Trwa ładowanie...

Tenesmus może być objawem raka jelit. Ale pojawia się też przy chorobach wenerycznych

 Katarzyna Prus
30.08.2022 15:21
Bolesne parcie na stolec może świadczyć o poważnych chorobach
Bolesne parcie na stolec może świadczyć o poważnych chorobach (Getty Images)

Rak jelita grubego może latami rozwijać się bezobjawowo albo dawać mało charakterystyczne symptomy, które łatwo zignorować. Jednym z nich jest tenesmus, czyli parcie na stolec, nawet krótko po wypróżnieniu. Ten bolesny sygnał może też świadczyć o innych poważnych chorobach. Kiedy się pojawia i dlaczego lepiej go nie lekceważyć?

spis treści

1. Rak jelita grubego daje nietypowe objawy

Rak jelita grubego może rozwijać się bardzo podstępnie i przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Nawet jeśli pojawią się symptomy, to w początkowej fazie choroby mogą być nieswoiste.

Parcie na stolec może wskazywać na raka jelita grubego
Parcie na stolec może wskazywać na raka jelita grubego (Getty Images)
Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Dlatego chorzy często je lekceważą i przypisują innym, mniej poważnym dolegliwościom. Tymczasem rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób.

Do nieswoistych objawów tego nowotworu należą m.in. zaburzenia wypróżniania (naprzemienne biegunki i zaparcia), pozornie niegroźne burczenie w brzuchu, nieokreślony ból brzucha, brak apetytu, spadek masy ciała czy osłabienie. Może pojawić się także tenesmus.

2. Tenesmus - co to jest?

Ta łacińska nazwa oznacza parcie. Uczucie parcia na stolec, któremu często towarzyszy ból i skurcze w dolnej części brzucha, może pojawić się nawet krótko po wypróżnieniu. Mimo wyraźnego odczucia konieczności skorzystania z toalety, stolca nie ma wcale lub jest on bardzo mały.

To nieswoisty objaw, o którym rzadko się mówi, a powinien wzbudzić niepokój, zwłaszcza jeśli się utrzymuje. Niestety wielu pacjentów reaguje zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy pojawiają się poważne objawy, jak np. śluz i krew w stolcu czy krwawienie z odbytnicy. Wówczas może to już jednak świadczyć o zaawansowanej chorobie, co automatycznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie chorego.

3. Tenesmus przy innych chorobach

Dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa. Tym bardziej, że parcie na stolec pojawia się również przy innych chorobach.

To objaw, które może wskazywać m.in. na:

  • zespół jelita drażliwego,
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna
  • kamicę nerkową,
  • endometriozę,
  • ropień odbytu,
  • zakażenie bakterią Shigella,
  • choroby weneryczne (m.in. rzeżączka, kiła)
  • hemoroidy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze