Trwa ładowanie...

Nastolatka jest uczulona na wodę. Szkodzą jej nawet łzy

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 21.09.2018 09:44
Alergia na wodę to bardzo uciążliwa dolegliwość
Alergia na wodę to bardzo uciążliwa dolegliwość (www.facebook.com/lindsey.coubray)

19-letnia Lindsey Coubray cierpi na alergię na wodę. Najzwyklejsze czynności, jak kąpiel, spacer w deszczu, a nawet płacz, powodują u niej poważne dolegliwości. Reakcja alergiczna na wodę jest rzadkością i wciąż nie wiadomo, jak ją leczyć.

1. Alergia na wodę

Lindsey Coubray cierpi z powodu alergii na wodę.

Podobną przypadłość ma zaledwie 50 osób na całym świecie.

Po kontakcie z alergenem ma duszności, kichanie, zmiany skórne, przekrwione oczy. Nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Dziewczyna boi się wychodzić z domu, ponieważ mógłby ją złapać deszcz. Nie może nawet płakać, gdy jest jej smutno z powodu niezwykłej choroby. Uczulenie mogą spowodować nawet jej własne łzy. Picie wody powoduje w obrębie jamy ustnej bolesne rany i owrzodzenia. Żeby móc skorzystać z kąpieli, Lindsey zażywa silne leki przeciwhistaminowe.

Uczulenie na wodę bardzo utrudnia życie Lindsay
Uczulenie na wodę bardzo utrudnia życie Lindsay (www.facebook.com/lindsey.coubray)

Lindsay przyznaje, że wzięcie prysznica to dla niej ból i konsekwencje w postaci wysypki na skórze. Choć deszcz lub śnieg to duże zagrożenie przy jej alergii, upał również jest problematyczny. Jeśli Lindsay się spoci, jej skóra również zostaje podrażniona i dziewczyna odczuwa bolesne swędzenie. O pójściu na basen również może zapomnieć. Nawet wychodząc na spacer już po deszczu, Lindsay Coubray może odczuwać silne duszności.

Alergia na wodę utrudnia chorym normalne funkcjonowanie
Alergia na wodę utrudnia chorym normalne funkcjonowanie (123rf.com)

Zobacz też: Leczenie alergii pokarmowej

2. Skuteczne leczenie nie istnieje

Lindsay Coubray przyjmuje stale leki przeciwko alergii i astmie. Musi unikać kąpieli w wannie, jest skazana na szybkie prysznice. Przyznaje też, że często spotyka się z wścibskimi pytaniami, jak alergia na wodę, która przecież jest głównym składnikiem organizmu, jest w ogóle możliwa.

Lindsay, mimo że jest jeszcze nastolatką, przez swoje doświadczenia jest bardzo dojrzała. Wyzwaniem dla niej są te czynności, które dla innych stanowią szarą codzienność, jak możliwość mycia albo podjęcia pracy.

Zobacz też: Leczenie alergii

3. Objawy choroby

W dzieciństwie jej choroba nie dawała aż tak poważnych objawów jak obecnie. Dolegliwość nasila się z wiekiem. Pokrzywka wodna zwykle zaostrza się w okresie dojrzewania. Krostki najczęściej pojawiają się na szyi, klatce piersiowej i ramionach. Towarzyszyć im może świąd i ból. Po ustaniu kontaktu z wodą dolegliwości ulegają stopniowemu złagodzeniu, aż w ciągu godziny znikają.

Do dziś nie ustalono przyczyn schorzenia. Nie ma też skutecznego lekarstwa. Stosuje się profilaktykę oraz leczenie objawowe.

Zobacz też: Kwas acetylosalicylowy - objawy alergii, powikłania alergii, leczenie alergii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze