Nerwica żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków organicznych odpowiedzialnych za problemy gastryczne. Winne są natomiast różne czynniki psychiczne, na przykład wielkie podekscytowanie, poważne zmartwienia, uczucie żalu, a nawet długotrwała melancholia. Podłożem nerwicy żołądka są zawsze silne emocje. Diagnoza choroby nie jest prosta, ponieważ objawy przypominają inne choroby żołądka.
1. Co to jest nerwica żołądka?
Nerwica żołądka to choroba psychosomatyczna, która objawia się wieloma dolegliwościami żołądkowymi. Nie mają one jednak swojej przyczyny w stanie zdrowia, ale w silnym stresie i lęku. Choroby psychosomatyczne powstają na skutek działania czynników psychologicznych, głównie emocjonalnych. Przeżywanie stresu, lęku i innych silnych emocji na poziomie psychiki, nie zostaje obojętne dla funkcjonowania organizmu.
Nerwica żołądka jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób psychosomatycznych. Dzieje się tak ze względu na coraz większą obecność stresu w naszym życiu, szybkie jego tempo i natłok obowiązków.
2. Jakie są objawy nerwicy żołądka?
Objawy nerwicy żołądka zwykle pojawiają się w czasie silnych emocji, na przykład przed egzaminem czy rozmową o pracę, choć nie jest to regułą.
Nerwica żołądka objawia się uczuciem ciężkości na żołądku, pełności i dużego dyskomfortu w okolicach żołądka, nawet przy zjedzeniu małej ilości pokarmu. Chorym doskwiera także niestrawność oraz zgaga, odczuwana szczególnie po spożyciu posiłku. Występują u nich częste bóle brzucha oraz trudności w przełykaniu.
Wśród chorych na nerwicę żołądka dosyć często pojawia się:
- biegunka,
- zatwardzenie,
- gęste i częste oddawanie gazów przynoszących ulgę.
Nerwica żołądka objawia się także:
- mdłościami,
- wymiotami,
- bólami głowy,
- zmęczeniem,
- bezsennością.
Chorzy po zjedzeniu posiłku często muszą poluzować pasek w spodniach.
Ponadto, osoby chorujące na nerwicę żołądka często się irytują, odczuwają lęk oraz niepewność w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi. Zdarzają się wśród nich także ambiwalencje nastrojów i większa potliwość.
Częstość pojawienia się tych symptomów jest zmienna. Czasami chory z trudem łączy przyczynę ze skutkiem napięcia, bo objawy nerwicy żołądka mogą być odległe w czasie.
Nerwica żołądka to dość powszechnie odczuwana dolegliwość. Objawia się ona utrzymującym się uczuciem zgagi, niestrawności, uczuciem ciężkości odczuwanym w brzuchu po posiłkach, częstymi bólami brzucha. Wiele osób z nerwicą żołądka skarży się na uczucie istnienia jakiejś bariery w przełyku, uczucie ucisku w przełyku, gardle i klatce piersiowej, często zdarzające się rozstroje żołądka, niekontrolowane oddawanie gazów. U osób z nerwicą żołądkową zdarzają się duże ambiwalencje nastrojów, irytacja, poczucie lęku i niepewności w sytuacjach społecznych, jak również niepokój odczuwany w środku nocy, częste wybudzanie się, większa potliwość.
3. Jak leczyć nerwicę żołądka?
Leczenie nerwicy żołądka jest bardzo ważne i nie powinno zostać zbagatelizowane przez chorego. Zignorowanie objawów choroby i brak podjęcia leczenia może doprowadzić do przekształcenia nerwicy żołądka we wrzody żołądka lub dwunastnicy. Głównym elementem leczenia nerwicy jest dokonanie zmian w swojej diecie oraz w prowadzonym trybie życia.
Po postawieniu diagnozy konieczne jest ustalenie leczenia dla chorego, które zależy od przyczyn choroby. Jeśli nerwica żołądkowa jest spowodowana trybem życia, należy wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, aby wyeliminować przyczyny choroby.
Niekiedy konieczne jest przejście na dietę. Wówczas należy ograniczyć spożycie smażonych i tłustych potraw, a także słodyczy i skrobi. Ponadto warto zmniejszyć ilość spożywanej herbaty, kawy, mleka i wody. Aby poprawić trawienie i uniknąć zatwardzenia należy masować brzuch przed wstaniem rano z łóżka, wypić szklankę zimnej wody i wypróżniać się codziennie o tej samej porze.
Przyjmowanie leków uspokajających i przeciwlękowych pozwala zmniejszyć uczucie zdenerwowania i lęku, które negatywnie odbijają się na żołądku, jednak można stosować je nie dłużej niż przez 12 tygodni bez przerwy.
Skuteczna w niektórych przypadkach okazuje się psychoterapia, mająca na celu zmniejszenie nadmiernego lęku i niepokoju towarzyszącemu stresującym sytuacjom. Pozytywne efekty przynoszą masaże, muzykoterapia, leki homeopatyczne, a także techniki relaksacyjne.
4. Jakie zioła pomagają leczyć nerwicę żołądka?
Niektóre zioła mają dobry wpływ na żołądek i nerwy. Są to:
- chmiel - dzięki substancji o nazwie lupulina ma działanie łagodzące drażliwość i zaburzenia nerwowe, obniżające ciśnienie, uspokajające, moczopędne, pobudza prawidłowe trawienie;
- krwawnik - ma działanie rozkurczowe, wspomaga trawienie, zmniejsza problemy żołądkowe a także uspokaja;
- koper - pobudza apetyt, wspomaga trawienie, ma właściwości moczopędne i uspokajające;
- rumianek - herbatka z rumianku to znany od wieków środek uspokajający.
Objawy nerwicy żołądka są różne, zwykle towarzyszy jej ból żołądka. Oczywiście nie każda tego typu dolegliwość jest oznaką choroby. Często ból żołądka oznacza zatrucie pokarmowe. Jednak jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy kłopoty z żołądkiem nie są spowodowane nerwicą.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.