Przejdź na WP

Nowe leczenie półpaśca - charakterystyka, metody leczenia, nowa terapia

Półpasiec jest poważną chorobą. Nieleczony półpasiec prowadzi do poważnych powikłań. Dlatego, gdy tylko zauważymy niepokojące nas objawy sugerujące półpaśca, należy natychmiast udać się do naszego lekarza rodzinnego. Dobranie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne, a badania nad nowymi metodami leczenia nadal trwają. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu Georgii i Uniwersytetu Yale odkryli związek chemiczny, który może stać się skuteczniejszym od dotychczasowych lekarstwem na półpaśca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Skuteczne leczenie półpaśca - charakterystyka

Półpasiec to choroba objawiająca się bolesną wysypką po jednej stronie ciała. Przyczyną półpaśca jest wirus VZV, odpowiedzialny również za ospę wietrzną. Po tym, jak dziecko przejdzie ospę, wirus ten może przetrwać w nerwach i dać o sobie znać na dalszym etapie życia, zazwyczaj w wieku około 60 lat. Półpasiec dotyka nawet 30 proc. Amerykanów i może powodować poważne powikłania, w tym ból nerwów, utrzymujący się miesiącami, a nawet latami po przejściu półpaśca.

Niestety nie ma leczenia skierowanego bezpośrednio na półpaśca, a z roku na rok na półpaśca choruje coraz więcej ludzi. Przyczyną tego stanu jest mniejszy kontakt populacji z ospą, który umożliwia wytworzenie odporności. Powszechne szczepionki przeciwko ospie wprowadzono dopiero w latach 90., dlatego też na ich efekty trzeba jeszcze poczekać.

2. Skuteczne leczenie półpaśca - metody leczenia

W leczeniu półpaśca najważniejszy jest czas reakcji na pierwsze objawy choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, ale często wystarczy konsultacja z lekarzem rodzinnym. Dzięki szybkiej reakcji możemy szybko dostać odpowiednie leki na półpaśca, które powstrzymają rozmnażanie wirusa i skrócą czas leczenia półpaśca.

Nieleczony półpasiec grozi poważnymi powikłaniami
Nieleczony półpasiec grozi poważnymi powikłaniami (Shutterstock)

Leczenie półpaśca zazwyczaj polega jedynie na podaniu leków przeciwwirusowych i obniżających temperaturę. Lekarz przy półpaścu często decyduje się również na podanie leków przeciwzapalnych. W czasie półpaśca podaje się również choremu duże dawki witaminy B. Po zakończeniu leczenie półpaśca często podaje się leki przeciwbólowe, gdy choremu dokucza neuralgia, czyli przewlekłe bóle neuropatyczne.

Często półpasiec wymaga leżenia w łóżku, w szczególności na początku, gdy objawy półpaśca są jeszcze bardzo nasilone. Powinno się również pić duże ilości płynów.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka?...

zobacz galerię

Miejsca zmienione chorobowo w czasie leczenia półpaśca należy smarować odpowiednimi maściami, które złagodzą nieprzyjemne swędzenie i ból, ale też przyśpieszą gojenie i co bardzo ważne zapobiegną powstawaniu blizn po wyleczeniu półpaśca. Należy jednak pamiętać, aby nie dotykać, nie drapać, ani nie wyciskać pęcherzy i strupków, ponieważ to wydłuży czas leczenia półpaśca.

3. Skuteczne leczenie półpaśca - nowa terapia

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii i Uniwersytetu Yale prowadzili szerokie badania nad substancjami antywirusowymi, które zwalczałyby wirusa HIV, półpaśca, żółtaczkę i nowotwory. Skutkowało to odkryciem związku chemicznego, który w badaniach wykazał duży potencjał w leczeniu półpaśca.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzięki niemu chorzy na półpaśca szybciej wrócą do zdrowia, złagodzi się ból towarzyszący chorobie i zmniejszy ryzyko groźnych powikłań po półpaścu. Chociaż obecnie dostępnych jest wiele leków, które można zastosować w przypadku półpaśca, to ich skuteczność jest umiarkowana, a działanie nie jest skierowane bezpośrednio w wirusa VZV. Z tego względu naukowcy wiążą duże nadzieje z nowo odkrytą substancją, która może stać się podstawą do produkcji nowego leku na półpaśca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy