnego łączącego napletek z żołędzią. Może się tak zdarzyć przy zbyt gwałtownym odciąganiu napletka. W związku z tym, naderwanie napletka zdarza się zazwyczaj przy gwałtownej i długotrwałej masturbacji. Jednak nie wszyscy są na nie narażeni. Zerwany napletek dotyczy zwykle panów, którzy mają tzw. stulejkę.

Stulejka objawia się tym, że budowa prącia jest nieprawidłowa - wędzidełko penisa jest krótsze niż powinno lub napletek jest zbyt wąski. Powoduje to trudności w odciąganiu napletka. W drastycznych przypadkach jest to w ogóle niemożliwe, jest to tak zwana stulejka całkowita wymagająca leczenia chirurgicznego.

Zerwanie napletka zazwyczaj wygląda na bardziej niebezpieczne niż naprawdę jest. Często krwawienie jest dość silne, a to dlatego, że penis jest mocno ukrwiony. Na pewno wystąpi także pieczenie, jak przy każdym nacięciu czy pęknięciu skóry.

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Przemywaj penisa chłodną wodą przez 5-10 minut. Na zerwany napletek nałóż jałowy opatrunek. Aby zmniejszyć krwawienie z penisa i ból, na 10-20 minut przyłóż do opatrzonego miejsca lód. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry i nie przedłużaj czasu przykładania lodu, bo poskutkuje to tylko dalszym podrażnieniem.

Na czas gojenia wybierz bardziej opinające się na ciele slipki zamiast luźnych bokserek. Ułożenie penisa w pionie przyspieszy gojenie i zmniejszy ryzyko ponownego krwawienia. Unikaj podrażniania rany - powstrzymaj się od masturbacji i współżycia na czas gojenia. Rana powinna się całkowicie zagoić w czasie 3-4 tygodni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Z zerwanym napletkiem należy udać się do lekarza jeśli:

  • krwawienie z penisa nie ustaje przez dłużej niż pół godziny,
  • masz podejrzenia, że mogło dojść do zakażenia rany,
  • jeśli wokół rany pojawia się opuchlizna,
  • jeśli na penisie pojawia się wysypka.

Jeśli wędzidełko jest niemal całkowicie zerwane, także najbezpieczniej jest pójść do urologa. Zbyt duże uszkodzenie może skutkować deformacją, a także zsuwaniem się napletka z żołędzi w trakcie stosunku. W takim przypadku można także zwrócić się do chirurga, choć odtworzenie wędzidełka jest to skomplikowany zabieg.

W większości przypadków, zerwane wędzidełko goi się jednak samo, pod warunkiem, że zostanie opatrzone i nie dostaną się do niego żadne bakterie. Zakażenie tego miejsca jest niebezpieczne, dlatego trzeba w czasie gojenia zachowywać odpowiednią higienę. Nie trzeba stosować maści przyspieszających gojenie, gdyż te rejony goją się same dość szybko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zerwanie wędzidełka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza