Trwa ładowanie...

NFZ o zmianach w 2024 roku. Nowe przywileje dla pacjentów

 Karolina Rozmus
10.01.2024 12:51
Nowe przywileje dla dwóch grup pacjentów
Nowe przywileje dla dwóch grup pacjentów (East News)

Na początku stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował za pośrednictwem swojej strony o przywilejach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym dla dwóch grup pacjentów. Od 1 stycznia 2024 r. mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

spis treści

1. Kogo obejmą zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, od 1 stycznia 2024 r. prawo do ubezpieczenia zdrowotnego zyskały dwie nowe grupy. To osoby, które pobierają świadczenie wspierające, czyli dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych.

Grupę tę regulują przepisy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429). Świadczenie wynosić ma od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, której wartość opiewa na kwotę 1588,44 zł. Ma być wprowadzane etapowo, aż do 1 stycznia 2026 r.

Zobacz film: "NFZ bez monopolu na rynku. Sposób na poprawę ochrony zdrowia w Polsce?"

Ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2024 r. należy się także opiekunom osób pobierających świadczenie wspierające. Często z powodu licznych obowiązków nie mogą oni podjąć pracy zarobkowej.

2. Ubezpieczenie zdrowotne z ZUS. Komu się należy?

Ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2024 r. należy się także opiekunom osób pobierających świadczenie wspierające. Często z powodu licznych obowiązków nie mogą oni podjąć pracy zarobkowej.

Członkowie obu grup mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie z ZUS-u należy im się od momentu rozpoczęcia sprawowania opieki aż do dnia jej zakończenia.

Ponadto warto przypomnieć, że w myśl ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych mają osoby ubezpieczone obowiązkowo oraz dobrowolnie. Mogą oni również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków najbliższej rodziny, w tym dzieci do 26. roku życia. Warunkiem w tym przypadku jest kontynuacja nauki po osiągnięciu pełnoletniości, a z ograniczeń wiekowych zwolnione są osoby z niepełnosprawnością.

Budżet państwa finansuje świadczenia zdrowotne także:

  • kobietom w okresie ciąży, porodu lub połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają w Polsce,
  • niepełnoletnim, którzy mają obywatelstwo polskie,
  • osobom nieubezpieczonym, które kwalifikują się do świadczeń z pomocy społecznej,
  • osobom zagrożonym chorobami zakaźnymi: błonicą, cholerą, czerwonką, durem brzusznym oraz rzekomym typu A, B i C oraz polio,
  • uzależnionym od alkoholu i narkotyków, którzy mogą podjąć leczenie odwykowe,
  • osobom z zaburzeniami psychicznymi, które mogą skorzystać z opieki lekarza psychiatry.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze