Najgorsze ukąszenie. W połączeniu z alkoholem może aktywować groźną chorobę
Letnia pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Spacer po parku lub relaks w ogrodzie szybko może zostać przerwany przez nieznośne owady. Ich ukąszenia często wzbudzają w nas niepokój, warto więc wiedzieć, co nas ugryzło. A po czym to rozpoznać?
1. Co zrobić, gdy zostaniemy pogryzieni przez owady?
Jest cała masa robali, które tylko czekają, by nas zaatakować. I choć każde ukąszenie jest irytujące, nie wszystkie są powodem do zmartwień. Zanim więc zaczniesz panikować, warto zidentyfikować winowajcę.
Warto także wiedzieć, jak zachować się, gdy dojdzie do ukąszenia. Przede wszystkim nie należy drapać ani dotykać tego obszaru. Uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenie, można jednak ją schłodzić, na przykład zimnym kompresem.
O zakażeniu może świadczyć kilka objawów. Miejsce ukąszenia staje się bardziej czerwone, gorące i bolesne lub swędzące. Jeśli obrzęk rozchodzi się po ciele, może oznaczać zapalenie tkanki łącznej, a w takiej sytuacji konieczna jest pomoc medyczna.
2. Ukąszenie komara
Większość z nas doskonale wie, jak wygląda ukąszenie komarów. Owady mogą roznosić wiele niebezpiecznych chorób, warto więc pamiętać o środkach odstraszających, zarówno naturalnych, jak i chemicznych.
Komary nie tylko wysysają krew, ale także wstrzykują ślinę, która zawiera białka powodujące stan zapalny. Swędzącego bąbla najlepiej przemyć ciepłą wodą z odrobiną mydła. Koniecznie unikaj drapania.
W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna, z czasem bąbel zaczyna swędzieć. Jeśli wystąpią bóle głowy lub gorączka, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć niebezpieczne choroby.
3. Ukąszenie kleszcza
Kleszcze mogą przenosić całą masę groźnych chorób. Pasożyty początkowo są bardzo małe i z łatwością można je przeoczyć na skórze, ale z czasem pożywiają się krwią i zaczynają pęcznieć. Kleszcza należy niezwłocznie usunąć.
Nigdy nie przypalaj kleszcza ani nie próbuj go zabijać środkami chemicznymi. Używaj do tego jedynie odpowiednich narzędzi i zachowaj szczególną ostrożność. Po każdym spacerze dokładnie sprawdź swoje ciało.
Ukąszenie kleszcza na skórze może pojawić się rumień wędrujący. Uwidacznia się dopiero po kilku dniach i z czasem zaczyna blednąć. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, gorączka i inne grypopodobne objawy, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem.
4. Ugryzienie pająka
Na pająki natknąć się można praktycznie wszędzie, na szczęście w naszym kraju ich ugryzienia zazwyczaj są niegroźne. Mogą okazać się niebezpieczne dla alergików, małych dzieci i osób starszych.
Ugryzienie pająka skóra jest podrażniona i spuchnięta. Obrzęknięte i zaczerwienione miejsce może piec, czasem pojawia się także odczyn zapalny. Pajęczaki czasem zostawiają po sobie charakterystyczny znak – dwie małe kropki.
5. Ukąszenie meszki
Choć w naszym kraju meszki nie roznoszą chorób, ich ślina jest bardzo toksyczna. Zawiera enzym, który zapobiega krzepnięciu krwi. Po ukąszeniu tych owadów zdarzają się też zakażenia. Dla niektórych ukąszenie jest bardzo niebezpieczne.
Osoby pod wpływem dużej ilości alkoholu i niemowlęta są narażone na chorobę nazywaną hararą. Organizm zostaje zatruty substancjami uwalnianymi ze śliną owadów. W takiej sytuacji nie obędzie się bez leczenia w szpitalu.
Miejsce ukąszenia przez meszkę może być zaczerwienione i opuchnięte. Dodatkowo pojawia się dokuczliwe swędzenie, a rany może się sączyć. Jeśli obszar zaczyna się powiększać, należy udać się do lekarza, może być konieczne podanie antybiotyku.
6. Użądlenie pszczoły
Pszczoły na ogół nie są agresywne, ale mogą przypadkowo zaatakować. Ich użądlenie zwykle jest niegroźne, większość ludzi doświadcza tylko miejscowej reakcji, obszar skóry jest zaogniony, czerwony i bolesny.
Jeśli żądło pozostanie w skórze, należy je usunąć. Staraj się go jednak nie ściskać, ponieważ możesz zwiększyć ilość alergenu przedostającego się do organizmu, a tym samym nasilić możliwą reakcję alergiczną.
Osoby uczulone na użądlenie pszczoły powinny na siebie uważać, ponieważ może wystąpić ciężka reakcja alergiczna. Wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
W miejscu użądlenia może pojawić się swędząca pokrzywka. Pozostawione żądło będzie widoczne jako mały punkt wewnątrz opuchlizny.
7. Ugryzienie mrówki
Ze strony mrówek w naszym kraju nie grozi nam niebezpieczeństwo, szczególnie jeśli mamy do czynienia z jedną. Rozjuszony owad potrafi jednak ukąsić. Na ogół pojawia się jedynie miejscowy odczyn, który może powodować pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. W miejscu ugryzienia mogą też pojawić się niewielkie pęcherzyki.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.