Regularne palenie marihuany osłabia kości

Badania wykazały, że ludzie, którzy palą regularnie duże ilości marihuany, mają zmniejszoną gęstość kości i są przez to bardziej podatni na złamania.

Badanie wykazało również, że osoby często palące marihuanę mają mniejszą masę ciała i zmniejszony wskaźnik masy ciała (BMI), co mógłby wskazywać na rozrzedzenie kości.

Naukowcy twierdzą, że może to oznaczać, że częste zażywanie narkotyku wpływa na zwiększone ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przebadali 170 osób, które palą marihuanę regularnie w celach rekreacyjnych i 114 osób niepalących.

Zespół wykorzystał specjalistyczną technikę rentgenowską o nazwie skan DEXA, aby dokonać pomiaru gęstości kości uczestników badania. Okazało się, że gęstość kości osób często palących marihuanę była o około 5 proc. niższa niż palaczy papierosów, którzy nie palą marihuany.

Badanie również wykazało, że złamania kości zdarzały się częściej u palących marihuanę w porównaniu z osobami niepalącymi. Jednak porównanie osób palących marihuanę rzadko i tych, które jej nie paliły w ogóle, nie wykazało żadnych różnic.

Naukowcy zdefiniowali osoby często palące marihuanę jako te, które zgłosiły palenie marihuany 5000 lub więcej razy w życiu. W tym badaniu jednak przeciętna osoba często paląca marihuanę paliła ją ponad 47 000 razy. Osoby palące marihuanę rzadko deklarowały, że zapaliły około 1000 razy.

Palenie marihuany często wiąże się ze zwiększonym apetytem, więc naukowcy byli zaskoczeni tym, że osoby często stosujące tę substancję miały mniejszą masę ciała i BMI niż osoby niepalące. "To może być spowodowane tym, że marihuana przyjmowana w dużych ilościach w ciągu długiego okresu, może wpływać na zmniejszenie apetytu" - mówi zespół.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji....

Badanie jest pierwszym tego typu, którego celem było zbadanie stanu zdrowia kości wśród osób zażywających marihuanę. Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między stosowaniem narkotyku a rozrzedzenie kości.

Badania, finansowane przez Brytyjskie Badania nad Artretyzmem, opublikowano w „American Journal of Medicine”.

"Jak do tej pory, dowiedzieliśmy się, że składniki marihuany mogą mieć wpływ na funkcjonowanie komórek kości, ale aż dotąd nie mieliśmy pojęcia, co to może oznaczać dla ludzi, którzy palą marihuanę regularnie" - powiedział kierujący badaniami profesor Stuart Ralston z Uniwersytetu w Edynburgu.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana w młodzieńczych latach. Angelina przyznaje,...

"Nasze badania wykazały, że osoby często palące marihuanę mają dość duży spadek gęstości kości w porównaniu z osobami niepalącymi i istnieje realna obawa, że może to narazić je na zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości w późniejszym życiu".

W Polsce co druga osoba uzależniona zgłaszająca się na leczenie robi to z powodu uzależnienia od marihuany. Może to byś spowodowane tym, że obecnie sprzedawana marihuana zawiera więcej substancji uzależniających niż kiedyś (kiedyś było to 3 proc., a obecnie 10 proc.).

Statystyki podają również, że coraz więcej młodzieży pali marihuanę. Wśród młodzieży w wieku 15-16 lat paliło ją choć raz w swoim życiu 25 proc., a wśród 18- i 19-latków jest to już co trzecia osoba.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...