Narośl na palcu u nóg – przyczyny i leczenie
Narośl na palcu u nóg nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i wywołuje dyskomfort oraz ból. Może być także objawem poważnej choroby. To dlatego, gdy się pojawi, należy podjąć stosowne działania. Jak pozbyć się narośli na palcu? Kiedy zmiana powinna niepokoić?
1. Co to jest narośl na palcu u nóg?
Narośl na palcu u nóg pojawia się z różnych przyczyn. Ponieważ zmiana może być zarówno zwykłym odciskiem lub brodawką, jak i objawem choroby nowotworowej, nie wolno jej lekceważyć. Gdy jest bolesna, wywołuje dyskomfort lub niepokojące dolegliwości, powiększa się bądź zmienia charakter, należy udać się na wizytę do lekarza, by wykluczyć chorobę o charakterze złośliwym.
2. Narośl na palcu u nóg – odcisk
Narośl na palcu może być odciskiem. Te tworzą się w obrębie skóry stóp, ale i dłoni. To skutek długotrwałego uciskania i ocierania. Dlaczego tak się dzieje? W miejscach najbardziej obciążanych wywierany nacisk prowadzi do powstawania zgrubień. Ponieważ naskórek nie złuszcza się, a narasta i obumiera, tworzy stwardniałą warstwę.
Najczęściej za pojawienie się odcisków na stopach odpowiada:
- niewłaściwe obuwie (za ciasne, zbyt luźne, za małe, na zbyt wysokich obcasach),
- niedopasowane skarpety bądź rajstopy,
- nieodpowiednia pielęgnacja stóp,
- zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości,
- nadwaga,
- niewłaściwa motoryka.
W zależności od charakteru zmiany wyróżnia się odciski (inaczej nagniotki) i modzele.
Na górnych częściach palców stóp powstają tak zwane nagniotki. tworzą się na wyniosłościach kostnych (nagniotki twarde) i między palcami stóp (nagniotki miękkie). Zmiany tego typu występują również na powierzchniach stycznych palców i na stawach palcowych. Bywają bardzo bolesne, ponieważ są ukorzenione.
Pod powierzchnią stopy, zwykle w obrębie dużego palca lub pięty, występują modzele. Tego typu narośle wyglądają jak odciski, ale w odróżnieniu od nich nie posiadają jądra. To dlatego początkowo nie powodują dyskomfortu. Z czasem mogą jednak przeistoczyć się w dokuczliwe zmiany ze stanem zapalnym.
Jak usunąć nagniotki na palcach u nóg?
Jeśli odciski i nagniotki są niewielkie, można stosować preparaty na odciski dostępne w aptekach i drogeriach. Te mają postać płynów i żeli. Pomocne są również plastry z opatrunkiem lub specjalne plastry na odciski na stopach.
Modzele można zetrzeć przy użyciu specjalnej tarki. Nie należy używać pumeksów czy nożyków, z uwagi na ryzyko zakażenia.
Warto również wykorzystać domowe sposoby na odciski, takie jak:
- przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą,
- nakładanie krążków cebuli lub przekrojonych ząbków czosnku,
- wcieranie w odciski oleju rycynowego,
- układanie na odcisku skórki ze świeżej cytryny, plastrów cytryny lub paska świeżego ananasa,
- smarowanie odcisków pastą z sody oczyszczonej, którą tworzy się przez wymieszanie wody z sodą w proporcji 1:3,
- moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
- stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego.
Duże i głębokie odciski usuwa specjalista w gabinecie pedicure, chirurg lub podolog (usuwa odcisk wraz z korzeniem).
3. Narośl na palcu u nóg – brodawka
Narośl na palcu u nóg może być także brodawką. Odpowiada za nią wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Tego typu zmiany najczęściej pojawiają się na podeszwowej części stóp, tylnej części palców nóg, rak i kolan. Mogą mieć rozmiar główki od szpilki, ale i być znacznie większe. Pojawiają się pojedynczo lub w grupach.
Jak się pozbyć brodawki? Sprawdzają się okłady z soku świeżo zerwanego jaskółczego ziela (ekstrakt z glistnika można także kupić w aptece). Można również stosować preparaty i leki na kurzajki wydawane bez recepty, jak i przepisywane przez lekarza (płyny, żele, kremy, plastry z kwasem salicylowym, mlekowym, ale i zestawy do samodzielnego wymrażania). Istnieją także inwazyjne metody pozbycia się brodawek. To elektrokoagulacja, krioterapia, laseroterapia i łyżeczkowanie.
Czasem brodawki znikają samoistnie, jednak wirus nadal pozostaje w organizmie i w dalszym ciągu może się rozprzestrzeniać.
4. Narośl na palcu – guz olbrzymiokomórkowy pochewki ścięgnistej
Narośl na palcu u nóg może być także guzem olbrzymiokomórkowym pochewki ścięgnistej (Giant cell tumor of the tendon sheath – GCTTS). Zmiana jest rozpoznawana u osób w każdym wieku, najczęściej między 30. i 50. rokiem życia. Przyczyną jego pojawienia się może być uraz lub długotrwale powtarzające się drobne urazy.
Zlokalizowanie guza w obrębie palców stóp, okolic stawów skokowych, stawów kolanowych i stawu łokciowego jest rzadkie. Najczęściej spotyka się je na ręce, na pojedynczych palcach, częściej na wskazicielu, palcu środkowym i kciuku.
Guzy olbrzymiokomórkowe pochewek ścięgnistych rosną powoli, nie dają też żadnych dolegliwości. Są zwykle nieprzesuwalne względem podłoża, przytwierdzone u podstawy do pochewek ścięgnistych.
Kiedy narośl na palcu stopy powinna niepokoić? Gdy nie znika pomimo starań lub gdy z czasem się powiększa. Wówczas może:
- wywoływać ból,
- zmniejszać zakres ruchów zajmowanej kończyny,
- powodować sztywność okolicznych stawów,
- odpowiadać za drętwienie kończyny.
Leczenie polega najczęściej na chirurgicznym wycięciu guza razem z marginesem zdrowej tkanki znajdującej się w obrębie torebki guza.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.