Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Napletek - czym jest, naderwanie napletka

Avatar placeholder
01.12.2023 11:40
Naderwanie napletka to tak naprawdę zerwanie wędzidełka napletka
Naderwanie napletka to tak naprawdę zerwanie wędzidełka napletka (Getty Images)

Napletek to fałd skórny, który częściowo lub całkowicie osłania żołądź prącia. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed potencjalnym uszkodzeniem żołędzi i wędzidełka a także zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. U dzieci napletek w pierwszych latach życia jest zrośnięty z żołędzią. U osób starszych może być zsuwany za żołądź.

spis treści

1. Napletek - czym jest?

Gdy napletek jest zsunięty na żołądź zabezpiecza go przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zapewnia mu odpowiednią wilgotność. Należy pamiętać, że żołądź jest mocno unerwiona a co za tym idzie bardzo wrażliwa na ból. W przypadku osób dorosłych napletek może być zarówno nasunięty jak i zsunięty z żołędzi. Natomiast napletek u małych dzieci jest z nią zrośnięty i dopiero po kilku latach życia się od niej odkleja.

W czasie codziennych czynności higienicznych należy pamiętać, że bardzo ważne jest systematyczne zsuwanie napletka i mycie tej części ciała. Zaniedbanie tego może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych stanów zapalnych najczęściej o podłożu grzybiczym. W efekcie gwałtownych igraszkach miłosnych zbyt intensywnej masturbacji może dojść do naderwania napletka.

Zobacz film: "Obrzezanie coraz popularniejsze w Polsce"
10 zaskakujących faktów o erekcji
10 zaskakujących faktów o erekcji [7 zdjęć]

Podczas fantazjowania, zbliżenia i każdego ranka towarzyszy mężczyznom. Erekcja, która wydaje się dość

zobacz galerię

2. Napletek - naderwanie

Naderwanie napletka to tak naprawdę zerwanie wędzidełka napletka, czyli fałdu skórnego łączącego napletek z żołędzią. Może się tak zdarzyć przy zbyt gwałtownym odciąganiu napletka. W związku z tym, naderwanie napletka zdarza się zazwyczaj przy gwałtownej i długotrwałej masturbacji. Jednak nie wszyscy są na nie narażeni. Zerwany napletek dotyczy zwykle panów, którzy mają tzw. stulejkę.

Stulejka objawia się tym, że budowa prącia jest nieprawidłowa - wędzidełko penisa jest krótsze niż powinno lub napletek jest zbyt wąski. Powoduje to trudności w odciąganiu napletka. W drastycznych przypadkach jest to w ogóle niemożliwe, jest to tak zwana stulejka całkowita wymagająca leczenia chirurgicznego.

Zerwanie napletka zazwyczaj wygląda na bardziej niebezpieczne niż naprawdę jest. Często krwawienie jest dość silne, a to dlatego, że penis jest mocno ukrwiony. Na pewno wystąpi także pieczenie, jak przy każdym nacięciu czy pęknięciu skóry.

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Przemywaj penisa chłodną wodą przez 5-10 minut. Na zerwany napletek nałóż jałowy opatrunek. Aby zmniejszyć krwawienie z penisa i ból, na 10-20 minut przyłóż do opatrzonego miejsca lód. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry i nie przedłużaj czasu przykładania lodu, bo poskutkuje to tylko dalszym podrażnieniem.

Na czas gojenia wybierz bardziej opinające się na ciele slipki zamiast luźnych bokserek. Ułożenie penisa w pionie przyspieszy gojenie i zmniejszy ryzyko ponownego krwawienia. Unikaj podrażniania rany - powstrzymaj się od masturbacji i współżycia na czas gojenia. Rana powinna się całkowicie zagoić w czasie 3-4 tygodni.

Z zerwanym napletkiem należy udać się do lekarza jeśli:

  • krwawienie z penisa nie ustaje przez dłużej niż pół godziny,
  • masz podejrzenia, że mogło dojść do zakażenia rany,
  • jeśli wokół rany pojawia się opuchlizna,
  • jeśli na penisie pojawia się wysypka.

Jeśli wędzidełko jest niemal całkowicie zerwane, także najbezpieczniej jest pójść do urologa. Zbyt duże uszkodzenie może skutkować deformacją, a także zsuwaniem się napletka z żołędzi w trakcie stosunku. W takim przypadku można także zwrócić się do chirurga, choć odtworzenie wędzidełka jest to skomplikowany zabieg.

W większości przypadków, zerwane wędzidełko goi się jednak samo, pod warunkiem, że zostanie opatrzone i nie dostaną się do niego żadne bakterie. Zakażenie tego miejsca jest niebezpieczne, dlatego trzeba w czasie gojenia zachowywać odpowiednią higienę. Nie trzeba stosować maści przyspieszających gojenie, gdyż te rejony goją się same dość szybko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zerwanie wędzidełka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze