Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Mroźne zimowe dni sprzyjają powstawaniu corocznej epidemii grypy. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, w którym sprawdzili 20 000 próbek wirusów oraz statystyki pogodowe, aby dowiedzieć się więcej o wpływie pogody na infekcje dróg oddechowych.

"Według naszych obliczeń, zimny tydzień ze średnią temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza poprzedza początek epidemii grypy" - mówi Nicklas Sundell, badacz z Akademii Sahlgrenska i specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badaniami objęto 20 000 próbek wirusów grypy otrzymanych z wymazów z nosa. Częstość występowania patogenów porównano następnie z danymi pogodowymi ze szwedzkiego instytutu meteorologicznego i hydrologicznego. Wyniki są oczywiste: wzmożone zachorowania na grypę obserwuje się około tydzień po pierwszym bardzo zimnym dniu przy utrzymaniu niskich temperatur na zewnątrz i obniżonej wilgotności.

"Nasze wyniki badań dowodzą, że nagły spadek temperatury na zewnątrz powoduje rozpoczęcie epidemii grypy. Nawet jeśli temperatura wzrośnie, wzmożone zachorowania są nadal zauważalne. W związku z tym, wiele osób może się zarazić wirusem także po ustaniu mrozów” - mówi Nicklas Sundell.

Badanie wspiera teorię, że cząstki gazów i cieczy zawierających wirusy rozprzestrzeniają się szybciej w trakcie zimnej i mało wilgotnej pogody. Jeśli otaczające powietrze jest suche, pochłania wilgoć, a rozpylone cząsteczki kurczą się i mogą pozostawać w powietrzu.

"Niska temperatura, suche powietrze i małe cząstki rozpylone w powietrzu to trzy najważniejsze czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się wirusa grypy” – dodaje naukowiec.

Badanie wykazuje, że warunki pogodowe nie są ważne tylko w przypadku sezonowej grypy (wirus grypy typu A), ale również wielu innych wirusowych infekcji dróg oddechowych. Pozostałe wirusy zachowują się podobnie, a więc powodują więcej zachorowań w trakcie niskiej temperatury i suszy. Z drugiej strony niektóre patogeny, takie jak wirusy wywołujące nieżyt nosa, atakują niezależnie od czynników atmosferycznych i są obecne przez cały rok.

Dokładne określenie początku corocznych epidemii grypy i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych pozwala lepiej dysponować szczepionkami przeciw grypie i przygotowywać oddziały pogotowia ratunkowego oraz personel szpitalny na zwiększoną liczbę pacjentów poszukujących opieki.

"Zalecenia dotyczące ochrony przed zarażeniem są takie same jak w poprzednich latach: szczepienie osób należących do grup wysokiego ryzyka i częste mycie rąk” - mówi Nicklas Sundell.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 19 minut temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...