"Najbrzydsza kobieta na świecie" przeszła metamorfozę. Dziś podbija sieć
32-letnia Lizzie Velásquez, mimo poważnej choroby genetycznej i hejtu, z jakim musiała się mierzyć od dzieciństwa, nie dała za wygraną. Przydomek "najbrzydszej kobiety na świecie" nie przeszkodził jej w podbiciu mediów społecznościowych. Dzisiaj jest jedną z najbardziej popularnych influencerek oraz inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. "O pięknie świadczy wnętrze" - podkreśla.
1. "Najbrzydsza na świecie"
Lizzie Velásquez urodziła się jako wcześniak, cztery tygodnie przed planowanym terminem. Dziewczynka ważyła wówczas zaledwie 1,2 kg i wykryto u niej wiele wad rozwojowych. Lekarze nie wiedzieli czy przeżyje kolejną dobę.
Ostrzegli rodziców, że nawet jeśli jej się to uda, prawdopodobnie nigdy nie będzie samodzielnie chodzić i mówić. Przyczyną jest bardzo rzadka choroba genetyczna - zespół Wiedemanna-Rautenstrauch, która powoduje między innymi wady rozwojowe twarzoczaszki oraz niską masę urodzeniową. Gdy dziewczynka miała cztery lata, straciła też wzrok w prawym oku.
U chorych pojawia się również upośledzenie umysłowe, ale w przypadku Lizzie zostało ono wykluczone. Ze względu na swój nietypowy wygląd i sylwetkę (nigdy nie ważyła więcej niż 27 kilogramów), dziewczyna została nazwana "najbrzydszą kobietą na świecie".
2. Inspirująca influencerka
W wielu przypadkach byłby to powód do załamania, ale nie dla Lizzie, która z choroby uczyniła swój atut. Stała się jedną z najbardziej popularnych influencerek oraz mówcą motywacyjnym. Jej konto na Instagramie śledzi ponad 700 tysięcy osób. Dla wielu jej historia jest życiową inspiracją.
W najnowszym wywiadzie dla magazynu "Allure" podkreśla, że o pięknie nie świadczą słowa innych, ale "to, co ma się w środku".
Kiedy Lizzie była dzieckiem, a potem nastolatką nie było jej jednak łatwo. Przez lata była prześladowana i doświadczyła hejtu. W wywiadzie dla "Allure" przyznała, że nagranie, w którym została nazwana "najbrzydszą na świecie" było dla niej druzgocące. Tym bardziej że trafiło do serwisu YouTube i obejrzało je kilka milionów ludzi.
Wbrew temu postanowiła o siebie walczyć i faktycznie przeszła ogromną metamorfozę. Stała się pewna siebie, nie boi się publicznych wystąpień i emanuje niezwykłą wewnętrzną siłą. Podkreśla, że jej największą motywacją byli właśnie ludzie, którzy twierdzili, że nic w życiu nie osiągnie.
Lizzie jest autorką książek dla dzieci o samoakceptacji. Brała udział w licznych kampaniach społecznych, wyrażających sprzeciw wobec zastraszania i hejtowania w sieci. Jej wykład na TEDxTalks ma już prawie 12 mln odsłon.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.