Trwa ładowanie...

Nie zawsze wskazuje na zawał. Sprawdź, czy bólowi towarzyszy ten objaw

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn
Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn (Getty Images)

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn – od błahych po zagrażające życiu. Ci, którzy go doświadczają, najczęściej objawiają się np. zawału serca. Tymczasem ból w klatce piersiowej może być zupełnie niegroźny i pochodzić z mięśni położonych na zewnątrz, a nawet współistnieć ze zwykłą zgagą.

spis treści

1. Ból w klatce piersiowej

"W sezonie infekcyjnym bardzo często do gabinetu lekarskiego zgłaszają się pacjenci z kłującym, przeszywającym bólem, zlokalizowanym z jednej strony klatki piersiowej (czasami też w okolicy mostka). Ból nasila się przy głębokim wdechu, kaszlu, zmianie pozycji i promieniuje wzdłuż żeber" – alarmuje w mediach społecznościowych lek. Ewa Stawiarska.

Jak zauważa dr Beata Poprawa, kardiolog i internista - klatka piersiowa to rejon ciała, który zawiera kilka kluczowych dla życia narządów – przede wszystkim serce, płuca i aortę, która rozprowadza krew do wszystkich narządów. W związku z tym ból, który pojawia się w klatce, może mieć wiele przyczyn i nie zawsze wynika z niewłaściwej pracy serca.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

- Pamiętajmy, że w klatce piersiowej nie znajduje się tylko serce, ale również inne narządy wewnętrzne, takie jak płuca, tchawica, oskrzela czy górna część przewodu pokarmowego – przełyk oraz część żołądka. Prawie wszystkie mogą być źródłem bólu – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Poprawa.

- Wszystkie bóle kłujące, które przede wszystkim nasilają się podczas wdechu, są związane z unerwieniem klatki piersiowej. Przy wdechu jak gdyby poszerzamy jej objętość i kiedy bierzemy głęboki wdech, ból się nasila. Dla tego bólu typowa jest jego punktowość, która wskazuje na przemijający i raczej niegroźny charakter – zwłaszcza jeśli nie towarzyszy mu promieniowanie do reszty ciała czy drętwienie – dodaje kardiolog.

Ból w klatce piersiowej może być zatem wynikiem dolegliwości, takich jak m.in. refluks żołądkowo-przełykowy (związany z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku), choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (związana z uszkodzeniem ich błony śluzowej), kamica żółciowa (spowodowana tworzeniem się złogów w drogach żółciowych), a nawet pęknięcie przełyku.

2. Ból w klatce piersiowej a infekcja wirusowa

Bardzo często ból w klatce piersiowej pojawia się także w trakcie lub po infekcji wirusowej i bywa zmartwieniem wielu pacjentów.

- Faktycznie, infekcje - zwłaszcza wirusowe, mają zdolność wywoływania stanów zapalnych, które mogą przejawiać się bólem w klatce piersiowej - wyjaśnia lekarka.

- Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej jest infekcja dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Jest ona spowodowana wniknięciem drobnoustrojów chorobotwórczych (nie tylko wirusów, ale też bakterii lub grzybów) do organizmu. Wtedy takiemu bólowi towarzyszą inne objawy, takie jak stan podgorączkowy lub kaszel, który rzeczywiście ten ból nasila – podkreśla.

- Takim typowym przykładem jest półpasiec powodujący stan zapalny, który może utrzymywać się nawet tygodniami. Jeśli półpaścem jest dotknięty obszar nad klatką piersiową, ktoś może pomylić go z bólem w czasie zawału serca. Tymczasem przyczyną półpaśca najczęściej jest obniżona odporność – dodaje dr Poprawa.

Jak wyjaśnia dr Stawiarska, podłoże bólu związanego z infekcją tłumaczy się:

  • stanem zapalnym nerwów międzyżebrowych spowodowanym wirusem,
  • podrażnieniem nerwów międzyżebrowych spowodowanym intensywnym kaszlem, wydmuchiwaniem nosa itd.,
  • fizycznym uciskiem na włókna nerwowe spowodowanym przyjmowaniem wymuszonej pozycji (np. leżeniem cały czas na jednym boku, spaniem z głową na kilku poduszkach).

3. Kiedy ból wymaga natychmiastowej pomocy?

Kardiolog dodaje, że na potrzebę niezwłocznego kontaktu z lekarzem wskazuje ból, który ma charakter promieniujący i towarzyszy mu szereg innych objawów.

- Rozdzierający i nagły ból w klatce piersiowej zazwyczaj jest związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego, który jest rozlany, piekący oraz gniotący i obejmuje duży obszar zazwyczaj wielkości ręki. Najczęściej jest to ból tępy, przypominający, daje uczucie ucisku na klatkę piersiową. Dość często promieniuje albo do lewej ręki, albo do szczęki, może też promieniować do ucha. Jest to ból, który powoduje pewien rodzaj lęku czy niepokoju oraz wzmożoną potliwość. Najczęściej świadczy o zawale, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej – informuje dr Poprawa.

Niepokój powinien wzbudzić także ból zamostkowy związany z wysiłkiem. Jeśli lokalizuje się za mostkiem oraz pojawia się w sytuacjach zwiększonego wysiłku fizycznego, a ustępuje po jego przerwaniu, to z dużym prawdopodobieństwem jest to ból związany z niedokrwieniem serca (tzw. dławica piersiowa).

- Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennej serca. Ból pojawia się dlatego, że do mięśnia sercowego nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Ból zwykle wywołany jest wysiłkiem fizycznym lub stresem, ale może również występować samoistnie – podkreśla kardiolog.

Nie wolno lekceważyć także bólu opłucnowego, który może świadczyć o zapaleniu opłucnej – stanie zapalnym obejmującym opłucną, w którym dochodzi do gromadzenia się zwiększonej ilości płynu w jamie opłucnej.

- Jest to ból jednostronny, ma ostry, kłujący charakter, czasem promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Ból opłucnowy jest dobrze zlokalizowany, często nasila się przy głębszym wdechu, kichnięciu, kaszlu lub gwałtownym ruchu. On także wymaga pilnej konsultacji – podkreśla dr Poprawa.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze