Trwa ładowanie...

Nerwiak Mortona. Na czym polega choroba Mortona?

 Agnieszka Gotówka
01.04.2021 16:34
Ból stopy w przypadku nerwiaka Mortona nasila się podczas chodzenia.
Ból stopy w przypadku nerwiaka Mortona nasila się podczas chodzenia. (123RF)

Nerwiak Mortona, inaczej metatarsalgia Mortona, to zespół bólowy odczuwany w okolicy palca stopy. Najczęściej dotyczy kobiet, zwłaszcza między 40. a 50. rokiem życia. Nerwiak Mortona może być obustronny lub jednostronny. Jak leczy się nerwiak Mortona?

spis treści

1. Nerwiak Mortona – objawy

Objawy nerwiaka Mortona mogą być niespecyficzne. Na początku pacjent odczuwa jedynie mrowienie między palcami lub kośćmi śródstopia. Mogą być one odczuwane wyłącznie po stronie podeszwowej. Z czasem jednak problemy się nasilają i pojawia się silny ból. Ma charakter ostry, bywa piekący, palący. Może towarzyszyć choremu nieustannie lub pojawiać się sporadycznie.

Ból stopy w przypadku nerwiaka Mortona nasila się podczas chodzenia, biegania lub w trakcie noszenia butów na wysokim obcasie. Ulgę przynosi masaż stóp oraz odpoczynek. Zdarza się, że osoby cierpiące z powodu nerwiaka Mortona zaczynają chodzić na bocznych krawędziach stopy.

2. Nerwiak Mortona – diagnoza

Zobacz film: "Bolesne pęcherze na stopach"

Ból stóp w przypadku nerwiaka Mortona jest na tyle silny, że najczęściej nie obywa się bez konsultacji lekarskiej. Specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem tego rodzaju schorzenia, jest ortopeda lub podolog. By postawić rozpoznanie, wykonuje tzw. test Muldera – ujmuje śródstopie chwytem szczypcowym i ściska, a leżące obok siebie głowy kości śródstopia przemieszczają się ku sobie. Jest to dośc bolesne i mało komfortowe. W przypadku wątpliwości lekarz może zdecydowac o skierowanu pacjenta na badanie RTG, które wykluczy złamanie lub zwichnięcie stawów stopy. Dzięki temu badaniu obrazowemu możliwa jest też ocena ustawienia kości śródstopia. Ból stopy może być wywołany również przez złamanie zmęczeniowe kości śródstopia, zapalenie kaletki maziowej lub torebki stawowej, a nawet martwicę kości.

Czynnikami ryzyka w przypadku choroby Mortona są: płaskostopie poprzeczne wąskie podbicie otyłość uraz stopy źle dobrane obuwie lub częste noszenie butów na wysokim obcasie, paluch koślawy zapalenie kaletek maziowych stopa wydrążona

3. Choroba Mortona – leczenie

Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie bólu i odczuwanego podczas chodzenia dyskomfortu. Na początku podjęta zostaje próba leczenia nieoperacyjnego. Pomóc mogą odpowiednio dobrane wkładki do butów, które pomagają przywrócić prawidłowe obciążenie stopy. Łagodzą też dolegliwości bólowe. Bardzo istotne jest też prawidłowe dobranie obuwia. Powinno być ono wygodne, miękkie, odpowiednio szerokie. Chodzenie na szpilkach nie jest więc wskazane.

Leczenie neuralgii Mortona wspomaga też rehabilitacja. Wykonuje się m.in. masaż tkanek oraz stosuje funkcjonalny taping powięziowy. W wielu przypadkach to jednak nie wystarcza i konieczne jest leczenie operacyjne. Chirurg wycina nerw lub tkanki powodujące ucisk. Zabieg jest szybki i mało inwazyjny, a co najważniejsze – w większości przypadków pozwala wyeliminować wszystkie objawy. Operacja nerwiaka rzadko musi być powtarzana.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze