Trwa ładowanie...

Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Mroźne zimowe dni sprzyjają powstawaniu corocznej epidemii grypy. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, w którym sprawdzili 20 000 próbek wirusów oraz statystyki pogodowe, aby dowiedzieć się więcej o wpływie pogody na infekcje dróg oddechowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

"Według naszych obliczeń, zimny tydzień ze średnią temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza poprzedza początek epidemii grypy" - mówi Nicklas Sundell, badacz z Akademii Sahlgrenska i specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Badaniami objęto 20 000 próbek wirusów grypy otrzymanych z wymazów z nosa. Częstość występowania patogenów porównano następnie z danymi pogodowymi ze szwedzkiego instytutu meteorologicznego i hydrologicznego. Wyniki są oczywiste: wzmożone zachorowania na grypę obserwuje się około tydzień po pierwszym bardzo zimnym dniu przy utrzymaniu niskich temperatur na zewnątrz i obniżonej wilgotności.

Naukowcy zbadali wpływ pogody na epidemię grypy
Naukowcy zbadali wpływ pogody na epidemię grypy

"Nasze wyniki badań dowodzą, że nagły spadek temperatury na zewnątrz powoduje rozpoczęcie epidemii grypy. Nawet jeśli temperatura wzrośnie, wzmożone zachorowania są nadal zauważalne. W związku z tym, wiele osób może się zarazić wirusem także po ustaniu mrozów” - mówi Nicklas Sundell.

Badanie wspiera teorię, że cząstki gazów i cieczy zawierających wirusy rozprzestrzeniają się szybciej w trakcie zimnej i mało wilgotnej pogody. Jeśli otaczające powietrze jest suche, pochłania wilgoć, a rozpylone cząsteczki kurczą się i mogą pozostawać w powietrzu.

"Niska temperatura, suche powietrze i małe cząstki rozpylone w powietrzu to trzy najważniejsze czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się wirusa grypy” – dodaje naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Jak walczyć z grypą?

Badanie wykazuje, że warunki pogodowe nie są ważne tylko w przypadku sezonowej grypy (wirus grypy typu A), ale również wielu innych wirusowych infekcji dróg oddechowych. Pozostałe wirusy zachowują się podobnie, a więc powodują więcej zachorowań w trakcie niskiej temperatury i suszy. Z drugiej strony niektóre patogeny, takie jak wirusy wywołujące nieżyt nosa, atakują niezależnie od czynników atmosferycznych i są obecne przez cały rok.

Dokładne określenie początku corocznych epidemii grypy i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych pozwala lepiej dysponować szczepionkami przeciw grypie i przygotowywać oddziały pogotowia ratunkowego oraz personel szpitalny na zwiększoną liczbę pacjentów poszukujących opieki.

"Zalecenia dotyczące ochrony przed zarażeniem są takie same jak w poprzednich latach: szczepienie osób należących do grup wysokiego ryzyka i częste mycie rąk” - mówi Nicklas Sundell.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.