Nawroty łysienia plackowatego
Łysienie plackowate to choroba skórna o nieustalonej dotąd etiopatogenezie. Jej przebieg jest całkowicie nieprzewidywalny – może doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia skóry głowy, a czasem również brwi, rzęs oraz włosów łonowych i pozostałego owłosienia. W ciężkich przypadkach łysieniu plackowatemu towarzyszą zmiany paznokciowe o rozmaitej morfologiii różnym nasileniu – jest to niekorzystny czynnik prognostyczny.
1. Co to jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate (alopecia areata) stanowi, po łysieniu androgenowym, najczęstszą przyczynę utraty włosów – dotyczy nawet do 2% osób zgłaszających się do dermatologa. Schorzenie to może wystąpić w każdym wieku, choć u osób starszych jest dość rzadkie.
Z uwagi na częste występowanie długotrwałego i rozległego wyłysienia schorzenie to nierzadko doprowadza do poważnych zaburzeń psychicznych, spowodowanych brakiem akceptacji swojego wyglądu, co może być przyczyną stopniowego wyłączania się z życia społecznego.
2. Przyczyny łysienia plackowatego
Główną przyczyną łysienia plackowatego są zaburzenia immunologiczne, które prowadzą do choroby autoagresyjnej. W rezultacie układ immunologiczny atakuje dane tkanki ciała, a w przypadku łysienia plackowatego – mieszki włosowe, co z kolei zakłóca naturalny proces formowania włosów. Łysienie plackowate czasami towarzyszy innym chorobom autoagresyjnym, jak na przykład chorobom alergicznym, chorobom tarczycy, bielactwu nabytemu, reumatycznemu zapaleniu stawów, toczniowi, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego. Na zachorowalność na łysienie plackowate wpływ ma również dziedziczność i przypadki tej choroby w rodzinie.
3. Leczenie łysienia plackowatego
U około 50% pacjentów włosy odrastają bez leczenia łysienia, najczęściej w przeciągu roku. Im dłużej jednak od ich wypadnięcia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odrosną. W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się wiele preparatów – od domowych sposobów na łysienie, odpowiednich szamponów, przez kremy, po zastrzyki ze steroidami i immunoterapię miejscową.
4. Zapobieganie nawrotom łysienia plackowatego
W zapobieganiu łysieniu plackowatemu, jak również w zapobieganiu nawrotom tej choroby ważne jest przestrzeganie kilku zasad:
- Wzmacniaj włosy – stosuj żel aloesowy na skórę głowy. Aloes zawiera wiele aktywnych składników, które pomogą wzmocnić mieszki włosowe oraz cebulki włosów.
- Jedz więcej białka – włosy składają się w większości z protein. Gdy organizmowi brakuje protein, dochodzi do wypadania włosów. Produkty zawierające dużo protein to między innymi brokuły, tofu, chleb pszenny i fasola.
- Pij wodę – przynajmniej 10 szklanek dziennie. Woda wypłukuje z organizmu szkodliwe bakterie i toksyny.
- Przyjmuj witaminę B6 – pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie.
- Jedz rodzynki – są one bogatym źródłem żelaza. Twój organizm potrzebuje tlenu (przenoszonego dzięki żelazu), aby podtrzymywać wzrost mieszków włosowych.
Łysienie plackowate jest bardzo nieprzyjemną i wstydliwą przypadłością. Wiele osób zmaga się z jej nawrotami. Warto jest zapobiegać tej chorobie, a gdy już się pojawi, stosować odpowiednią dietę i wzmacniać włosy, aby skutecznie ją wyleczyć.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.