Nie boli, ale wskazuje na udar. Masz tylko 4 godziny, by uratować wzrok
Udar nie zawsze musi dawać charakterystyczne symptomy. Wręcz przeciwnie. Niektóre mogą się pojawiać w nietypowych miejscach i wcale nie muszą boleć. Jeśli po przebudzeniu zauważymy problemy ze wzrokiem, to znak, że pomoc powinna przyjść w ciągu kilku godzin.
1. Bezbolesny objaw udaru
Udar wywołuje nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. W większości przypadków to udar niedokrwienny mózgu, a jego najczęstszą przyczyną jest zaawansowana miażdżyca.
Udar może dawać o sobie znać w różny sposób. Symptomy nie zawsze są charakterystyczne i wiążą się z bólem.
Zależą one od lokalizacji ogniska uszkodzenia tkanki mózgowej. Zwykle to:
- bardzo silny ból głowy,
- nudności i wymioty,
- porażenie połowicze,
- opadanie kącika ust po stronie porażonej,
- utrata przytomności,
- śpiączka.
Bezbolesnym objawem jest udar oka. Nagłe problemy ze wzrokiem pojawiają się zazwyczaj po przebudzeniu. To znak, że trzeba działać jak najszybciej.
Jak ostrzegają specjaliści z Harvard Health, udar oka może zapowiadać poważniejszy udar. Dlatego warto mieć świadomość, co konkretnie powinno zaniepokoić.
2. Udar oka
Jak rozpoznać udar oka? Tuż po przebudzeniu mogą się pojawić nagłe problemy ze wzrokiem, takie jak rozmycie, cienie lub ciemne plamy w polu widzenia. Dotyczy to zazwyczaj jednego oka.
Inne objawy to utrata kontrastu wizualnego i wrażliwości na światło.
Jeśli jednak chory otrzyma pomoc odpowiednio wcześnie, jego wzrok nie powinien ucierpieć. Przy opóźnionym leczeniu, brak dopływu krwi do tkanek nerwu wzrokowego może spowodować poważne uszkodzenia. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku.
3. Cztery godziny na pomoc
Eksperci z British Heart Foundation zapewniają, że szybka diagnoza daje największe szanse na pomyślne wyzdrowienie. Wylew w oku powinien zostać zdiagnozowany w ciągu czterech godzin, by szybko usunąć skrzep.
Dlatego osoby, u których doszło do nagłej utraty wzroku, powinny od razu zgłosić się do specjalisty. Każda zwłoka w leczeniu może zmniejszać szanse na odwrócenie tych zmian.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.