Trwa ładowanie...

Nie poczujesz, ale zobaczysz. Znak, że cukrzyca wymyka się spod kontroli

 Patrycja Pupiec
20.12.2023 13:21
Przy cukrzycy wykwity zobaczysz na stopach i dłoniach
Przy cukrzycy wykwity zobaczysz na stopach i dłoniach (Getty Images)

Pęcherze cukrzycowe to zmiany skórne, które częściej występują u mężczyzn. Łatwo je przeoczyć, ponieważ nie powodują bólu. Choć są rzadkie, świadczą o galopującej chorobie. Gdzie można się ich spodziewać?

spis treści

1. Najczęściej pęcherze cukrzycowe atakują stopy i dłonie

Bullosis diabeticorum (BD) określane jako pęcherze cukrzycowe lub wykwity pęcherzowe w przebiegu cukrzycy, to stosunkowo rzadkie schorzenie, które częściej pojawia się u mężczyzn niż kobiet. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ zmian skórnych atakuje konkretną grupę pacjentów.

Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne wskazuje, że pęcherze mogą być różnej wielkości, ale są bezbolesne i nie powodują zaczerwienienia okolicy, w której występują.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Chirurg podologiczy Miguel Cunha opisuje charakterystyczne pęcherze jako wypełnioną płynem "kieszeń", która tworzy się w górnych warstwach skóry. "Wygląda podobnie do pęcherza powstałego w wyniku oparzenia, ale nie wiąże się z nim ból"- wyjaśnia lekarz w rozmowie z portalem "The Healthy".

Płyn, który znajduje się w pęcherzu, jest przezroczysty i zazwyczaj nieszkodliwy. Gdy jednak dojdzie do zakażenia, może pojawić się krwawienie oraz ropa.

Taki rodzaj pęcherzy najczęściej pojawia się na palcach stóp, nogach, rzadziej na palcach dłoni, dłoniach i przedramionach diabetyków.

2. Jak uniknąć pęcherzy cukrzycowych?

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 powinny szczególnie dbać o swoje stopy. Jeśli cierpią także na inne schorzenia, takie jak neuropatia cukrzycowa lub problemy z krążeniem, mogą mieć trudności z zauważeniem lub wyczuciem tych zmian skórnych.

Kluczowe jest zatem regularne sprawdzanie swoich stóp, a także innych miejsc na ciele, w których mogą wystąpić. Nie można również zapominać o odpowiednim obuwiu.

Buty nie powinny być zbyt ciasne i nie ocierać żadnej części stopy. Warto więc kupować obuwie pod koniec dnia, kiedy stopy są najbardziej opuchnięte. Warto także zawsze nosić skarpetki, które zmniejszają tarcie mogące prowadzić do powstawania pęcherzy na stopach, ale najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Jeśli chory niewłaściwie monitoruje poziom glukozy we krwi, jest bardziej narażony na powstanie pęcherzy cukrzycowych.

W tym pomocna jest zmiana nawyków, w szczególności jadłospisu oraz podjęcie aktywności fizycznej, które mogą zapobiegać gwałtownym wzrostom poziomu cukru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze