Najgorsza grupa krwi? Zwiększa ryzyko demencji o 80 proc.
Nie tylko niezdrowa dieta, używki czy genetyka mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób, takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy inne niebezpieczne dolegliwości. Jak pokazują badania, istotny wpływ na nasze zdrowie ma również grupa krwi, którą posiadamy. Niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka.
1. Grupa krwi a ryzyko chorób
Specjaliści z dziedziny medycyny podkreślają, że poszczególne grupy krwi charakteryzują się różnymi cechami, jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na konkretne schorzenia. Choć zależność ta została potwierdzona przez wiele badań naukowych, to naukowcy nadal nie odkryli mechanizmów, które wpływają na te zależności. Obecne wnioski opierają się głównie na danych statystycznych.
Dr Łukasz Durajski, pediatra i członek WHO w Polsce, podczas rozmowy z WP abcZdrowie zaznaczył, że nie powinniśmy traktować zależności między grupą krwi a ryzykiem rozwoju pewnych chorób jako reguły bez wyjątków. To nie oznacza, że na pewno zachorujemy. Statystyki pokazują jednak pewne predyspozycje, które powinny wpłynąć na nasze podejście do zdrowia.
Powinniśmy dążyć do eliminacji czynników ryzyka związanych z konkretnymi chorobami i kontrolować zdrowie, m.in. poprzez badania profilaktyczne. Dr Durajski wskazał również, że osoby z grupą krwi 0 mają większe ryzyko zakażenia się bakteriami Helicobacter pylori, które mogą wywołać wrzody żołądka i dwunastnicy. Te choroby mogą z kolei przyczynić się do rozwoju nowotworów tych narządów.
Paradoksalnie, osoby z grupą krwi 0 mają większą odporność na rozwój raka żołądka i dwunastnicy. Z drugiej strony, osoby z grupą krwi A są o 20 proc. bardziej narażone na nowotwór żołądka w porównaniu z innymi grupami krwi. Posiadanie grupy krwi 0 wiąże się także z większym ryzykiem raka skóry i raka nerki.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health wykazały, że osoby z grupą krwi 0 są bardziej odporne na choroby serca i chorobę Alzheimera. Eksperci doszli do wniosku, że posiadacze grupy krwi A lub AB są o 10 proc. bardziej zagrożeni wystąpieniem choroby wieńcowej niż pacjenci z grupą 0.
Inne analizy wykazały, że u osób z grupą krwi A, B i AB prawdopodobieństwo zachorowania na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową jest dwukrotnie wyższe niż u osób mających grupę krwi 0. Natomiast demencja może dotyczyć szczególnie osób z grupą AB, u których ryzyko zachorowania jest wyższe o 80 proc. w porównaniu z pozostałymi grupami krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.