Trwa ładowanie...

Nakłuwanie palców igłą podczas udaru mózgu. Obalamy medyczny mit

Udar jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Chiński profesor opracował prostą metodę, która rzekomo ma ocalić życie osobie, która doznała udaru. Wystarczy mieć przy sobie igłę. Czy jest to kolejny medyczny mit?

Zobacz film: "Sprawdź, czy jesteś narażony na udar mózgu"

1. Krople krwi na udar?

Światowa Organizacja Udaru co roku podaje zatrważające dane. Udar jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci i co roku dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób i powoduje ok. 30 tys. zgonów.

Chiński profesor medycyny wymyślił metodę, którą jak twierdzi - powinien znać każdy, aby udzielić choremu pierwszej pomocy. Wystarczy mieć przy sobie igłę. Czy to działa? Zapytaliśmy specjalistę dr Marka Kaczmarka.

W instrukcji chińskiego naukowca czytamy:

"Najważniejsze jest to, aby nie przenosić osoby z udarem mózgu w inne miejsce, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Może to powodować jeszcze większe pękanie naczyń, co prowadzi do wycieku krwi w mózgu. Należy wziąć igłę do szycia lub od strzykawki. Jeśli ich nie masz, możesz wyciągnąć kolczyk z ucha".

- To ważne. Nawet bardzo. Wszystko, co wbijamy w swoje ciało, powinno być sterylne. I faktycznie, osób z udarem nie powinno się przenosić, jednak ma to związek z czymś zupełnie innym. Chodzi o ograniczenie wysiłku, który wiąże się z przyśpieszeniem przepływu krwi – mówi Kaczmarek.

Dalej czytamy: "Igła musi być sterylna. Opal ją zapalniczką, umyj wodą utlenioną lub oblej alkoholem. Nakłuj igłą wierzchołki wszystkich 10 palców, aż pojawi się krew. Upewnij się, że krew pojawi się na każdym palcu. Możesz ścisnąć miejsce nakłucia tak mocno, aż krew wypłynie. Kiedy tak się stanie, poczekaj kilka minut. Stan pacjenta powinien się poprawić. Zwróć uwagę na usta chorego. Jeśli są zniekształcone, masuj je energicznie, aż napłynie do nich krew. Kiedy się zaczerwienią, nakłuj je igłą w kilku miejscach."

Wiele osób nazywa metodę chińskiego lekarza "szarlataństwem".

- Nie powinniśmy wierzyć w to, że jesteśmy bohaterami i tylko nakłuciem możemy kogoś uratować. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej, jednak najpierw wezwijmy pomoc. Nie wiem jak nakłuwanie palców ma pomóc, ale myślę, że nie może zaszkodzić, pod warunkiem, że igła jest sterylna. Jednak nie widzę żadnych naukowych przesłanek do tego, by ją stosować – mówi lekarz.

Co jest najważniejsze w przypadku udaru mózgu?

- Najważniejsze jest, aby pacjent jak najszybciej trafił do szpitala. Pomoc medyczna jest niezbędna. Im szybciej, tym lepiej. Pozwoli to cofnąć uszkodzenia mózgu – mówi specjalista.

Wniosek jest jeden: nie musisz nosić przy sobie igły, ponieważ ta metoda nie jest skuteczna. Najlepiej jak najszybciej wezwij pomoc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.