Trwa ładowanie...

Naukowcy stworzyli szczepionkę, która może powstrzymać uczulenie "na koty"’.

Szwajcarscy naukowcy opracowali szczepionkę przeciw alergii na koty.
Szwajcarscy naukowcy opracowali szczepionkę przeciw alergii na koty. (iStock)

Zaczerwienione oczy, drapanie w gardle i ciągły katar – to typowe objawy alergii na koty. Do tej pory takie uczulenie uniemożliwiało wielu osobom posiadanie mruczących piękności w domu. Z odsieczą przyszli szwajcarscy naukowcy. Opracowali szczepionkę, która powstrzymuje ten rodzaj alergii.

1. Szczepionka przeciw alergii na koty dla kotów

Szwajcarscy naukowcy w końcu znaleźli remedium dla miłośników kotów, którzy reagują na swoich ulubieńców alergią. Szczepionka nazywa się HypoCat. Co ciekawe, preparat nie jest przeznaczony dla ludzi, ale dla kotów.

2. Jak działa?

Szczepionka neutralizuje białko Fel d 1, czyli sekretoglobinę, która jest jedną z głównych substancji wywołujących reakcje alergiczne. Wydzielina ta jest obecna w ślinie kota i gruczołach łojowych. To właśnie ona, a nie sierść, powoduje reakcje alergiczną u uczulonych osób. Kot liżąc futro przenosi substancje na swoją sierść, stąd obiegowe przekonanie, że to właśnie sierść wywołuje alergię. Cząsteczki alergenu są mikroskopijnej wielkości, dlatego łatwo unoszą się w powietrzu.

Naukowcy przetestowali preparat z powodzeniem u 54 osobników podczas czterech paneli badawczych. Szczepionka powoduje, że w organizmach kotów powstają przeciwciała, które likwidują białko Fel d 1. Po podaniu preparatu wyraźnie zmniejszał się poziom białka w ich organizmach. Co ważne szczepionka była przez zwierzęta dobrze tolerowana i nie wywołała u nich żadnych skutków ubocznych.

3. Alergia na koty

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Alergia na koty jest diagnozowana u pacjentów dwa razy częściej niż uczulenie na psy. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology jedno na siedmioro dzieci w wieku 6-18 lat jest uczulone na koty.

Najczęstsze objawy alergiczne dotyczą układu oddechowego: to katar, kaszel, drapanie w gardle, łzawienie lub swędzenie oczu, a nawet duszności. Rzadziej pojawiają się reakcje skórne, np. swędzenie, zaczerwienienie, wysypka. Nieleczona alergia może prowadzić do poważniejszych chorób. Może przyczynić się do rozwoju astmy albo przewlekłego zapalenia zatok.

4. Mniej porzuconych zwierząt

Ludzie, którzy cierpią na ten rodzaj alergii albo unikają kontaktów z kociakami, albo na stałe muszą przyjmować leki przeciwhistaminowe.

Jeśli szczepionka wejdzie do powszechnego obiegu, skorzystają z tego i ludzie, i zwierzęta. Uczulenie na koty jest jedną z głównych przyczyn porzucania zwierząt przez właścicieli. Miłośnicy zwierząt apelują, żeby przed kupnem pupila dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Uwzględnić trzeba między innymi to, czy ktoś z domowników nie jest uczulony na zwierze. Wielu właścicieli odkrywa to dopiero po tym, jak kot lub pies pojawią się już w domu.

Na wprowadzenie szczepionki do sprzedaży trzeba będzie jeszcze poczekać. Zanim lek trafi do gabinetów weterynaryjnych, musi przejść szereg testów. Jej twórcy szacują, że preparat może być dostępny na rynku za 3 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze