Trwa ładowanie...

Regularne palenie marihuany osłabia kości

Avatar placeholder
14.10.2016 10:04
Regularne palenie marihuany osłabia kości
Regularne palenie marihuany osłabia kości

Badania wykazały, że ludzie, którzy palą regularnie duże ilości marihuany, mają zmniejszoną gęstość kości i są przez to bardziej podatni na złamania.

Badanie wykazało również, że osoby często palące marihuanę mają mniejszą masę ciała i zmniejszony wskaźnik masy ciała (BMI), co mógłby wskazywać na rozrzedzenie kości.

Częste palenie marihuany ma wpływ na zwiększone ryzyko złamań kości i osteoporozy
Częste palenie marihuany ma wpływ na zwiększone ryzyko złamań kości i osteoporozy (123rf)

Naukowcy twierdzą, że może to oznaczać, że częste zażywanie narkotyku wpływa na zwiększone ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przebadali 170 osób, które palą marihuanę regularnie w celach rekreacyjnych i 114 osób niepalących.

Zespół wykorzystał specjalistyczną technikę rentgenowską o nazwie skan DEXA, aby dokonać pomiaru gęstości kości uczestników badania. Okazało się, że gęstość kości osób często palących marihuanę była o około 5 proc. niższa niż palaczy papierosów, którzy nie palą marihuany.

Badanie również wykazało, że złamania kości zdarzały się częściej u palących marihuanę w porównaniu z osobami niepalącymi. Jednak porównanie osób palących marihuanę rzadko i tych, które jej nie paliły w ogóle, nie wykazało żadnych różnic.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy zdefiniowali osoby często palące marihuanę jako te, które zgłosiły palenie marihuany 5000 lub więcej razy w życiu. W tym badaniu jednak przeciętna osoba często paląca marihuanę paliła ją ponad 47 000 razy. Osoby palące marihuanę rzadko deklarowały, że zapaliły około 1000 razy.

Palenie marihuany często wiąże się ze zwiększonym apetytem, więc naukowcy byli zaskoczeni tym, że osoby często stosujące tę substancję miały mniejszą masę ciała i BMI niż osoby niepalące. "To może być spowodowane tym, że marihuana przyjmowana w dużych ilościach w ciągu długiego okresu, może wpływać na zmniejszenie apetytu" - mówi zespół.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Badanie jest pierwszym tego typu, którego celem było zbadanie stanu zdrowia kości wśród osób zażywających marihuanę. Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między stosowaniem narkotyku a rozrzedzenie kości.

Badania, finansowane przez Brytyjskie Badania nad Artretyzmem, opublikowano w „American Journal of Medicine”.

"Jak do tej pory, dowiedzieliśmy się, że składniki marihuany mogą mieć wpływ na funkcjonowanie komórek kości, ale aż dotąd nie mieliśmy pojęcia, co to może oznaczać dla ludzi, którzy palą marihuanę regularnie" - powiedział kierujący badaniami profesor Stuart Ralston z Uniwersytetu w Edynburgu.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

"Nasze badania wykazały, że osoby często palące marihuanę mają dość duży spadek gęstości kości w porównaniu z osobami niepalącymi i istnieje realna obawa, że może to narazić je na zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości w późniejszym życiu".

W Polsce co druga osoba uzależniona zgłaszająca się na leczenie robi to z powodu uzależnienia od marihuany. Może to byś spowodowane tym, że obecnie sprzedawana marihuana zawiera więcej substancji uzależniających niż kiedyś (kiedyś było to 3 proc., a obecnie 10 proc.).

Statystyki podają również, że coraz więcej młodzieży pali marihuanę. Wśród młodzieży w wieku 15-16 lat paliło ją choć raz w swoim życiu 25 proc., a wśród 18- i 19-latków jest to już co trzecia osoba.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze