Trwa ładowanie...

Narkotyki w szkołach - przyczyny i objawy stosowania narkotyków

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 18.08.2021 13:29
Narkotyki w szkołach
Narkotyki w szkołach

Mimo iż są nielegalne, narkotyki są stosunkowo łatwo dostępne. Niemal każdy nastolatek zna osobiście dealera lub wie, kto ze szkoły zajmuje się dystrybucją. Narkomania w szkole staje się powszechnym problemem. Coraz więcej młodych ludzi na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda uzależnienie od narkotyków. Zaczyna się niewinnie, od palenia “zioła” lub połknięcia tabletki na imprezie. Jednak z czasem potrzeba przyjęcia kolejnej dawki staje się ważniejsza niż wszystko inne. Rodzina i szkoła przestają się liczyć.

spis treści

1. Przyczyny brania narkotyków

Co powoduje zainteresowanie narkotykami? Przyczyny są różne. Niektórzy chcą poeksperymentować podczas spotkań ze znajomymi. Inni w narkotykach szukają sposobu na ucieczkę od szarej lub trudnej rzeczywistości. Nastolatkowie często boleśnie odczuwają zmiany, które zachodzą w ich życiu podczas dojrzewania, a narkotyki są dla nich sposobem, by poczuć się pewnie i znaleźć uznanie wśród rówieśników. Dla młodych ludzi ogromnie istotna jest akceptacja znajomych, dlatego wielu sięga po narkotyki, by przypodobać się innym.

Poczucie przynależności do grupy jest dla nich ważniejsze niż ryzyko związane ze stosowaniem niedozwolonych substancji. Uzależnienie od narkotyków nie pojawia się od razu, przez co wielu młodych ludzi ma wrażenie, że panują nad sytuacją. Wydaje im się, że nałóg narkotykowy z pewnością ich nie spotka. Nic bardziej mylnego. Niektóre osoby uzależniają się nawet po kilku kontaktach z narkotykami. Narkotyki wśród młodzieży zbierają żniwo, a rodzice często nie wiedzą, jak poznać, że ich dziecko sięgnęło po niedozwolone substancje.

2. Objawy stosowania narkotyków

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

W jaki sposób rodzice mogą zorientować się, że ich dziecko zaczęło brać narkotyki?

  • Nastolatek zachowuje się inaczej niż zwykle.
  • Stracił zainteresowanie szkołą i nauką.
  • Zaczął spędzać dużo czasu z ludźmi, którzy biorą narkotyki.
  • Ma huśtawki nastroju i stale jest zmęczony i negatywnie nastawiony.
  • Ciągle przebywa w swoim pokoju, nie chce spędzać czasu z rodziną.
  • Ma trudności z koncentracją.
  • Dużo śpi, nawet w szkole.
  • Wdaje się w bójki.
  • Ma czerwone lub spuchnięte oczy i rozszerzone źrenice.
  • Stracił lub przybrał na wadze.
  • Dużo kaszle.
  • Przez cały czas ma katar.

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka te symptomy, nie oznacza to, że jego problemem jest uzależnienie od narkotyków. Być może dopiero wchodzi w świat narkotykowego podziemia. Nie czekaj, aż pojawią się objawy uzależnienia od amfetaminy lub innych narkotyków. Zacznij działać, porozmawiaj szczerze ze swoim dziecku i uświadom mu zagrożenia, które wiążą się z braniem narkotyków.

Narkotyki są szczególnie niebezpieczne dla nastolatków, ponieważ ich ciało jest w fazie wzrostu, a niedozwolone substancje mogą uszkodzi mózg, serce i inne narządy. Na przykład kokaina może spowodować zawał nawet u nastolatka. Młodzi ludzie, którzy sięgają po narkotyki gorzej radzą sobie w szkole i poza nią. Będąc pod wpływem niedozwolonych substancji wielu nastolatków robi głupie i niebezpieczne rzeczy, które stwarzają zagrożenie dla nich i otoczenia. Tym bardziej należy uświadamiać młodych ludzi, co może ich spotkać, gdy z ciekawości wypróbują zaoferowany im narkotyk.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze