Nie podawaj dziecku wody w plastikowej butelce. Jest szkodliwa zwłaszcza podczas upałów
Zrobiło się gorąco i zewsząd bombardują nas komunikaty o piciu wody i podawaniu jej dzieciom. Rodzice muszą uważać na plastikowe butelki. Podawanie w nich wody może być szkodliwe dla dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy cały dzień nosi ją w plecaku.
1. Plastik używany do produkcji butelek
Plastikowe butelki są lekkie, wygodne i zwykle nie zabierają dużo miejsca. To dlatego tak chętnie po nie sięgamy i podajemy dzieciom. Zanim jednak kupimy kolejny napój w plastikowym opakowaniu, lepiej dobrze mu się przyjrzyjmy. W większości butelki na wodę wykonane są z tworzywa mającego oznaczenie PET 1.
- Według naukowców woda przechowywana w butelkach PET zawiera substancję o działaniu zbliżonym do estrogenów. Niektóre źródła podają, że opakowań wykonanych z tego tworzywa nie powinno się używać ponownie - tłumaczy ekspert abcZdrowie Paulina Roziewska, dietetyk.
Butelki PET 1 mogą być używane w temperaturze pokojowej i tylko jednorazowo. W czasie upałów lepiej nie dawać dziecku wody w plastikowej butelce. Dlaczego to takie niebezpiecznie?
2. Plastikowa butelka a upały
PET 1 to jeden z najniższej jakości plastików. Używa się go nie tylko do produkcji butelek, ale też jednorazowych talerzy, kubeczków i sztućców. Niestety nie pozostaje on obojętny dla naszego zdrowia. W wyniku mikrouszkodzeń butelki spowodowanych np. zgnieceniem, może dojść do uwolnienia szkodliwych związków i mikrocząteczek plastiku.
Przedostają się one do wody, którą potem pije dziecko.
Co więcej nie wolno zostawiać plastikowej butelki z wodą w samochodzie!
W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie dowiedli, że picie wody z plastikowej butelki, która znajdowała się w nagrzanym od słońca samochodzie, może być niebezpieczne.
W nagrzanej butelce wydzielają się antymony i bisfenol A. Im bardziej nagrzana butelka, tym więcej szkodliwych substancji przechodzi do wody. Jeśli twoje dziecko nosi przy sobie cały dzień jedną butelkę, to narażasz je na ekspozycję na te szkodliwe substancje.
Trzeba też pamiętać, żeby nie napełniać ponownie pustej butelki PET 1. Są rodzice, którzy, żeby zaoszczędzić na kupowaniu pojedynczych małych buteleczek, kilka razy uzupełniają dziecku jedną butelkę na wodę.
Z każdym zagięciem i uszkodzeniem, a także ekspozycją na słońce wydziela się kolejna dawka toksyn. Do tego dochodzą wspomniane wcześniej substancje podobne w działaniu do estrogenu - ksenoestrogeny. Mogą one zaburzać gospodarkę hormonalną, działają szkodliwie na układ rozrodczy i mogą powodować niepłodność, wczesne pokwitanie i raka prostaty.
3. W jakich butelkach dawać dziecku wodę?
Ze względu na to, że butelki plastikowe nie nadają się do przechowywania wody, gdy za oknem panuje upał, warto sięgać po inne rozwiązania. Może więc lepiej skorzystać z wielorazowych butelek-bidonów?
- Alternatywne butelki z tworzyw oznaczonych jako wolne od BPA często nie są lepsze - mogą bowiem zawierać szereg innych pozostałości produkcji plastiku o równie szkodliwym wpływie na zdrowie jak bisfenol. Szkło jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej neutralnych w stosunku do zawartości opakowań na żywność i napoje - tłumaczy nasz ekspert dr Krystyna Pogoń.
Jeśli nie możemy pozwolić sobie na podawanie dziecku wody w szklanej butelce lub bidonie, wybierzmy taką, która ma odpowiednie atesty. Żywność i wodę lepiej przechować w plastykach oznaczonych cyfrą 2 lub 5. Zwracajmy też uwagę, żeby użytkować je zgodnie z przeznaczeniem, czyli myć i przechowywać w odpowiedniej temperaturze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.