Trwa ładowanie...

Nie jesteś w stanie zbliżyć brody do klatki piersiowej? Sygnał alarmowy

Avatar placeholder
07.10.2023 18:31
Test zdradzi, czy mózg choruje
Test zdradzi, czy mózg choruje (Getty Images)

Objawy oponowe to zjawiska, które zaliczane są do szerokiego spektrum symptomów neurologicznych. Nie powinny one pojawiać się u osób zdrowych, a ich występowanie może świadczyć o różnego rodzaju problemach zdrowotnych. Wśród nich znajduje się między innymi sztywność karku. To niepokojący objaw, który może być sygnałem ostrzegawczym o poważnych chorobach.

spis treści

1. O czym świadczy sztywność karku?

Sztywność karku to symptom, który nie powinien być bagatelizowany. Jest to jeden z objawów oponowych, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Objawy oponowe pojawiają się najczęściej w wyniku przykurczu mięśni, który prowadzi do podrażnienia korzonków nerwowych. To najczęściej jest sygnałem ostrzegawczym o chorobach ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Objawy oponowe mogą być objawem wielu poważnych chorób, takich jak zapalenie mózgu, guzy wewnątrzczaszkowe czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czasami pojawiają się one również u pacjentów chorych na świnkę. Objawom oponowym często towarzyszą inne symptomy, takie jak bóle głowy, wymioty, światłowstręt, gorączka, mdłości czy silna wrażliwość na zewnętrzne bodźce.

Sztywność karku to jeden z najczęściej występujących objawów oponowych. Mówimy o niej, gdy chory nie jest w stanie zbliżyć brody do klatki piersiowej. Jeżeli zauważysz u siebie ten objaw, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Sztywność karku może pojawiać się również w przebiegu takich chorób jak: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń związanych z krążkami międzykręgowymi, polimialgii reumatycznej czy choroby Parkinsona.

Jest to również jeden z wczesnych objawów udaru mózgu. Może być ona także następstwem urazu spowodowanego gwałtownym ruchem szyi w przód lub w tył. Sztywność karku może pojawiać się również w przypadku krwawienia podpajęczynówkowego, które jest najczęściej skutkiem pęknięcia tętniaka mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze