Nowe leczenie półpaśca - charakterystyka, metody leczenia, nowa terapia

Półpasiec jest poważną chorobą. Nieleczony półpasiec prowadzi do poważnych powikłań. Dlatego, gdy tylko zauważymy niepokojące nas objawy sugerujące półpaśca, należy natychmiast udać się do naszego lekarza rodzinnego. Dobranie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne, a badania nad nowymi metodami leczenia nadal trwają. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu Georgii i Uniwersytetu Yale odkryli związek chemiczny, który może stać się skuteczniejszym od dotychczasowych lekarstwem na półpaśca.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Skuteczne leczenie półpaśca - charakterystyka

Półpasiec to choroba objawiająca się bolesną wysypką po jednej stronie ciała. Przyczyną półpaśca jest wirus VZV, odpowiedzialny również za ospę wietrzną. Po tym, jak dziecko przejdzie ospę, wirus ten może przetrwać w nerwach i dać o sobie znać na dalszym etapie życia, zazwyczaj w wieku około 60 lat. Półpasiec dotyka nawet 30 proc. Amerykanów i może powodować poważne powikłania, w tym ból nerwów, utrzymujący się miesiącami, a nawet latami po przejściu półpaśca.

Niestety nie ma leczenia skierowanego bezpośrednio na półpaśca, a z roku na rok na półpaśca choruje coraz więcej ludzi. Przyczyną tego stanu jest mniejszy kontakt populacji z ospą, który umożliwia wytworzenie odporności. Powszechne szczepionki przeciwko ospie wprowadzono dopiero w latach 90., dlatego też na ich efekty trzeba jeszcze poczekać.

Skuteczne leczenie półpaśca - metody leczenia

W leczeniu półpaśca najważniejszy jest czas reakcji na pierwsze objawy choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, ale często wystarczy konsultacja z lekarzem rodzinnym. Dzięki szybkiej reakcji możemy szybko dostać odpowiednie leki na półpaśca, które powstrzymają rozmnażanie wirusa i skrócą czas leczenia półpaśca.

Leczenie półpaśca zazwyczaj polega jedynie na podaniu leków przeciwwirusowych i obniżających temperaturę. Lekarz przy półpaścu często decyduje się również na podanie leków przeciwzapalnych. W czasie półpaśca podaje się również choremu duże dawki witaminy B. Po zakończeniu leczenie półpaśca często podaje się leki przeciwbólowe, gdy choremu dokucza neuralgia, czyli przewlekłe bóle neuropatyczne.

Często półpasiec wymaga leżenia w łóżku, w szczególności na początku, gdy objawy półpaśca są jeszcze bardzo nasilone. Powinno się również pić duże ilości płynów.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka? Za chorobami skóry wieku dziecięcego kryją...

Miejsca zmienione chorobowo w czasie leczenia półpaśca należy smarować odpowiednimi maściami, które złagodzą nieprzyjemne swędzenie i ból, ale też przyśpieszą gojenie i co bardzo ważne zapobiegną powstawaniu blizn po wyleczeniu półpaśca. Należy jednak pamiętać, aby nie dotykać, nie drapać, ani nie wyciskać pęcherzy i strupków, ponieważ to wydłuży czas leczenia półpaśca.

Skuteczne leczenie półpaśca - nowa terapia

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii i Uniwersytetu Yale prowadzili szerokie badania nad substancjami antywirusowymi, które zwalczałyby wirusa HIV, półpaśca, żółtaczkę i nowotwory. Skutkowało to odkryciem związku chemicznego, który w badaniach wykazał duży potencjał w leczeniu półpaśca.

Dzięki niemu chorzy na półpaśca szybciej wrócą do zdrowia, złagodzi się ból towarzyszący chorobie i zmniejszy ryzyko groźnych powikłań po półpaścu. Chociaż obecnie dostępnych jest wiele leków, które można zastosować w przypadku półpaśca, to ich skuteczność jest umiarkowana, a działanie nie jest skierowane bezpośrednio w wirusa VZV. Z tego względu naukowcy wiążą duże nadzieje z nowo odkrytą substancją, która może stać się podstawą do produkcji nowego leku na półpaśca.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Półpasiec
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Półpasiec
Półpasiec

Neuralgia popółpaścowa jako powikłanie po półpaścu

Półpasiec to bolesne schorzenie, które niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jednym z najbardziej bolesnych komplikacji pojawiających się po wyleczeniu (...) tej choroby jest neuralgia popołpaścowa, określana również skrótem PHN. Czym jest...

Półpasiec

Półpasiec - objawy, powikłania, kuracja

Półpasiec jest chorobą, która może pojawić się u każdego bez względu na płeć i wiek. Półpasiec wywołuje ten sam wirus, który jest przyczyną ospy (...) . Dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność w kontakcie z osobą...

Leczenie raka piersi

Terapia celowana w raku piersi (WIDEO)

Terapia celowana w raku piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

Doustna terapia celowana jest bardzo skuteczną metodą leczenia raka piersi. Lekiem wykorzystywanym w tej terapii jest lapatinib, lek (...) . Pacjentki, które kwalifikują się do leczenia...

Szpiczak - przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Szpiczak - jak leczyć? (WIDEO)

Szpiczak - jak leczyć? (WIDEO) Odtwórz wideo

Według danych statystycznych, 1-2% osób chorych na nowotwór zmaga się ze szpiczakiem mnogim. Obecnie dostępne są nowe metody leczenia tej choroby (...) do nasienia męskiego. Z tego powodu pacjenci poddawani terapii...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - nowe leki (WIDEO)

Rak nerki - nowe leki (WIDEO) Odtwórz wideo

skuteczności niż dotychczasowe metody leczenia tego nowotworu. Jednym z takich nowych leków przeciw nowotworowi nerki jest pazopanib. Działa on podobnie (...) . U niewielkiej grupy pacjentów odnotowywano pewną skuteczność...