NFZ obiecuje pieniądze na programy lekowe. "Z opóźnieniem, ale są płacone"
NFZ ma pokryć w pełni koszty programów lekowych - obiecuje wiceprezes Funduszu. Przekonuje, że nie ma ryzyka, że te świadczenia zostaną niezapłacone, choć stanie się to z opóźnieniem.
W tym artykule
Z opóźnieniem, ale będą zapłacone
- Ciężko mi sobie wyobrazić, żeby programy lekowe nie były płacone. Ze strony Funduszu absolutnie dokładamy wszelkich starań, żeby one były pokrywane w 100 proc. Z opóźnieniem, ale są pokrywane w 100 proc. i będą pokrywane w 100 proc. – zapewnił Jakub Szulc cytowany przez PAP.
Wyjaśnił, że programy lekowe są formalnie klasyfikowane jako świadczenia limitowane, dlatego ich rozliczenie następuje po rozliczeniu świadczeń nielimitowanych.
- Taka jest kolejność rozliczania świadczeń. Stąd opóźnienia w realizacji płatności. Nie ma ryzyka, że nie będziemy pokrywać płatności kosztów w programach lekowych – zaznaczył Szulc.
#dziejesienazywo: Cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej leki to koszt 8 tysięcy miesięcznie
Tymczasem z informacji przekazanej w ubiegłym tygodniu Federacji Przedsiębiorców Polskich przez wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza wynika, że aktualna wartość nierozliczonych świadczeń udzielonych przez szpitale w ramach programów lekowych wynosi 1,1 mld zł.
Chorzy nie mogą czekać
Przypomnijmy, że w październiku Polskie Towarzystwo Neurologiczne alarmowało, że niektóre szpitale wyczerpały kontrakty z NFZ na programy lekowe. Pojawiły się obawy o brak możliwości kwalifikowania nowo zdiagnozowanych osób, w tym chorych na stwardnienie rozsiane (SM) i rdzeniowy zanik mięśni (SMA).
Lekarze alarmowali wówczas w rozmowie z WP abcZdrowie, że w przypadku diagnozy, chory nie może czekać. Mimo kwalifikacji do programu lekowego chorzy trafią do kolejki, w której może nawet nie doczekać leczenia.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna **zapewniła jednak dzień później, że NFZ zapłaci za leczenie pacjentów także ponad limit*.
Programy lekowe zapewniają dostęp do innowacyjnych i kosztownych terapii. W neurologii obejmują leczenie SM, SMA i choroby Parkinsona, a także ciężkiej postaci osteoporozy pomenopauzalnej oraz migreny przewlekłej.
Wcześniej pisaliśmy także o problemach z dostępem do programu lekowego pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy, który co roku zabija ok. 2 tysiące Polek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- PAP
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.