Trwa ładowanie...

Nadgarstek – złamanie, zwichnięcie, zwyrodnienie, reumatyzm

Nadgarstek może boleć z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną bólu nadgarstka jest złamanie lub zwichnięcie. Może się jednak zdarzyć, że nadgarstek boli z powodu zwyrodnienia lub bóli reumatycznych. Jak objawiają się poszczególne dolegliwości nadgarstków?

spis treści

1. Objawy złamania nadgarstka

Nadgarstek składa się z wielu drobnych kości, stawów, ścięgien, mięśni i nerwów, więc nie trudno o nadwerężenie lub uraz. Objawem, że z nadgarstkiem dzieje się coś niepokojące, może być ból podczas zginania, naciskania dłoni, obracania, a także poruszania kciukiem. Bólowi nadgarstka może również towarzyszyć stan podgorączkowy lub uczucie rozbicia.

Zobacz film: "Bolą cię stawy? Sprawdź których produktów unikać"

Złamany nadgarstek objawia się bardzo silnym bólem, szczególnie podczas dotykania i poruszania. Objawom towarzyszy narastający obrzęk i charakterystyczny krwiak. Gdy nadgarstek jest złamany najczęściej diagnozuje się złamanie typu Collesa oraz złamanie kości łódeczkowatej. Złamanie typu Collesa dotyczy złamania fragmentu kości łokciowej i promieniowej.

2. Charakterystyka zwichnięcia nadgarstka

Zwichnięcie nadgarstka objawia się najczęściej obrzękiem, bólem przy poruszaniu, krwiakiem i zniekształceniem obrysu stawu. Gdy nadgarstek jest zwichnięty, zwichnięcie nadgarstka może być również mylone ze skręceniem, gdyż objaw silnego bólu przy poruszaniu jest bardzo podobny. Dodatkowo,gdy nadgarstek jest skręcony w obrębie uszkodzonego stawu, skóra jest znacznie cieplejsza. Przy zerwaniu lub naciągnięciu wiązadła nadgarstka dodatkowym objawem jest ograniczenie ruchów.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

3. Na czym polega zwyrodnienie stawów w nadgarstku

Zwyrodnienie stawów nadgarstka to schorzenie, które może być przyczyną osteoartrozy lub zwyrodnienia stawów. Jeśli nadgarstek jest zwyrodniały, objawia się nasilającym bólem przy poruszaniu, a w zaawansowanym stadium ból towarzyszy również w czasie spoczynku. Zwyrodnienie stawów może dotyczyć stawu śródręczno-nadgarstkowego, ale także innych części ciała. Najczęściej schorzenie ujawnia się około 40. – 60. roku życia.

Bóle przy zwyrodnieniu nadgarstka mijają po około 10 minutach, gdy rozruszamy stawy. Dolegliwości mogą jednak uruchomić stawy, gdy choroba jest nadgarstek jest zwyrodniały w stopniu zaawansowanym. Chory odczuwa charakterystyczne trzeszczenie stawów. Co więcej, nadgarstek może ulec zniekształceniu.

4. Przyczyny dolegliwości reumatycznych

Dolegliwości nadgarstka mogą być spowodowane również chorobami reumatycznymi. Do najczęstszych chorób nadgarstka, za które odpowiada reumatyzm, należy łuszczycowe zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Ponadto, reumatyczne zmiany stawów mogą dawać objawiać się także zwyrodnieniem stawów. Wtedy nadgarstek silnie drętwieje, a także pojawia się pojawia się pcharakterystyczne stan zapalny, stan podgorączkowy i osłabienie.

Zobacz też:

5. Przyczyny i objawy przeciążenia nadgarstka

Wśród dolegliwości, na jakie narażony jest nadgarstek, możemy również odczuwać typowe przeciążenie ręki, gdy nosimy ciężkie przedmioty lub torby z zakupami. Choć nazwa nie wskazuje na nadgarstek, to łokieć tenisisty także jest związany z uszkodzeniem mięśni nadgarstka. W chorobie ból promieniuje do nadgarstka i z początku możemy odczuwać dyskomfort właśnie w tym stawie. Dodatkowo nadgarstek ma wtedy ograniczoną ruchomość stawu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza