Trwa ładowanie...

Nie możesz się podnieść z łóżka? Poranne zmęczenie może zwiastować poważne problemy

Avatar placeholder
29.04.2024 09:08
Nie możesz się podnieść z łóżka? Poranne zmęczenie może zwiastować poważne problemy
Nie możesz się podnieść z łóżka? Poranne zmęczenie może zwiastować poważne problemy (East News)

Dbasz o higienę snu, a mimo to rano czujesz zmęczenie absolutnie nieadekwatne do liczby przespanych godzin? Możliwe, że stoisz w obliczu poważnego problemu zdrowotnego - OBS.

spis treści

1. Jakie objawy mogą świadczyć o OBS?

Poranne zmęczenie to tylko jeden z objawów, z którymi wiąże się obturacyjny bezdech senny (OBS). Inne symptomy mogą obejmować nadmierną senność i brak energii w ciągu dnia, poranny ból głowy, głośne chrapanie, budzenie się z uczuciem dławienia się lub łapania powietrza, suchość w ustach lub gardle po przebudzeniu, zmienność nastroju (w tym drażliwość), brak koncentracji oraz zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną.

2. Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie charakteryzujące się powtarzającymi się epizodami częściowego lub całkowitego blokowania dróg oddechowych podczas snu. W trakcie epizodu OBS mięśnie gardła i języka, które normalnie pozostają napięte, by utrzymać drożność dróg oddechowych, nagle się rozluźniają. Zmniejszenie napięcia jest bezpośrednią przyczyną częściowego lub pełnego ograniczenia przepływu powietrza. Niektórzy przestają oddychać nawet 60 razy w ciągu zaledwie jednej godziny snu.

Zobacz film: "Bezdech senny mylony z ADHD"

Często przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego jest struktura anatomiczna, ale wśród czynników ryzyka wymienia się również cukrzycę, nadciśnienie, astmę, choroby tarczycy, otyłość, stosowanie alkoholu lub środków uspokajających przed snem oraz palenie tytoniu.

3. Jak leczyć obturacyjny bezdech senny?

U osób cierpiących na bezdech senny długoterminowo występuje większe ryzyko bradykardii (stanu medycznego charakteryzującego się wolniejszym niż normalnie rytmem serca), choroby wieńcowej, depresji, udaru, cukrzycy typu 2 i wczesnego wystąpienia demencji. Ryzyko niewydolności serca jest u nich nawet o 140 proc. wyższe.

Jeśli więc borykamy się z takimi objawami, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który je przeanalizuje, wykona badania fizykalne i - w niektórych przypadkach - zaleci badanie polisomnograficzne. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, konieczne może okazać się podłączanie do aparatu z funkcją CPAP (czyli funkcją wspomagania wentylacji) i interwencja chirurgiczna lub wprowadzenie zmian w stylu życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze