Trwa ładowanie...

Badania krwi. Co możemy z nich wyczytać? #ZdrowaPolka

Avatar placeholder
21.11.2019 00:33
Warto co pewien czas wykonywać badania krwi
Warto co pewien czas wykonywać badania krwi (123RF)

Wykonanie podstawowych badań krwi może dać wiele informacji dotyczących stanu naszego zdrowia. Warto więc co pewien czas wykonywać profilaktycznie morfologię, aby upewnić się, że nic nam nie dolega. Badanie trwa tylko chwilę, ale może być kluczowe dla naszego zdrowia, a nawet życia.

spis treści

1. Jak czytać badania krwi?

Oczywiście wszystkie wyniki badań bez wyjątku powinniśmy konsultować z lekarzem. Jednak zanim się do niego udamy, możemy sami próbować je odczytać. Istotną kwestią podczas interpretacji wyników badań są normy, które obowiązują w danej pracowni. Warto je wcześniej poznać, aby prawidłowo odczytać dane podane w naszych wynikach.

2. Co mówią wyniki morfologii krwi

Mimo że morfologia to ogólne badanie krwi, bardzo dużo mówi o naszym zdrowiu. Wyniki pokażą nam, jaka jest obecnie zawartość poszczególnych typów komórek w krwi m.in. leukocytów, erytrocytów, trombocytów i hemoglobiny.

Zobacz film: "Naturalne napoje na obniżenie ciśnienia krwi"

Leukocyty to tzw. białe krwinki. Odgrywają istotną rolę w kondycji organizmu. Mają bowiem wpływ na ochronę organizmu przed atakującymi go wirusami czy bakteriami. Norma leukocytów wynosi: 4,0-10,8 x 109/l u kobiet i mężczyzn.

Co się dzieje w organizmie, gdy leukocyty nie są w normie? Gdy jest ich więcej niż powinno, może się okazać, że w naszym organizmie jest stan zapalny. Nie musi to sygnalizować bardzo poważnego schorzenia. Wystarczy niewielka infekcja lub problem z zębami, aby leukocyty przekroczyły dopuszczalny poziom. Jednak jeżeli poziom jest bardzo przekroczony, może to niestety świadczyć o chorobie nowotworowej. Z kolei spadek liczby leukocytów we krwi może sygnalizować problemy ze szpikiem kostnym, a także wątrobą

Kolejnym elementem poddanym analizie w morfologii są erytrocyty, czyli czerwone krwinki. W ciele człowieka odpowiadają za transport tlenu i dwutlenku węgla. Norma u kobiet to 4,2-5,4 x 1012/l, a u mężczyzn 4,7-6,1 x 1012/l.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie

zobacz galerię

Podwyższony poziom erytrocytów to znak, że organizm może zmagać się z chorobą płuc, nerek lub wadą serca. Z kolei obniżony poziom często występuje przy niedokrwistości lub białaczce.

Trombocyty mają wyjątkową umiejętność. Potrafią połączyć się ze sobą i zablokować wypływ krwi z uszkodzonego naczynia. Ich norma zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wynosi: 130-450 x 109/l. Niedobór tych komórek może świadczyć o problemach z krzepliwością krwi, ich nadmiar zaś obserwuje się przy chorobach nowotworowych, a także długotrwałych stanach zapalnych.

Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas odczytywania wyników morfologii jest hemoglobina, czyli barwnik czerwonych krwinek. Ich rola jest związana z transportem tlenu we krwi. Gdy zaobserwujemy ich niski poziom z jednoczesną mniejszą ilością erytrocytów, może się okazać, że mamy anemię U kobiet hemoglobina jest w normie, gdy wynosi 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l), u mężczyzn zaś odrobinę więcej - 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l).

3. Co to jest OB w badaniu krwi?

Odczyn Biernackiego lub tzw. opad, kryjący się pod skrótem OB, określa tempo spadania czerwonych krwinek we krwi w ciągu godziny. Jeżeli jest ono zbyt szybkie, może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym lub chorobie. Przyjmuje się, że OB nie powinno być większe niż 20 mm/godz.

4. Norma poziomu cukru we krwi

Jeżeli podejrzewamy, że możemy być chorzy na cukrzycę, warto wykonać zapobiegawczo badanie krwi. Określony stopień stężenia glukozy we krwi na czczo i po wypiciu wody z glukozą pokaże nam jasno, czy nasze obawy były uzasadnione.

5. Określenie poziomu tłuszczu i cholesterolu w badaniu krwi

Aby zbadać przemianę tłuszczów w organizmie, wykonuje się specjalne badanie krwi – lipodogram. Dzięki niemu dowiemy się, czy możemy zachorować na takie choroby, jak chociażby miażdżyca. Badanie polega na określeniu poziomu złego LDL i dobrego HDL cholesterolu, a także trójglicerydów. Jeżeli w naszych wynikach zauważymy wyższy poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorujemy na jedną z chorób układu krążenia.

Analizując wyniki badań pamiętajmy, że norma występowania trójglicerydów we krwi to maksymalnie 160 mg/dl. Z kolei cholesterol HDL nie powinien być niższy niż 46 mg/dl u kobiet i 35 mg/dl u mężczyzn. Natomiast zły cholesterol LDL to maksymalnie 190 mg/dl.

6. Kiedy lekarz zleca badanie wątroby

Jeżeli lekarz ma podejrzenia, że dokucza nam chora wątroba, z pewnością zleci nam badania, które przedstawią nam, jaki jest poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych we krwi. Niestety, ich wyższe niż zazwyczaj stężenie może być sygnałem nie tylko zapalenia wątroby, ale nawet choroby nowotoworowej.

7. Co mówi badanie tarczycy

Krew kryje w sobie odpowiedź na wszystko. Również na to, czy mamy problem z tarczycą. Po czym to poznajemy? Wyższe stężenie TSH, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, sygnalizuje niedoczynność tarczycy.

Z kolei jego niższy poziom może świadczyć o nadczynności tarczycy. Analizując wyniki warto pamiętać, że przyjęta przez ekspertów norma TSH to 0,3 – 5,0 mIU/1.

8. Badanie nerek

Przy problemach z drogami moczowymi również najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zrobienie badań krwi. W tym przypadku sprawdzane są kreatynina i mocznik w osoczu.

Pamiętajmy, że norma kreatyniny to 62-124 mmol/l (0,7-1,4mg/dl). Jeżeli poziom ten jest przekroczony, to znak, że nerki nie funkcjonują prawidłowo.

Z kolei sprawdzając w wynikach mocznik, istotną kwestią jest, aby nie przekroczył normy 0-50 mg/dl (1.7-8.3 mmol/l). Jeżeli tak się stanie, może to być sygnał, że grozi nam niewydolność nerek, a także problem z moczowodami.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze