Trwa ładowanie...

Najzdrowsze zioło świata rośnie w Polsce. Walczy z rakiem skóry i glejakiem

 Karolina Rozmus
06.03.2024 12:55
Olej z dziurawca nazywany jest świętojańską oliwą
Olej z dziurawca nazywany jest świętojańską oliwą (Getty Images)

Niepozorne ziółko docenili już ojcowie medycyny, w tym Hipokrates. Przez kolejne wieki w ziołolecznictwie dziurawiec zajmował poczytne miejsce, a wiek XX przyniósł badania, które ponad wszelką wątpliwość dowiodły, że to roślina, która być sojusznikiem w walce z rakiem.

spis treści

1. Dziurawiec zwyczajny. Zioło niezwyczajne

Dziurawiec zwyczajny, czy też ziele św. Jana (Hypericum perforatum), to pospolicie występująca w Polsce roślina o charakterystycznych żółtych kwiatach i liściach, które wyglądają jak podziurawione.

Te "dziurki" to w rzeczywistości zbiorniczki, w których znajdują się lotne olejki eteryczne o cennych właściwościach prozdrowotnych. Roślina jest źródłem przeciwzapalnych garbników, uszczelniających naczynia krwionośne rutyny i kwercetyny, hiperycyny, która stymuluje układ nerwowy czy wreszcie naturalnego antybiotyku, hiperforyny. W dziurawcu znajdują się też substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym. To flawonoidy, kwasy fenolowe i proantocyjanidy.

Zobacz film: "Zioła, które wspomagają układ trawienny"
Dziurawiec łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe i wspiera układ nerwowy
Dziurawiec łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe i wspiera układ nerwowy (Pixabay)

Hipokrates wykorzystywał ziele dziurawca do leczenia chorób płuc i zmian skórnych, z kolei Andromachus z Krety na bazie zioła przygotowywał antidotum na trucizny. W średniowieczu roślina zyskała niemal mistyczne znaczenie, nie bez powodu nazywano ją bowiem "przeganiającą diabła". Współczesne badania wskazują, że dziurawiec rzeczywiście jest rośliną wyjątkową.

Hiperforyna i hiperycyna mogą oddziaływać bezpośrednio na neuroprzekaźniki, dlatego uznaje się, że dziurawiec może być pomocny w łagodzeniu stanów lękowych i depresyjnych. Flawonoidy działają rozkurczowo m.in. na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, w tym dróg żółciowych czy dróg moczowych.

Dlatego zioło może działać przeciwbólowo, zmniejszać dolegliwości trawienne tj. bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, a także biegunka. Napar z dziurawca może też łagodzić objawy kamicy żółciowej i wspierać leczenie stanów zapalnych wątroby.

2. Niepozorne zioło lekiem na raka?

Pochodzące jeszcze z XX wieku doświadczenie dowiodło, że dziurawiec może być remedium w leczeniu guzów mózgu: glejaków zarodkowych oraz gwiaździaków. Badanie opublikowane w "Archives of Oral Biology" wskazało również, że wyciąg z dziurawca spowalnia proces karcynogenezy jamy ustnej.

Inne doświadczenia pokazują, że roślina może też okazać się pomocna w leczeniu raka skóry. Naukowcy na łamach "Antioxidants" przekonują, że wspomniana już hiperforyna wykazuje działanie antynowotworowe, przyczyniając się do zahamowania proliferacji komórek, ale też rozprzestrzeniania się przerzutów. Kilka badań sugeruje, że dziurawiec może przyczyniać się do apoptozy, czyli śmierci komórek nowotworowych.

Warto pamiętać, że dziurawiec należy do ziół, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność. Może wchodzić w interakcje z lekami i suplementami diety, prowadząc nawet do groźnych dla zdrowia działań niepożądanych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze