Trwa ładowanie...

Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Avatar placeholder
24.01.2019 13:48
Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych
Nagły spadek temperatury rozpoczyna epidemię grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Mroźne zimowe dni sprzyjają powstawaniu corocznej epidemii grypy. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, w którym sprawdzili 20 000 próbek wirusów oraz statystyki pogodowe, aby dowiedzieć się więcej o wpływie pogody na infekcje dróg oddechowych.

"Według naszych obliczeń, zimny tydzień ze średnią temperaturą poniżej zera stopni Celsjusza poprzedza początek epidemii grypy" - mówi Nicklas Sundell, badacz z Akademii Sahlgrenska i specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Badaniami objęto 20 000 próbek wirusów grypy otrzymanych z wymazów z nosa. Częstość występowania patogenów porównano następnie z danymi pogodowymi ze szwedzkiego instytutu meteorologicznego i hydrologicznego. Wyniki są oczywiste: wzmożone zachorowania na grypę obserwuje się około tydzień po pierwszym bardzo zimnym dniu przy utrzymaniu niskich temperatur na zewnątrz i obniżonej wilgotności.

Naukowcy zbadali wpływ pogody na epidemię grypy
Naukowcy zbadali wpływ pogody na epidemię grypy
Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

"Nasze wyniki badań dowodzą, że nagły spadek temperatury na zewnątrz powoduje rozpoczęcie epidemii grypy. Nawet jeśli temperatura wzrośnie, wzmożone zachorowania są nadal zauważalne. W związku z tym, wiele osób może się zarazić wirusem także po ustaniu mrozów” - mówi Nicklas Sundell.

Badanie wspiera teorię, że cząstki gazów i cieczy zawierających wirusy rozprzestrzeniają się szybciej w trakcie zimnej i mało wilgotnej pogody. Jeśli otaczające powietrze jest suche, pochłania wilgoć, a rozpylone cząsteczki kurczą się i mogą pozostawać w powietrzu.

"Niska temperatura, suche powietrze i małe cząstki rozpylone w powietrzu to trzy najważniejsze czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się wirusa grypy” – dodaje naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Jak walczyć z grypą?

Badanie wykazuje, że warunki pogodowe nie są ważne tylko w przypadku sezonowej grypy (wirus grypy typu A), ale również wielu innych wirusowych infekcji dróg oddechowych. Pozostałe wirusy zachowują się podobnie, a więc powodują więcej zachorowań w trakcie niskiej temperatury i suszy. Z drugiej strony niektóre patogeny, takie jak wirusy wywołujące nieżyt nosa, atakują niezależnie od czynników atmosferycznych i są obecne przez cały rok.

Dokładne określenie początku corocznych epidemii grypy i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych pozwala lepiej dysponować szczepionkami przeciw grypie i przygotowywać oddziały pogotowia ratunkowego oraz personel szpitalny na zwiększoną liczbę pacjentów poszukujących opieki.

"Zalecenia dotyczące ochrony przed zarażeniem są takie same jak w poprzednich latach: szczepienie osób należących do grup wysokiego ryzyka i częste mycie rąk” - mówi Nicklas Sundell.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze