Trwa ładowanie...

Nadmanganian potasu - działanie, właściwości i zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz przemyśle

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który znany jest w świecie medycyny od wielu lat. Jest także dostępny w aptekach pod kilkoma postaciami. Dzięki temu samodzielnie można wytwarzać roztwór w domowych warunkach. Może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zobacz, do czego może służyć nadmanganian potasu i jak z niego korzystać.

spis treści

1. Co to jest nadmanganian potasu?

Nadmanganian potasu (kalium hypermanganicum - KMnO₄), czyli inaczej sól potasowa kwasu nadmanganowego, to nieorganiczny chemiczny związek, który w naturalnych warunkach ma postac fioletowych kryształów. Nie używa się ich w medycynie, ponieważ mogłyby okazać się niebezpieczne. Lecznicze właściwości wykazuje roztwór - kryształki są rozpuszczalne w wodzie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Roztwór nadmanganianu potasu, w zależności od wykorzystanego stężenia, może mieć czerowną lub fioletową barwę. Dostępny jest bez recepty w aptekach.

1.1. Właściwości i zastosowanie nadmanganianu potasu

Główną funkcją nadmanganianu potasu jest odkażanie i działanie bakteriobójcze. Ma właściwości utleniające, ściągające oraz grzybobójcze. Z tego też powodu stosowany jest często w przypadku:

 • odkażania ran i zmian trądzikowych
 • leczenia odparzeń okołopieluszkowych
 • leczenia hemoroidów
 • łagodzenia zmian związanych z chorobami wirusowymi - ospą wietrzną czy chorobą bostońską
 • leczenia potówek

Dodatkowo związek ten pomaga w płukaniu jamy ustnej i gardła w przypadku stanów zapalnych i infekcji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.2. Zastosowanie nadmanganianu potasu w przemyśle

Choć związek ten jest szczególnie popularny w świecie medycyny, znalazł takkże swoje zastosowanie w przemyśle oraz rolnictwie. Służy głównie do odkażania sprzętów i narzędzi. W połączeniu z mlekiem wapiennym sprawdza się przy zwalczaniu grzybów w zakładach przemysłowych.

Nadmanganian potasu wykorzystuje się także do uzdatniania wody pitnej. Pomaga usuwać szkodliwe związki manganu i żelaza, a także oczyszczać ścieki komunalne.

Używa się go także do konserwowania owoców, szczególnie bananów. Jest to szczególnie ważne podczas ich przechowywania i transportowania.

2. Roztwór nadmanganianu potasu

Aby przygotować leczniczy roztwór, należy najpierw ustalić jego przeznaczenie. Do płukania gardła stężenie związku powinno być mniejsze, niż wtedy, kiedy roztwór ma być stosowany na skórę.

W zależności od tego, do czego chcemy go użyć, dodajemy więcej lub mniej kryształtów. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość może zaszkodzić naszej skórze, a zbyt mało - nie przynieść żadnych efektów. Jeśli chcemy wykonać płukankę do gardła, kolor naszego roztworu powinien być jasnoróżowy. Jeśli stosujemy nadmanganian an skórę, hemoroidy czy odparzenia odpieluszkowe, ostateczny kolor powinien być ciemnoczerwony.

2.1. Kąpiel z dodatkiem roztworu

Nadmanganian potasu i jego roztwór nie musi być stosowany bezpośrednio na skórę, ale także do przygotowywania kąpieli leczniczych. Sprawdza się w przypadku, kiedy na skórze pojawią się rozległe rany, oparzenia czy stany zapalne.

Kryształki muszą się idealnie rozpuścić zanim zanurzymy ciało w roztworze. W przeciwnym razie mogą poranić wrażliwą i podrażnioną skórę.

3. Przeciwwskazania do stosowania nadmanganianu potasu

Nie każdy może korzystać z leczniczych właściwości tego związku. Kąpiele i moczenie stóp jest zabronione w przypadku cukrzycy i tzw. stopy cukrzycowej. Dodatkowo z nadmanganianu potasu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią - nie ma bowiem wystarczających badań, które miałyby ocenić możliwy wpływ związku na stan płodu.

Przed zastosowaniem nadmanganianu potasu warto skonsultować wszystkie swoje dolegliwości i schorzenia z lekarzem. Być może odnajdzie on dodatkowe przeciwwskazania.

4. Możliwe działania niepożądane

Nieodpowiednio stosowany roztwór nadmanganianu potasu może wywołać pewne skutki uboczne. W wysokich stężeniach związek ten może być silnie żrący. Najczęściej niewłaściwe korzystanie z roztworu może wywołać:

 • drgawki
 • podrażnienie skóry i błon śluzowych
 • alergie skórne

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który znany jest w świecie medycyny od wielu lat.
Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który znany jest w świecie medycyny od wielu lat. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza