Trwa ładowanie...

Naturalny sposób na depresję i stres. Działanie potwierdzone naukowo

Ashwagandha ma działanie antydepresyjne i uspokajające
Ashwagandha ma działanie antydepresyjne i uspokajające (123rf)

Ashwagandha, czyli witania ospała, to naturalny sposób na depresję. Pomaga też walczyć ze stresem i nerwicą. Właściwości tej rośliny zostały udowodnione przez naukowców z George Washington University School of Medicine and Health Science.

1. Właściwości ashwagandhy

Amerykańscy badacze dowiedli, że korzeń ashwagandhy (indyjskiego żeń-szenia) zawiera witanolidy o działaniu bakteriobójczym i antynowotworowym. Ponadto w jego składzie znajdują się alkaloidy, fenolokwasy i fitosterole. Składniki te sprawiają, że pomaga ona łagodzić stres (uspokaja i koi nerwy; jeśli będziemy ją przyjmować regularnie, nie będziemy mieć problemów z zasypianiem) i stany depresyjne.

Naukowcy przeprowadzili serie badań klinicznych i laboratoryjnych. W jednym z nich wzięło udział 30 ochotników borykających się z nerwicą. Przez miesiąc przyjmowali oni 40 ml (w dwóch dawkach) wyciągu z korzenia ashwagandhy dziennie. Po tym czasie okazało się, że nie odczuwali objawów choroby — nie mieli lęków i fobii. Stan ich zdrowia uległ zdecydowanej poprawie.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię
Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Co ważne, roślina ta powoduje obniżenie stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Wśród nich wymienia się: miażdżycę, zawał serca i udar mózgu. Jest szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń związanych ze stresem, np. zapalenia stawów i nadciśnienia tętniczego.

Znajdziemy w niej też żelazo, więc przyjmowanie skutkuje wzrostem hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu do poszczególnych komórek organizmu. Polecana jest więc osobom z anemią. Efekt? Lepsze samopoczucie i energia do działania.

Surowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń ashwagandhy
Surowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń ashwagandhy (123rf)

2. Jak stosować ashwagandhę?

Ashwagandha jest dostępna w formie doustnych kapsułek (wyciąg z korzenia), postaci sproszkowanej i ciętej. Możemy ją wykorzystać do przygotowania herbaty ziołowej. Wystarczy 1-3 łyżeczki ciętego korzenia zalać 500 ml wrzącej wody i odstawić (pod przykryciem) na 10 min. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia. Można go pić przed snem.

Zaleca się przyjmować sproszkowany korzeń w dawce 6 g dziennie, a tabletki — dwa razy dziennie po jednej (najlepiej przed posiłkiem). Żeby zauważyć efekty, kurację trzeba kontynuować przez ok. miesiąc.

Przeczytaj także

Najlepszej jakości ziele pochodzi z Indii — warto więc poszukiwać tej informacji na opakowaniu. Ashwagandhę kupimy w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością (stacjonarnych i on-line).

Skutkiem ubocznym przyjmowania preparatów z korzeniem ashwagandhy może być pieczenie i swędzenie skóry, a także przebarwienia. Nie zaleca się jej osobom, które już przyjmują leki uspokajające, nasenne i środki znieczulające.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze