Trwa ładowanie...

Nalgesin - zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie i cena

Avatar placeholder
30.03.2021 21:02
Naglesin
Naglesin (pixabay.com)

Nelgesin jest lekiem na receptę, przypisywanym w przypadku chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Występuje w postaci tabletek, w opakowaniach zawierających od 10 - 60 szt. . Na rynku dostępne są 3 rodzaje tego leku: Nalgesin 275 mg, Nalgesin Forte 550 mg oraz Nalgesin Mini 2200 mg.

spis treści

1. Zastosowanie nalgesinu

Tabletki powlekane Nalgesin stosuje się w objawowym leczeniu takich chorób układu mięśniowo-szkieletowego jak:

  • osteoporoza;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • reumatoidalne zapalenia stawów;
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów;
  • napady dny moczanowej;
  • bóle menstruacyjne;
  • ból i obrzęki pooperacyjne;
  • ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa;
  • zwichnięcia i skręcenia;
  • zapalenie pochewki maziowej ścięgien.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Nalgesin to niesteroidowy lek zwalczający ból, stany zapalne i gorączkę. W skład leku Nalgesin wchodzi naproksen sodowy, który po podaniu doustnym ulega hydrolizie w soku żołądkowym, następnie uwolnione mikrocząsteczki rozpuszczają się w jelicie cienkim. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie lek zaczyna działać. Najlepiej przyjmować go na czczo. Przez okres 1-2 godzin w osoczu utrzymuje się maksymalne stężenie naproksenu

2. Przeciwwskazania leku

Osoby uczulone na główny składnik leku Nalgesin, czyli naproksen sodowy nie powinny przyjmować tego leku. O czym jeszcze warto poinformować lekarza, który chce nam przypisać ten lek? Należy powiedzieć o ewentualnej chorobie wrzodowej żołądka lub jelit, wysokim ciśnieniu, zaburzeniach w pracy nerek lub wątroby, chorobach przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania do stosowania Nalgesinu to również jednoczesne przyjmowanie innych leków o podobnym działaniu oraz leków na cukrzycę i padaczkę. Leku Nalgesin nie należy łączyć z lekami zwiększającymi wydalanie moczu, nasilającymi wydalanie kwasu moczowego, hamującymi układ odpornościowy. Osoby przyjmujące środku z metotreksatem, zydowudyną, czy krtykosteroidami również powinny zrezygnować z terapii Nalgesiem.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

Tradycyjnie przestrzega się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Zabrania sią stosowania Nelgesinu pacjentom cierpiącym na astmę oskrzelową, nieżyt nosa, czy pokrzywkę. Pacjenci, którzy często prowadzą pojazdy mechaniczne powinni pamiętać, że Nalgesin może powodować zmęczenie, zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia.

3. Skutki uboczne leku

Nalgesin, jak każdy lek może powodować skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się: bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, senność, wysypka połączona ze świądem, nudności, biegunka, bóle i zawroty głowy, niestrawność, zaburzenia równowagi, wybroczyny na skórze, zakurzenia słuchu i widzenia, potliwość i kołatanie serca.

Rzadziej pacjenci skarżą się na krwawienie, wymioty, krew w stolcu, brak koncentracji, zaburzenia snu, żółtaczkę, osłabienie mięśni. Nalgesin może zwiększyć ryzyko ataku serca, często zaburza miesiączkowanie i prace nerek, może prowadzić również do zapalenia płuc, i udaru.

4. Dawkowanie i cena

Dawkowanie leku Nalgesin zależy od zaleceń lekarza. Tabletki są owalne i jasnoniebieskie.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, czy choroby zwyrodnieniowej stawów, zaleca się przyjmować 550 - 1100 mg naproksenu w ciągu doby, najlepiej w min. dwóch dawkach.

Warto obejrzeć:

Stosując Nalgesin w leczeniu ostrych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, bólu menstruacyjnego, czy pooperacyjnego, zaleca się początkowo przyjąć 550 mg naproksenu, a kolejną, identyczną dawkę w odstępstwie 12 godzin. Można oczywiście zmniejszyć jednorazową dawkę do 275 mg i zażywać ją co 6-8 godzin. Lecząc ostre napady dny moczowej, początkowa dawka powinna zawierać 835 mg naproksenu, a kolejna, przyjęta po 8 godzinach 275 mg.

Cena tabletek Nalgesin różni się w zależności od wielkości opakowania oraz zwartości naproksenu, a także od apteki. Za 10 tabletek Nalgesinu 275 mg zapłacimy ok. 6 zł. Cena Nalgesinu Mini za tą samą ilość tabletek w opakowaniu wynosi ok 8 zł. W ostatnim przypadku jest możliwa refundacja Nalgesinu Forte w wysokości 50 %, w takim przypadku kupując 10 tabletek wydamy ok. 5 zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze