Trwa ładowanie...

NICORETTE®

Nikotynizm poważnie szkodzi zdrowiu palaczy i osób przebywających w ich towarzystwie, które wdychając dym papierosowy, w równym stopniu narażone są na niebezpieczne choroby. Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. To także ogromny wydatek – osoby uzależnione są w stanie wydać tysiące złotych rocznie na wyroby tytoniowe. Wyjście z nałogu nie jest proste, jednak rynek oferuje bogaty wybór różnego rodzaju środków, które mogą ułatwić ten proces. Jednym z nich jest NICORETTE®.

spis treści

1. Najczęstsze pytania

Czym są preparaty NICORETTE®?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Lekami zawierającymi nikotynę i stosowanymi w nikotynowej terapii zastępczej, będącej ważnym elementem procesu rzucania palenia tytoniu.

Na czym polega ich działanie?

Dostarczając pacjentowi nikotynę, zmniejszają chęć palenia tytoniu.

Jakie produkty mamy do dyspozycji?

Spray, gumy do żucia, pastylki do ssania i plastry transdermalne.

Substancja czynna

Substancją czynną jest nikotyna. Lek stosowany jest w celu złagodzenia objawów odstawiennych i zmniejszenia głody nikotynowego.

Czy podczas kuracji można palić papierosy?

Można, ale tylko w początkowej fazie terapii.

Czy stosowanie leku może wywołać skutki uboczne?

Owszem, może, gdyż nikotyna jest silną toksyną i łatwo ją przedawkować.

Jak długo powinna trwać terapia w przypadku poszczególnych produktów?

Terapia powinna trwać do trzech miesięcy.

Skład

NICORETTE®Spray- w 0.07 ml roztworu znajduje się 1 mg nikotyny
NICORETTE® Coolmint 2 mg i 4 mg
NICORETTE® (guma do żucia) 2 mg i
4 mg
NICORETTE® INVISIPATCH Plastry 25 mg, 15 mg,  10 mg

Jak wygląda dawkowanie preparatów?

Spray – na początku terapii 1–2 dawki zamiast każdego papierosa. Następnie zmniejsza się dawkowanie aż do 4 dawek dziennie. Gumy – 8–12 gum dziennie, początkowo w dawce 4 mg, później 2 mg. Plastry – 1 plaster na dobę – najpierw 25 mg, potem 15 mg, na koniec terapii 10 mg.

Czy podczas trwania kuracji dawki przyjmowanych leków powinny ulegać zmianie?

Tak, należy je stopniowo zmniejszać.

Kto nie powinien stosować NICORETTE®?

Osoby nadwrażliwe na nikotynę, młodzież do lat 18 i ci, którzy wcześniej nie palili papierosów.

Czy stosowanie NICORETTE® daje stuprocentową pewność zerwania z nałogiem?

Żaden środek farmakologiczny nie daje stuprocentowej pewności zerwania z nałogiem. Kluczowa jest silna wola pacjenta.

W leczeniu nałogu palenia za pomocą nikotynowej terapii zastępczej należy pamiętać, że celem jest porzucenie zażywania nikotyny, a nie trwała zamiana papierosów na pastylki, plastry, czy gumy. Dlatego koniecznie trzeba przestrzegać stopniowego zmniejszania dawkowania leku, zgodnie ze schematem opracowanym przez producenta.

2. Jak działają produkty NICORETTE®?

Stosowanie preparatów zaleca się osobom, które chcą zerwać z nałogiem tytoniowym bądź ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Środki mają na celu złagodzenie objawów związanych z ich odstawieniem i zmniejszenie głodu nikotynowego. Przy nagłym zaprzestaniu dostarczania nikotyny do organizmu, mogą pojawić się różnego typu nieprzyjemne doznania, takie jak choćby: uczucie złości i frustracji, drażliwość, lęk, zaburzenia koncentracji, pobudzenie apetytu, przyrost masy ciała czy problemy ze snem. Zawarta w preparatach NICORETTE® nikotyna pomaga zmniejszać lub całkowicie eliminuje te przykre

dolegliwości i stopniowo niweluje chęć sięgnięcia po papierosa. Nie zawierają one substancji smolistych, tlenku węgla i innych szkodliwych związków, które dostają się do organizmu wraz z dymem tytoniowym.

Ich stosowania nie zaleca się jednak osobom wykazującym nadwrażliwość na nikotynę, osobom poniżej 18. roku życia, a także tym, które wcześniej nie paliły.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym jest McNeil AB, Szwecja.

3. Formy leku

Środki NICORETTE® występują pod kilkoma postaciami, które możemy dobrać w zależności od naszych potrzeb i preferencji zażywania:

NICORETTE® Spray – aerozol przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. W jednej dawce znajduje się 1 mg nikotyny zawartej w 0,07 ml roztworu. Stosowanie leku odbywa się w trzech etapach. W czasie pierwszych 6 tygodni zaleca się przyjmowanie 1–2 dawek w momencie, kiedy odczujemy chęć sięgnięcia po papierosa. Po upływie 6 tygodnia dawki należy sukcesywnie zmniejszać, by w 9 przyjmować ich jedynie połowę. Około 12 tygodnia terapii zażywać można nie więcej niż 4 dawki leku, po czym konieczne jest zaprzestanie stosowania aerozolu. W czasie stosowania preparatu palenie papierosów jest zdecydowanie niewskazane.

Szacuje się, że preparat jest w stanie znacznie zmniejszyć głód nikotynowy już w ciągu minuty, a prawdopodobieństwo zerwania z nałogiem za jego sprawą jest 2,5 raza bardziej prawdopodobne niż zdanie się jedynie na silną wolę. Innym atutem preparatu jest świeży, miętowy smak.

NICORETTE® Coolmint – tabletki do ssania mają zwalczać dwie najbardziej uciążliwe dolegliwości towarzyszące odstawieniu papierosów – chęć zapalenia i drażliwość. Dostępne są dwie dawki – 2 i 4 mg. W początkowych etapach terapii zaleca się przyjmowanie od 8–12 tabletek na dobę przez maksymalnie 6 tygodni. Później dawka powinna być powoli zmniejszana. Kiedy potrzeba będzie tak mała, że ich liczba zmniejszy się do 1–2 tabletek, można spokojnie odstawić lek. Podczas terapii liczba wypalanych papierosów musi zostać ograniczona w tak dużym stopniu, jak to tylko możliwe.

Po umieszczeniu tabletki w jamie ustnej należy co jakiś czas przesuwać ją z jednej strony na drugą, dzięki czemu szybciej się rozpuści. Nie powinno to jednak trwać dłużej niż 20 minut. Pamiętajmy także, by nie rozgryzać tabletki i nie połykać jej w całości.

NICORETTE® gumy – ich właściwości są podobne do działania innych preparatów tej linii. Najczęściej stosuje się 8–12 gum w ciągu doby przez 3 miesiące, w trakcie których dawka powinna ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Jeżeli na początku decydujemy się na gumy zawierające 4 mg nikotyny, z czasem przejść można do 2 mg. Do wyboru mamy różne warianty smakowe: NICORETTE® Icy White Gum o świeżym mocno miętowym smaku, nieco delikatniejsze NICORETTE® Freshmint Gum, owocowe NICORETTE® FreshFruit Gum oraz klasyczne NICORETTE® Classic Gum.

NICORETTE® INVISIPATCH Plastry – w tym przypadku nikotyna dostarczana jest do organizmu przez skórę w ograniczonych dawkach. Proces absorpcji przebiega nieco dłużej niż w przypadku innych środków, dlatego efekty nie będą odczuwalne od razu po przyklejeniu. Plastry stworzono w 3 wariantach: 25, 15 i 10 mg, dzięki czemu każdy może dokonać odpowiedniego dla swoich potrzeb wyboru. Warto polecić je osobom, które cenią sobie dyskrecję i nie przepadają za koniecznością zażywania tabletek. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać, by nie naklejać plastra dwukrotnie w to samo miejsce. Nie zaleca się również używania dwóch plastrów jednocześnie, a także na uszkodzony naskórek.

Korzyści z rzucenia palenia są nieocenione, jednak mogą przekonać się o tym jedynie te osoby, które z walki z nałogiem wyjdą zwycięsko. Wszystko zależy od naszej motywacji. Nawet najsilniejsze środki nie zapewnią powodzenia, jeżeli nie wykażemy się silną wolą. W przypadku, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z efektów stosowania danego preparatu, kurację warto wesprzeć odpowiednią terapią behawioralną.

NICORETTE® Spray - apteka.podbaranem.pl
NICORETTE® Spray - apteka-sawa.pl
NICORETTE® Spray - aptekacenturia24.pl
NICORETTE® Spray - aptekarosa.pl
NICORETTE® Spray - aptekagemini.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Artur Rumpel
NICORETTE®
NICORETTE®
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza