Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Mroźne zimowe dni sprzyjają powstawaniu corocznej epidemii grypy. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, w którym sprawdzili 20 000 próbek wirusów oraz statystyki pogodowe, aby dowiedzieć się więcej o wpływie pogody na infekcje dróg oddechowych.

"Według naszych obliczeń, zimny tydzień ze średnią temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza poprzedza początek epidemii grypy" - mówi Nicklas Sundell, badacz z Akademii Sahlgrenska i specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Badaniami objęto 20 000 próbek wirusów grypy otrzymanych z wymazów z nosa. Częstość występowania patogenów porównano następnie z danymi pogodowymi ze szwedzkiego instytutu meteorologicznego i hydrologicznego. Wyniki są oczywiste: wzmożone zachorowania na grypę obserwuje się około tydzień po pierwszym bardzo zimnym dniu przy utrzymaniu niskich temperatur na zewnątrz i obniżonej wilgotności.

"Nasze wyniki badań dowodzą, że nagły spadek temperatury na zewnątrz powoduje rozpoczęcie epidemii grypy. Nawet jeśli temperatura wzrośnie, wzmożone zachorowania są nadal zauważalne. W związku z tym, wiele osób może się zarazić wirusem także po ustaniu mrozów” - mówi Nicklas Sundell.

Badanie wspiera teorię, że cząstki gazów i cieczy zawierających wirusy rozprzestrzeniają się szybciej w trakcie zimnej i mało wilgotnej pogody. Jeśli otaczające powietrze jest suche, pochłania wilgoć, a rozpylone cząsteczki kurczą się i mogą pozostawać w powietrzu.

"Niska temperatura, suche powietrze i małe cząstki rozpylone w powietrzu to trzy najważniejsze czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się wirusa grypy” – dodaje naukowiec.

Badanie wykazuje, że warunki pogodowe nie są ważne tylko w przypadku sezonowej grypy (wirus grypy typu A), ale również wielu innych wirusowych infekcji dróg oddechowych. Pozostałe wirusy zachowują się podobnie, a więc powodują więcej zachorowań w trakcie niskiej temperatury i suszy. Z drugiej strony niektóre patogeny, takie jak wirusy wywołujące nieżyt nosa, atakują niezależnie od czynników atmosferycznych i są obecne przez cały rok.

Dokładne określenie początku corocznych epidemii grypy i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych pozwala lepiej dysponować szczepionkami przeciw grypie i przygotowywać oddziały pogotowia ratunkowego oraz personel szpitalny na zwiększoną liczbę pacjentów poszukujących opieki.

"Zalecenia dotyczące ochrony przed zarażeniem są takie same jak w poprzednich latach: szczepienie osób należących do grup wysokiego ryzyka i częste mycie rąk” - mówi Nicklas Sundell.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 4 godziny temu

2

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 20 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.