Trwa ładowanie...

Nie miała miesiączki przez 7 lat. Lekarze odkryli guza wielkości orzecha włoskiego

 Karolina Rozmus
12.08.2023 15:30
Objawem guza był m.in. ból głowy
Objawem guza był m.in. ból głowy (Facebook)

Młoda kobieta wspomina, że pierwszy raz miała okres w wieku 13 lat, ale niedługo później cykl menstruacyjny się zatrzymał. Do tego zaczęła cierpieć na wyniszczające bóle głowy. Rada lekarzy? Mówili, żeby brała paracetamol i więcej jadła.

spis treści

1. Alarmujące objawy zauważyła jej matka

Abbie Few z Walii niedługo po pojawieniu się pierwszej miesiączki zauważyła, że z jej ciałem dzieje się coś niepokojącego. Wkrótce też poinformowała o tym fakcie swojego lekarza, zwłaszcza że towarzyszyły jej nieustanne bóle głowy.

- Doradzono mi, abym brała paracetamol na głowę i jadła więcej, aby wspomóc regularne miesiączkowanie – wspomina.

Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

Przed ukończeniem 17. roku życia nastolatka opuszczała coraz więcej zajęć w szkole. Ból głowy nie pozwalał jej normalnie funkcjonować.

Guz przez lata rósł w jej mózgu
Guz przez lata rósł w jej mózgu (Brain Tumour Research)

- Moja mama zaczęła się niepokoić ilością paracetamolu, który łykałam – mówi Abbie. - Zauważyła, że przestałam rosnąć i traciłam na wadze. Zaalarmowało ją to, co skłoniło mnie do kolejnej wizyty u lekarza ogólnego.

W końcu dziewczyna trafiła do szpitala, gdzie zalecono jej stosowanie antykoncepcji hormonalnej w celu przywrócenia miesiączki. To nie pomogło. Badania ginekologiczne nie ujawniły żadnych anomalii, które mogłyby odpowiadać za złe samopoczucie nastolatki i nieustające bóle głowy.

2. W jej mózgu przez lata rósł guz

Przełom nastąpił, gdy Walijka skończyła 19 lat. Wtedy badania ujawniły guz zlokalizowany w mózgu. To był czaszkogardlak, stosunkowo rzadki nowotwór o charakterze łagodnej zmiany. W zależności od lokalizacji guz może dawać szereg objawów. Gdy masa guza uciska na przysadkę mózgową, występuje niedoczynność lub nadczynność przysadki, mogą też pojawiać się zaburzenia widzenia, jeśli nowotwór uciska nerwy wzrokowe. Charakterystyczne są wymioty oraz bóle głowy towarzyszące czaszkogardlakowi.

- Byłam całkowicie zszokowana, ale poczułam ulgę, że znaleziono coś, co mogłoby wyjaśnić, co dzieje się z moim ciałem – wyznała Abbie.

Lekarze zadecydowali o chirurgicznym usunięciu czaszkogardlaka. Zabieg trwał dziesięć godzin, niedługo później młoda kobieta musiała się poddać terapii wiązką protonową.

- Nie jestem w stanie wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin, ponieważ cierpię z powodu zmęczenia i muszę codziennie zażywać leki, aby pozostać przy życiu. Przystosowanie się do tego zajęło mi lata – wyznaje Abbie.

Młoda kobieta podzieliła się swoją historią na stronie organizacji Brain Tumour Research, by zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia badań na temat nowotworów mózgu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze