Trwa ładowanie...

Nie żyje Adam Sandauer. Przez lata walczył o prawa pacjentów

 Karolina Rozmus
15.03.2023 18:48
Dr Sandauer zmarł w wieku 72 lat
Dr Sandauer zmarł w wieku 72 lat (East News)

Zmarł Adam Sandauer, doktor fizyki i społecznik. Był założycielem, przewodniczącym, a potem honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere", zajmującego się pomocą ofiarom błędów medycznych. O śmierci działacza poinformowała jego żona.

spis treści

1. Dr Adam Sandauer zmarł w wieku 72 lat

W wieku 72 lat zmarł Adam Sandauer, działacz opozycji antykomunistycznej, uczestnik protestów studenckich w marcu 1968 r., założyciel Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere". O śmierci doktora Sandauera poinformowała w środę żona zmarłego, Beata w rozmowie z PAP.

2. Walczył o prawa pacjentów

Adam Sandauer to urodzony 17 grudnia 1950 roku syn pisarza Artura Sandauera i malarki Erny Rosenstein. W 1969 roku został oskarżony o rozpowszechnianie ulotek protestujących przeciwko aresztowaniom studentów po wydarzeniach Marca'68.

Zobacz film: "Odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny"

Został za to relegowany z uczelni, jednak po kilku latach ponownie przyjęto go na studia, gdy postępowanie karne zakończyło się amnestią. W 1980 roku Sandauer uzyskał stopień doktora fizyki w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Dr Sandauer zmarł w wieku 72 lat
Dr Sandauer zmarł w wieku 72 lat (Facebook)

Był między innymi doradcą partii KPN ds. społecznych i ekonomicznych, a także publicystą. W 2001 r. jako kandydat niezależny nieskutecznie kandydował do Senatu.

Poza działalnością polityczną dr Sandauer w 1998 roku utworzył Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".

Organizacja zrzesza osoby poszkodowane w wyniku błędów medycznych, ich rodziny i osoby, które chcą pomagać poszkodowanym. Dr Sandauer przyznał, że sam był osobą, która ucierpiała wskutek błędu medycznego, przez co zmagał się z problemami zdrowotnymi przez lata.

"Primum Non Nocere" miało w założeniach także dbanie o wysoką jakość szpitalnictwa i przestrzeganie działania w zgodzie z etyką lekarską.

Od 2000 roku dr Sandauer prowadził także kampanię na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta jako instytucji niosącej pomoc poszkodowanym, ofiarom błędów lekarskich.

Polacy zawdzięczają mu ustawę o Rzeczniku Praw Pacjenta i prawach pacjenta.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze