Trwa ładowanie...

Nadmiar białka w diecie może być szkodliwy. Od dziś zastanów się dwa razy zanim sięgniesz po dodatkową porcję

Organizm osoby w średnim wieku potrzebuje dziennie ok. 0,8 g białka na kg masy ciała.
Organizm osoby w średnim wieku potrzebuje dziennie ok. 0,8 g białka na kg masy ciała. (iStock)

Służy do budowy tkanek i narządów, syntezy hormonów i enzymów oraz wspiera układ odpornościowy. Białko pełni w naszym organizmie ważną rolę. Jednak zbyt duża ilość tego składnika w diecie może mieć też negatywne skutki. Dieta wysokobiałkowa w najgorszym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia nerek i zwiększyć prawdopodobieństwo raka.

spis treści

1. Dieta wysokobiałkowa może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Białko jest jednym z najłatwiej dostępnych składników odżywczych w diecie. Ryby, mięso, podroby, owoce morza, liściaste warzywa, kiełki i grzyby – to produkty, które dostarczają największe ilości tego składnika.

2. Dodatkowe kilogramy

Wiele osób walczących ze zbędnymi kilogramami przechodzi na diety wysokobiałkowe, ograniczając ilość węglowodanów i tłuszczów. Taki sposób żywienia daje zastrzyk energii i w pierwszym okresie rzeczywiście prowadzi do spadku wagi.

Zobacz film: "Dieta a udar mózgu. Niepokojące wyniki badań"

Zdaniem dietetyków trzeba jednak być ostrożnym, bo spożywanie dużych ilości białka przez dłuższy czas, może odwrócić uzyskane efekty i spowodować tycie. Najlepszy wybór to po prostu odpowiednio zbilansowana dieta, bogata we wszystkie składniki odżywcze.

3. Brzydki oddech

Nieprzyjemny zapach z ust fachowo nazywany jest halitozą. Duża ilość białka dostarczanego do organizmu przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów powoduje, że organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach i białek. To proces tzw. ketozy.

Zdecydowanie jest to korzystne zjawisko dla wszystkich, którzy walczą o mniejsze cyfry na wadze. Proces ma jednak nieprzyjemne konsekwencje, powoduje, że z naszych ust wydobywa się brzydki zapach. Co gorsze, trudno go pokonać nawet poprzez częstsze mycie zębów.

4. Problemy z nerkami

Dostarczanie do organizmu zbyt dużych ilości białek może mieć negatywny wpływ na nerki. Wszystkiemu winny jest azot, który jest dostarczany do organizmu przez wysokobiałkowe produkty. Zbyt duże ilości tego pierwiastka nadmiernie obciążają nerki.

W dłuższej perspektywie spożywanie dużej ilości potraw białkowych może doprowadzić do bólu nerek, a nawet do uszkodzenia tego narządu.

5. Odwodnienie

Nadmiar białka, a w konsekwencji nadmiar azotu w organizmie prowadzi do odwodnienia organizmu. Jeśli zdecydowałeś się na dietę wysokobiałkową, pamiętaj by jednocześnie pić dużo wody. Więcej niż wcześniej.

6. Dna moczanowa

Dna moczanowa to choroba reumatyczna, spowodowana odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu. Charakterystycznym objawem są silne bóle stawów. Do jej rozwoju może się przyczynić nadmiar azotu w organizmie, a pierwiastek jest dostarczany wraz z produktami wysokobiałkowymi.

Konsekwencje to produkcja nadmiernej ilości kwasu moczowego, który może zalegać wokół stawów palców u nóg.

7. Nudności

Produkty wysokobiałkowe na ogół zawierają niewiele błonnika. Duża ilość mięsa i jajek w diecie może wywoływać uczucie ciężkości, niestrawność, a nawet nudności.

8. Białko skraca życie?

Część badaczy twierdzi, że spożywanie w nadmiernych ilościach białka zawartego w produktach zwierzęcych zwiększa ryzyko raka. Badania kalifornijskich naukowców pokazały, że osoby sięgające często po mięso i sery przed 65 rokiem życia mają 74 proc. większe szanse na raka i przedwczesną śmierć, niż osoby unikające tych produktów.

Dietetycy są zgodni: wszelkie skrajności nie służą naszemu organizmowi. Najlepsza dieta, to taka, która dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. W przypadku białka organizm potrzebuje dziennie ok. 0,8 g tego składnika na kg masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze