Nandrolon – działanie i wskazania, działania niepożądane
Nandrolon jest lekiem sterydowym, który wpływa na zwiększenie mineralnej gęstości kości, wzmacnia też masę mięśniową. To dlatego wskazaniem do jego zażywania jest na przykład osteoporoza. Lek jest również środkiem dopingowym stosowanym przez sportowców i kulturystów. Sprawia, że można trenować efektywnie i bez bólu. Co warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest nandrolon?
Nandrolon (19-nortestosterone, C18H26O2) to organiczny związek chemiczny z grupy sterydów anabolicznych i lek o działaniu anabolicznym oraz androgennym. Zalicza się do grupy hormonów sterydowych, który znajduje zastosowanie w lecznictwie.
Bywa również zażywany jako środek dopingujący – i z tym jest najczęściej kojarzony. Najbardziej rozpowszechnione są dwie formy nandrolonu: fenylopropionian nandrolonu oraz dekanian nandrolonu.
Ten ma formę roztworu do wstrzykiwań domięśniowych (np. roztwór do wstrzykiwań Deca-Durabolin (Rp). Po podaniu doustnym nie działa, ponieważ bardzo słabo się wchłania. Lek jest dopuszczony do obrotu farmaceutycznego, można go kupić w aptekach na receptę.
2. Działanie i wskazania do stosowania leku
Nandrolon wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Jak większość sterydów anabolicznych przyspiesza syntezę białek i pobudza łaknienie. Prowadzi do rozrostu mięśni szkieletowych.
Chemicznie jest zbliżony do testosteronu, jednak jego działanie anaboliczne jest silniejsze. To dlatego nandrolon stosuje się:
- w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie.
- w leczeniu przeciwbólowym u kobiet, w niektórych przypadkach raka sutka z przerzutami,
- w celu przyrostu masy mięśniowej z powodu zaników atrofii mięśni,
- w leczeniu niedoboru białka,
- w okresie rekonwalescencji,
- w ciężkich stanach przedoperacyjnych i pooperacyjnych,
- po oparzeniach, złamaniach, radioterapii,
- w chorobach wyniszczających, niedożywieniu,
- w leczeniu odleżyn,
- w trakcie terapii cytostatykami lub kortykosteroidami (zalecany jest w stanach ujemnego bilansu azotowego),
- czasem w okulistyce w formie kropli do oczu (w celu odbudowy rogówki).
Nandrolon, ze względu na swoje właściwości i działanie, jest jednym z najbardziej popularnych środków dopingujących używanych w sporcie wyczynowym. Był przyczyną wielu afer dopingowych. Sportowcy zwykle sięgają po dekanianu nandrolu, który jest wykrywalny w organizmie nawet do kilku miesięcy od zakończenia przyjmowania.
Lek jest obecny w świecie sportu, ponieważ wzmacnia masę mięśniową, ale i prowadzi do zatrzymywanie wody w stawach. To dlatego po jego zażywaniu można trenować bez bólu, gdy dokuczają kolana czy barki. Ból wraca po zaprzestaniu brania leku.
3. Przeciwwskazania do stosowania nandrolonu
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, a także rak gruczołu krokowego lub piersi u mężczyzn (bądź jego podejrzenie). Nandrolon jest bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży, ponieważ powoduje maskulinizację płodu.
Jeśli w okresie laktacji konieczne jest stosowanie nandrolonu, należy przestać karmić dziecko piersią. Lek należy stosować ostrożnie u osób z migreną, cukrzycą, zaburzeniem czynności wątroby, przerzutami nowotworowymi do kości, niewydolnością serca, zaburzeniem czynności nerek, nadciśnieniem tętniczym, a także u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Podczas leczenia należy monitorować stężenie wapnia we krwi.
4. Działania niepożądane
Nandrolon, jak każdy lek, zwłaszcza przyjmowany przez okres dłuższy i niezgodnie z zaleceniami, może wywoływać skutki uboczne:
- hamowanie czynności przysadki i wytwarzania gonadotropin,
- zaniku gonad,
- trądzik, wysypka, świąd,
- łysienie typu męskiego,
- nadmierne owłosienie,
- powstawanie obrzęków,
- nadciśnienie tętnicze,
- hiperkalcemia,
- hiperlipidemia,
- zmniejszenie stężenia HDL,
- upośledzenie czynności wątroby,
- żółtaczka zastoinowa,
- plamica wątrobowa,
- utrudnione oddawanie moczu,
- zaburzenia krzepnięcia,
- nudności,
- bóle głowy,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia libido,
- u młodych osób przedwczesne dojrzewanie i zarośnięcie chrząstek nasadowych kości,
- zahamowanie wzrostu kości długich.
Trzeba wiedzieć, że u chłopców przed dojrzewaniem lek wpływa na zwiększenie prącia i częste występowanie erekcji. Po okresie dojrzewania wpływa na zahamowanie spermatogenezy i czynności jąder. Wiąże się z oligospermią i ginekomastią.
U kobiet nandrolon może powodować hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania, zahamowanie owulacji, wirylizację, powiększenie łechtaczki oraz pogłębienie barwy głosu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.