Trwa ładowanie...

Nasometin – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 30.03.2021 20:01
Nasometin jest lekiem sterydowym
Nasometin jest lekiem sterydowym (123rf.com)

Nasometin to lek stosowany w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Lek Nasometin oddziałuje na układ oddechowy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Lek jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Działanie nasometinu

Substancją czynną leki Nasometin jest mometazon. Nasometin jest lekiem sterydowym. W buteleczce jest 140 dawek leku Nasometin.

Preparat Nasometin łagodzi stan zapalny błony śluzowej nosa i świąd. Pomaga też zapanować nad kichaniem, uczuciem zatkanego nosa oraz wodnistym katarem.

2. Wskazania do stosowania leku

Zobacz film: "Jak prawidłowo kichać?"

Lek Nasometin stosuje się w leczeniu objawów sezonowego lub całorocznego kataru siennego wywołanego pyłkami traw lub drzew lub uczuleniami na zwierzęta, roztocze obecne w kurzu domowym lub pleśnie. Aerozol Nasometin stosowany jest również w leczeniu polipów nosa.

Krolpe Nasometin stosuje się u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia.

Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania Nasometinu

Przeciwwskazania do stosowania leku Nasometin to: uczulenie na składniki aerozolu, zakarzenie błony śluzowej nosa, uraz nosa, gruźlica, oczna postać opryszczki, mukowiscydoza oraz niedawno przebyta operacja w obrębie nosa.

Pacjentki będące w ciąży oraz karmiące piersią powinny poinformować wcześniej lekarza o swoim stanie.

4. Aerozol Nasometin

Aerozol Nasometin stosuje się donosowo. Przed pierwszym użyciem należy sprawdzić jej działanie i około 10 razy nacisnąć butelkę, aż pojawi się drobna mgiełka. Jeżeli lek nie był stosowany przez 14 dni to należy sprawdzić jego działanie i nacisnąć butelkę 2 razy.

U pacjentów dorosłych i młodzieży po 12 roku życia zwykle stosuje się 2 dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po zahamowaniu objawów kataru siennego można stosować po 1 dawce Nasometin do każdego otworu nosowego. Jeżeli objawy nie ustępują lekarz może zalecić maksymalną dawke dobową czyli 4 dawki do każdego otworu nosowego.

U dzieci od 6 do 11 roku życia tosuje się po 1 dawce do każdego otworu nosowego raz na dobę. W czasie kuracji lekiem Nasometin należy unikać kontaktu z osobami chorymi na odrę lub ospę wietrzną.

5. Skutki uboczne leku Nasometin

Działania niepożądane w stosowaniu leki Nasometin to: ból głowy, krwawienie z nosa, ból nosa, ból gardła. Skutki uboczne w stosowaniu leku Nasometin to jaskra, zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku, zaburzenia węchu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze