Trwa ładowanie...

Neurolog radzi, jak opóźnić procesy starzenia. Kluczowe są te zmiany

Avatar placeholder
29.12.2022 15:06
Neurolog radzi, jak opóźnić procesy starzenia. Kluczowe zmiany w stylu życia
Neurolog radzi, jak opóźnić procesy starzenia. Kluczowe zmiany w stylu życia (Getty Images)

Neurolog dr Robert Friedland twierdzi, że wprowadzanie drobnych zmian w stylu życia może opóźnić procesy starzenia, a także zmniejszyć ryzyko demencji i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 i udar. O jakie modyfikacje chodzi?

spis treści

1. Jak opóźnić procesy starzenia?

- Lata życia po szóstej dekadzie życia powinny należeć do najszczęśliwszych ze wszystkich. To czas, kiedy osoby starsze mogą cieszyć się emeryturą, spędzać czas z rodziną i poświęcać się szczególnym zainteresowaniom, bez konieczności pracy. Niestety jakość tych lat jest często tragicznie niszczona przez choroby neurodegeneracyjne związane ze starzeniem się: chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona i udar mózgu – mówi dr Friedland w rozmowie z Sun Health.

Dr Friedland twierdzi, że istnieją cztery czynniki, które wpływają na to, jak się starzejemy: poznawczy, fizyczny, psychologiczny i społeczny. Jego zdaniem, dokonując niewielkich zmian w stylu życia w każdym z tych obszarów, możemy zatrzymać proces starzenia i żyć długo i zdrowo.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 2"

- Im sprawniejszy jest nasz mózg, tym bardziej jest w stanie wytrzymać uszkodzenia wynikające ze starzenia się lub choroby – tłumaczy.

Istnieją badania, które wykazały, że osoby lepiej wykształcone mają mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, a początek choroby następuje późniejszym wieku niż u osób z niższym wykształceniem.

Aktywność umysłowa zwiększa produkcję nowych neuronów w mózgu i zwiększa czynniki wzrostu, które mogą pomóc opóźnić postęp choroby Alzheimera. Dlatego, aby utrzymać mózg w formie:

  • Oglądaj mniej telewizji – zamiast tego czytaj

Siedzący tryb życia, taki jak oglądanie telewizji, zwiększa ryzyko chorób serca , raka i śmierci. Czytanie może natomiast zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

  • Graj w szachy

- Często pytano mnie, jaka forma aktywności umysłowej jest najlepsza, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dobrym pomysłem jest gra w szachy, która polega na przewidywaniu przyszłych sytuacji i analizowaniu możliwych działań. Obejmuje również interakcje z co najmniej jedną osobą, jest niedroga i można w nią grać w internecie – tłumaczy ekspert.

  • Zadbaj o sen

Wraz z wiekiem problemy ze snem stają się częstsze i mogą wpływać na jakość życia. Zaburzenia snu obserwuje się w kilku chorobach neurodegeneracyjnych i należą do najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera.

- Jest to niepokojące i potencjalnie niebezpieczne, ponieważ zaburzenia snu mogą przyspieszyć patologię Alzheimera w mózgu i zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera, demencji i udaru mózgu. Aby mieć lepszy sen, chodź spać o tej samej porze każdej nocy – podkreśla lekarz.

2. Zadbaj o ruch i zdrową dietę

Badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Opóźnia rozwój choroby Alzheimera, udaru mózgu, chorób układu krążenia czy depresji .

- To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na mózg i inne części ciała. Dieta zmienia również naturę populacji drobnoustrojów w jelitach – przypomina lekarz.

  • Jedz mniej mięsa

Jedno z badań w Wielkiej Brytanii wykazało, że spożywanie czerwonego mięsa wiązało się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, a także zapalenia płuc i cukrzycy.

Spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się również z wyższym ryzykiem raka jelita grubego lub jelita grubego, chorób serca i cukrzycy. Lekarze zalecają,by wybierać chude mięsa, takie jak drób.

  • Jedz więcej owoców morza

Owoce morza i ryby dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kwasów tłuszczowych n-3, zwłaszcza kwasu dokoza-heksaenowego. Ta cząsteczka jest ważnym składnikiem błon mózgowych i prawdopodobnie pomagała w ewolucji naszego układu odpornościowego i nerwowego.

- Tłuste ryby zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla zdrowia i pamięci. Działają przeciwzapalnie i mogą również łagodzić depresję. Nienasycone tłuszcze znajdujące się w rybach są korzystne, a ryby mają niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość białka - są również dobrym źródłem witamin i minerałów – zaznacza neurolog.

3. Pamiętaj o równowadze psychicznej

Złość, uraza, żal czy rozczarowanie mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia. Zdrowe starzenie się wymaga zrozumienia, że są rzeczy, których nie można zmienić i trzeba je zaakceptować.

Najlepszym sposobem na uniknięcie negatywnych emocji jest aktywne zaangażowanie w teraźniejszość i planowanie przyszłości.

  • Nadaj życiu sens

Kiedy umierają przyjaciele i członkowie rodziny, znikają miejsca pracy, a choroba, niepełnosprawność i brak pieniędzy utrudniają aktywność, pojawia się zwątpienie w sens życia. Bardzo ważne jest, abyśmy dążyli do nadawania sensu życiu poprzez pracę, hobby, relacje i działania.

- Nie czekaj do emerytury. Na wszystkich etapach życia powinniśmy odkrywać, jakie są nasze unikalne zainteresowania i zdolności i realizować je – przypomina neurolog.

  • Dbaj o interakcje społeczne

Ludzie są istotami społecznymi, a relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami mają kluczowe znaczenie dla zdrowia na wszystkich etapach życia. Badania wykazały większe ryzyko demencji u osób ze słabymi interakcjami społecznymi.

  • Nie wstydź się okazywania czułości

- Kontakt fizyczny, taki jak przytulanie, ma istotne korzyści dla naszego stanu emocjonalnego, a także dla naszego układu hormonalnego, reakcji na stres i ciśnienia krwi. Ludzie w długotrwałych związkach są mniej narażeni na demencję – stwierdza neurolog.

  • Zdobądź zwierzaka

Posiadanie zwierząt (np. psa) wiąże się z niższym ciśnieniem krwi, lepszymi profilami lipidowymi i lepszą reakcją na stres.

Systematyczny przegląd badań z lat 1950-2019 pokazuje, że posiadanie psa wiązało się z 25-procentowym zmniejszeniem śmiertelności i 30-procentowym zmniejszeniem liczby zgonów z powodu chorób serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze