Trwa ładowanie...

Nie lekceważ objawów. Sygnały, że od miesięcy możesz mieć tasiemca

Avatar placeholder
14.11.2023 10:10
Te objawy mogą sugerować, że masz tasiemca. Pasożyt może doprowadzić do groźnej choroby
Te objawy mogą sugerować, że masz tasiemca. Pasożyt może doprowadzić do groźnej choroby (Getty Images)

Możliwa obecność tasiemca w organizmie może wywołać spory dyskomfort. Choć pozbycie się pasożyta jest stosunkowo proste, powinno odbywać się jedynie pod okiem specjalisty. Złote rady z internetu lepiej sobie odpuścić.

spis treści

1. Znak, że w organizmie zamieszkały pasożyty

Pasożyty w organizmie mogą być kłopotliwe. Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą, która rozwija się, gdy do układu pokarmowego przedostają się larwy. Zdarza się, że tasiemiec trafia do ludzkiego organizmu po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest unikanie spożywania surowego mięsa i przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przyrządzania posiłków.

Zobacz film: "Organizm pełen pasożytów"

Wśród najczęściej występujących gatunków możemy wymienić:

  • tasiemca nieuzbrojonego (w surowym mięsie wołowym),
  • tasiemca uzbrojonego (w niedogotowanej wieprzowinie),
  • bruzdogłowca szerokiego (w surowych rybach słodkowodnych),
  • tasiemca karłowatego (głównie przez brudne ręce).

Tasiemiec obecny w organizmie zazwyczaj daje o sobie znać w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Do najczęstszych objawów należą:

  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • nagła utrata wagi,
  • biegunka.

Segmenty tasiemca mogą być także widoczne w kale. U niektórych osób może dojść do niedokrwistości w związku w niedoborem witaminy B12. Choroby pasożytnicze często prowadzą do problemów z wchłanianiem składników odżywczych.

2. Leczenie tasiemczycy jedynie pod okiem specjalisty

Jeśli podejrzewamy, że w naszym organizmie zamieszkały pasożyty, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Zignorowanie objawów może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak wągrzyca.

Choroba może wpływać na różne obszary ciała, w tym tkankę podskórną, mięśnie szkieletowe, ośrodkowy układ nerwowy i narząd wzroku. Wśród powikłań wymienia się przewlekłe bóle głowy, napady padaczkowe oraz utratę wzroku.

W skrajnych przypadkach wągrzyca może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet śmierci.

Leczenie tasiemczycy zazwyczaj polega na stosowaniu leków przeciwrobaczych, które pomagają wyeliminować niechcianego lokatora z organizmu. Terapia powinna być jednak prowadzona jedynie pod nadzorem lekarza.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze