Trwa ładowanie...

32-latek nagle zaczął tracić władzę w nogach. Przyczyna okazała się nietypowa

 Maciej Rugała
17.03.2023 14:22
Wielu lekarzy nie wiedziało, co jest przyczyną problemów z chodzeniem
Wielu lekarzy nie wiedziało, co jest przyczyną problemów z chodzeniem (Getty Images)

Kobalamina, czyli witamina B12, odpowiada za wiele kluczowych procesów w ciele człowieka. Jest potrzebna do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobór może utrudniać podstawowe czynności w naszym życiu, o czym przekonał się 32-letni mężczyzna, który z tego powodu trafił do szpitala.

spis treści

1. Nagła niesprawność młodego człowieka

Na łamach "National Center for Biotechnology Information" opisano nietypowy przypadek medyczny. Mężczyzna zgłosił się do szpitala z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Długotrwałe osłabienie, męczliwość oraz problemy z chodzeniem uniemożliwiały mu codzienne funkcjonowanie.

Odwiedził już kilka placówek medycznych, jednak żaden specjalista nie potrafił mu pomóc i odsyłał z kwitkiem. Jego stan zaczął się pogarszać. Objawy mogłyby sugerować zaburzenia ze strony układu naczyniowo-sercowego lub nawet guza mózgu, ale mężczyzna stronił od papierosów i alkoholu, które są czynnikami ryzyka. Nie był także weganinem ani wegetarianinem, więc przyczyna jego dolegliwości nie leżała w diecie.

Zobacz film: "Wrzody a rak żołądka"

W historii jego rodziny nie było także żadnych przypadków zaburzeń genetycznych związanych z przyswajaniem witaminy B12, gdyż lekarze zaczęli podejrzewać już awitaminozę. Testy wykazały, że jest sprawny umysłowo, a poza wymienionymi objawami, także fizycznie. Roztropność lekarzy nie pozwoliła jednak odrzucić podejrzenia, że to z kobalaminą jest problem.

2. Przełomowa diagnoza

Przyczyna leżała w układzie pokarmowym. Chociaż podaż witamin w diecie była prawidłowa, to wchłanianie było zaburzone, ale nie przez zaburzenia dziedziczne. Mężczyzna cierpiał na nawracający nieżyt żołądka, a jego błona śluzowa była cienka i podrażniona. To w następstwie prowadziło do niewłaściwego wchłaniania substancji pokarmowych i witamin, w tym witaminy B12.

Mężczyzna w pierwszej kolejności otrzymał lek na nadkwasotę - ezomeprazol (analog omeprazolu), który miał powstrzymać zaburzenie pracy żołądka i pozwolić błonie śluzowej się zregenerować. Otrzymał także wlewy dożylne hydroksykobalaminy przez pięć następnych dni, aby szybko uzupełnić niedobór witaminy B12.

Po trzech miesiącach zdrowie mężczyzny znacznie się poprawiło. Nie było żadnych dolegliwości ze strony układu nerwowego, a przy okazji pozbył się problemów z układem pokarmowym. Mogły one prowadzić do jeszcze gorszych chorób, w tym choroby wrzodowej żołądka.

Głównymi pokarmami zawierającymi witaminę B12 są wątroby zwierzęce, ryby i owoce morza, jajka oraz produkty mleczne. Osoby żywiące się tylko pokarmem roślinnym mogą być szczególnie narażone na niedobór witamin czy mikroelementów jak żelazo. Warto pamiętać także o dbaniu o układ pokarmowy poprzez właściwą ilość błonnika w diecie, małą ilość cukrów prostych, niepodjadanie tuż przed snem, a także uwzględnianie żywności probiotycznej w codziennej diecie.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze