Trwa ładowanie...

Nie robisz tego zimą? Narażasz się na raka

 Karolina Rozmus
28.11.2023 14:39
Szkodzi także zimą. Jeśli zapomnisz o ochronie, narażasz się na raka
Szkodzi także zimą. Jeśli zapomnisz o ochronie, narażasz się na raka (Getty Images)

Wbrew powszechnemu przekonaniu promieniowanie UV stanowi zagrożenie także zimą i jesienią. A to właśnie wtedy krem z filtrem odkładamy do szuflady. To duży błąd, który znacząco zwiększa ryzyko raka, w tym jednego z najbardziej zabójczych nowotworów, czyli czerniaka.

spis treści

1. Promieniowanie UVA i UVB. Jak szkodzi?

Promieniowanie UVB jest najsilniejsze w miesiącach letnich, ale stopień nasilenia promieni UVA jest niezależny od pory roku. Tzw. długie promieniowanie może przenikać przez chmury, mgłę, a nawet szkło.

- Nawet gdy jest zimno lub pochmurno, promienie UV powodujące starzenie się skóry i raka docierają do twojej skóry – mówi dr Deborah S. Sarnoff, prezes fundacji The Skin Cancer Foundation. - Przy sprzyjających zimowych warunkach pogodowych skóra może ulec oparzeniu równie łatwo, co latem - dodaje.

Zobacz film: "Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?"
Promieniowanie słoneczne może zwiększać ryzyko raka także zimą
Promieniowanie słoneczne może zwiększać ryzyko raka także zimą (Pixabay)

Jak wskazuje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2020 r. u niemal 11 tys. osób zdiagnozowano m.in. raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego, z kolei 3270 Polaków usłyszało diagnozę czerniaka, najbardziej groźnego spośród nowotworów dotykających skórę.

Do alarmujących objawów, wskazujących, że nowotwór może się rozwijać, należy:

  • niezapalny, rosnący powoli guzek, otoczony perełkowatym wałem – objaw raka podstawnokomórkowego,
  • drobne, łuszczące się, pokryte strupkami grudki – objaw raka kolczystokomórkowego,
  • zmiana o nieregularnym kształcie, która może swędzieć lub krwawić – objaw czerniaka.

2. Chroń się. Pamiętaj o czterech zasadach

Kremy z filtrem powinny zatem towarzyszyć nam przez cały rok, niezależnie od stopnia natężenia promieniowania i temperatury. Należy pamiętać, że aby ochrona przeciwsłoneczna nie traciła na mocy, konieczne jest ponowne aplikowanie kremu.

Eksperci z Health University of Utah mają cztery wskazówki dotyczące zimowego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem:

  • pamiętaj, że ryzyko szkodliwego działania promieni UV rośnie, jeśli jesteś amatorem zimowych sportów – w tym wypadku sięgnij po krem z SPF 50,
  • nie zapominaj o zabezpieczeniu ust – słonce i mróz mogą przyspieszać wysychanie, pękanie i krwawienie warg, a promieniowanie UV jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka wargi,
  • nie tylko krem, ale okulary, a nawet czapka czy rękawiczki również mogą chronić przed promieniowaniem – warto, by zasłaniały możliwie jak największą powierzchnię skóry,
  • unikaj bezpośredniego nasłonecznienia – dotyczy to zwłaszcza osób, które w czasie słonecznych i śnieżnych dni wybiorą się na stok lub zechcą pospacerować; eksperci przypominają, że w przypadku dużego słońca, takie atrakcje lepiej odłożyć w czasie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze