Trwa ładowanie...

Najczęstszy objaw odwodnienia. Wykonaj szybki test, by uniknąć udaru

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 16.07.2024 10:08
Wykańcza nerki i może doprowadzić do zgonu. Uważaj na odwodnienie
Wykańcza nerki i może doprowadzić do zgonu. Uważaj na odwodnienie (Getty Images / X)

Woda to główny składnik naszego organizmu, dlatego tak istotne jest nawadnianie. Niedobór może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego i zagrożenia życia. Jakie są skutki odwodnienia i jak rozpoznać ten stan?

spis treści

1. Zagrożenia związane z odwodnieniem

Odwodnienie organizmu to stan, w którym tracimy zbyt dużą ilość wody oraz elektrolitów. Początkowe objawy odwodnienia są mało uciążliwe, ale jeśli je zignorujemy, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zazwyczaj odwodnieniu towarzyszy uczucie pragnienia, suchość w ustach, zawroty głowy, apatia lub rozdrażnienie oraz przyspieszony i pogłębiony oddech.

Zobacz film: "Rak piersi"

Wraz z wodą tracimy cenne pierwiastki, takie jak magnez, potas, sód i wapń, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Brak tych składników może prowadzić do omdleń, zaburzeń rytmu serca oraz spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Długotrwałe odwodnienie może uszkodzić nerki, a utrata wody rzędu 10-15 proc. masy ciała może prowadzić do śmierci.

2. Stopnie odwodnienia

Odwodnienie można podzielić na trzy stopnie:

  • lekkie - u noworodków i niemowląt oznacza to 5, 10 i 15 proc. ubytek masy ciała, u starszych dzieci i dorosłych - 3, 6 i 9 proc. Objawia się wzmożonym pragnieniem i suchością śluzówek jamy ustnej;
  • umiarkowane - dodatkowo pojawia się przyspieszona akcja serca, osłabienie oraz wydłużony nawrót kapilarny;
  • ciężkie - charakteryzuje się spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i bardzo ciężkim stanem ogólnym.

3. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

- Najczęstszym symptomem odwodnienia jest pragnienie - mówiła dr Lidia Stopyra w rozmowie z "Be Healthy Magazine".

Kolejne objawy to zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Łatwo można je zbagatelizować, przypisując je stresowi lub niewyspaniu, tymczasem mogą one świadczyć o zbyt małej ilości wody w diecie.

Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, zwłaszcza w przebiegu gorączki, wymiotów, biegunek czy infekcji. Objawami odwodnienia u dzieci mogą być:

  • zmniejszona częstotliwość oddawania moczu,
  • suchy język i wargi,
  • zmniejszona potliwość,
  • gorączka,
  • brak łez,
  • spierzchnięte usta i śluzówki,
  • brak jędrności skóry,
  • ogólne osłabienie.

- Należy również zwrócić uwagę na częstotliwość oddawania moczu. Jeżeli zauważymy, że się zmniejszyła, to powinien być to już dla nas sygnał alarmowy. Do objawów, które mogą świadczyć o odwodnieniu, zaliczamy również suchy język i wysuszone wargi, zmniejszoną potliwość czy gorączkę - wyjaśniała dr Lidia Stopyra.

4. Testy na odwodnienie

Aby sprawdzić, czy nasz organizm jest odwodniony, możemy wykonać prosty test: dotknąć warg językiem – jeśli są wilgotne, to oznacza, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni.

Innym sposobem jest test nawrotu kapilarnego, który polega na uciśnięciu paznokcia do zblednięcia, a następnie zwolnieniu ucisku i zmierzeniu czasu, w którym płytka paznokciowa wróci do swojego normalnego koloru. Czas ten nie powinien przekraczać dwóch sekund.

Można również sprawdzić elastyczność skóry – jeśli po jej uszczypnięciu szybko wraca do normalnego kształtu, jesteśmy dobrze nawodnieni.

5. Zachowaj bezpieczeństwo latem

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile płynów powinniśmy przyjmować każdego dnia, ponieważ zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników: wieku, masy ciała, płci, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia oraz temperatury otoczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie. Dla dorosłych oznacza to około trzech litrów płynów dziennie, dla niemowląt - około 700 ml. W miarę jak dziecko rośnie, jego zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu, zwłaszcza w przypadku dzieci, które odwadniają się szybciej niż dorośli. Warto wyrabiać u dzieci nawyk picia wody i samemu dawać im dobry przykład. Regularne picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze